Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rolnicy - przedsiębiorcy

Ubezpieczenie w KRUS jest znacznie bardziej atrakcyjne niż opłacanie składek w ZUS. Różnica w kwocie składek jest bardzo duża, a świadczenia, które przysługują z obydwu ubezpieczeń porównywalne. Dlatego nawet w miastach mieszkają... rolnicy.

Trudno przy jakiejkolwiek działalności innej niż rolnicza utrzymać ubezpieczenie w KRUS. Umowa o pracę, ale również umowa zlecenia czy działalność gospodarcza, wyłącza prawo do rolniczego ubezpieczenia. W każdym z tych przypadków trzeba zgłosić się i opłacać składki w ZUS.

Jednak wyjątkowo składki w KRUS mogą płacić rolnicy-przedsiębiorcy. Trzeba spełnić szereg warunków, żeby z działalności opłacać składki w KRUS. Między innymi trzeba być rolnikiem i opłacać je nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata przed rozpoczęciem działalności. Dodatkowo zadeklarować w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności chęć ubezpieczenia w KRUS. Ale to nie wszystkie warunki. Chyba najtrudniejszy do spełnienia, to limit podatku z działalności. Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego rolnik-przedsiębiorca musi złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku dochodowego, z działalności w poprzednim roku kalendarzowym.

W 2009 r. wyjątkowo termin na złożenie zaświadczenia upływa 1 czerwca. 31 maja to niedziela i stąd to przesunięcie. Jednak co ważne, zaświadczenie do KRUS musi trafić najpóźniej 1 czerwca. Jeżeli spóźnimy się chociaż jeden dzień, to od 1 lipca składki trzeba opłacać w ZUS. Tak jak w przypadku innych pism urzędowych dotrzymamy terminu, jeżeli z datą 1 czerwca wyślemy zaświadczenie do KRUS listem poleconym.

Ile wynosi limit podatku w 2008 r.? Podatek dochodowy z działalności za 2008 r. nie może przekroczyć kwoty 2755 zł. Jeżeli podatek był wyższy, to automatycznie zostaniemy wyłączeni z ubezpieczenia w KRUS z końcem kwartału, czyli z końcem czerwca. W tym przypadku również trzeba liczyć się z tym, że od 1 lipca trzeba będzie opłacać miesięczne składki w ZUS od 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1915,80 zł.

Jeżeli uda się utrzymać ubezpieczenie w 2009 r. w KRUS, to znowu trzeba pamiętać o limicie podatku dochodowego z działalności na ten rok. Należny podatek nie może przekroczyć 2835 zł.

Dla osób, które mogą elastycznie rozkładać pracę sposobem na utrzymanie ubezpieczenia w KRUS może być zawieszenie działalności. Jeżeli zbliżymy się do limitu podatku, a zależy nam na utrzymaniu ubezpieczenia w KRUS, rozwiązaniem może być jej zawieszenie, np. na miesiąc lub dwa. Od 20 września 2008 r. zgodnie z prawem przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą. W okresie zawieszenia nie uzyskujemy przychodu, więc nie płacimy podatku. Co ze składkami na ubezpieczenie w okresie zawieszenia? Opłacanie składek na ubezpieczenie jest uzależnione od długości zawieszenia. Jeżeli działalność zawiesimy np. w maju 2009 r. to i tak za II kwartał 2009 r. składki w KRUS trzeba opłacić w całości. Tak samo z odwieszeniem, jeżeli działalność odwiesimy przed 30 września, to i tak składki trzeba zapłacić za cały III kwartał 2009 r.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 kwietnia 2009Wasze komentarze:
 ania692i@tlen.pl: 02.12.2011, 08:55
 Witajcie. Mam problem i zwracam się do Was, może ktoś z Was miał taki przypadek będzie w stanie udzielić mi informacji. Jestem rolnikiem i prowadzę działalnosć gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.Oprócz tego nie mam żadnych innych dochodów. Opłacam składki z działalnosci w KRUS a nie w ZUS. Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego rolnik-przedsiębiorca musi złożyć w KRUS zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości należnego podatku dochodowego, z działalności w poprzednim roku kalendarzowym. No i tu zaczyna się problem. Z uwagi na to iż będę na granicy zachowania składek w Krus / przejscia na ZUS próbuję się dowiedzieć który to jest "należny podatek z działalności gospodarczej" - czy to podatek po odliczeniu ulg (ulga na dziecko) czy przed. W rozliczeniu rocznym które złożę po Nowym Roku, już wiem że dochód na PIT36 wyniesie około 22.000 zł. Ale mam do odliczenia ulgę na dziecko. Jesli odliczę ulgę na dziecko znajde się pod limitem i nadal będe płącił KRUS w 2012r. Jeśli policzyć podatek wprost od kwoty 22.000 bez ulgi na dziecko to wyjdzie 3400 zł podatku a więc wylatuję z KRUS do ZUS. KRUS twierdzi że opierają się na zaświadczeniu z US i nie wie który podatek tam jest uwidoczniony, Infolinia podatkowa w tej sprawie nie umie mi pomóc a w Urzędzie odsyłają albo na infolinię od jednego pokoju do drugiego. Czy ktoś z Was rozlicza może rolnika prowadzacego działalność? Jesli tak to prosiłbym zerknąć w zaświadczenie z ubegłego roku, który podatek z PITa rocznego tam jest uwidoczniony, Z gory dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej