Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

27 listopada - Święto Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik

27 listopada 1830 - Katarzyna Labouré, 24-letnia nowicjuszka, otrzymała w Paryżu objawienia, które dały początek nabożeństwu do tzw. Cudownego Medalika. Tego dnia w Zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia święto: Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik.

Upamiętnieniem tego wydarzenia jest obchodzone dziś w Zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia liturgiczne święto Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik (Manifestationis Immaculatae BMV a Sacro Numismate); NMP od Cudownego Medalika.

23 lipca 1894 pap. Leon XIII zaaprobował na dzień 27 listopada dla zgromadzenia lazarystów i szarytek święto Najśw. Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik. Chodzi tu o liturgiczną formę upamiętnienia prywatnych objawień św. Katarzyny Labouré (z 1830), które dały początek nabożeństwu do tzw. Cudownego Medalika.

Niewielka kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika przy ul. du Bac 140 w Paryżu znajduje się na terenie domu macierzystego zgromadzenia sióstr szarytek, założonego przez św. Wincentego a Paulo i św. Ludwikę de Marillac. To jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie jest odwiedzane w ciągu roku przez 1,5 mln pielgrzymów ze wszystkich kontynentów.

To właśnie tam, od lipca do grudnia 1830 Maryja trzykrotnie objawiała się 24-letniej nowicjuszce, Katarzynie Labouré (I objawienie - 19 lipca; II - 27 listopada i III - w grudniu 1830). 27 listopada o godz. 17.30 podczas modlitwy w klasztornej kaplicy Katarzyna zobaczyła dwa żywe obrazy, stopione ze sobą, na których Maryja stoi na półkuli ziemskiej, stopami depcząc smoka.

Na pierwszym obrazie Najświętsza Dziewica trzymała w dłoniach pozłacany glob zwieńczony krzyżem wznoszącym się ku niebu. "Ta kula przedstawia cały świat, Francję i każdego człowieka" - usłyszała Katarzyna. Na drugim obrazie z otwartych dłoni Maryi wychodziły świetliste promienie. Katarzyna znów usłyszała głos, który tłumaczył: "Te promienie są symbolem łask, które rozdam ludziom, którzy mnie o nie proszą".

Następnie wokół postaci Maryi utworzył się owal, w którego półokręgu Katarzyna zobaczyła złoty napis: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Usłyszała też głos: "Każ wybić medalik według tego wzoru. Osoby, które będą go nosić z ufnością, otrzymają wielkie łaski".

Wówczas obraz się odwrócił i Katarzyna zobaczyła jego rewers, na którym była litera M zwieńczona krzyżem, a pod nią dwa serca - jedno w koronie cierniowej, drugie przeszyte mieczem.

Podczas ostatniego objawienia w grudniu 1830 Maryja jeszcze raz ukazała Katarzynie medalik i ponownie zapewniła: "Te promienie są symbolem łask, które Najświętsza Dziewica wyjednuje dla osób, które o nie proszą".

Pierwsze egzemplarze Medalika wybito w czerwcu 1832, a w ciągu miesiąca Siostry Miłosierdzia rozdały około 2 tys. sztuk. Gdy Paryż ogarnęła epidemia cholery, która spowodowała tysiące ofiar śmiertelnych, szarytki zaczęły rozprowadzać medaliki. Mimo szalejącej wciąż epidemii odnotowywano wówczas gwałtowny wzrost liczby uzdrowień. Fakty te łączono z działaniem Medalika Niepokalanego Poczęcia, który zaczęto określać mianem "cudownego".

Jego noszenie szybko stało się bardzo popularne nie tylko we Francji, ale także zagranicą. W XX w. wielką popularyzatorką Cudownego Medalika była bł. Matka Teresa z Kalkuty, która rozdawała go ludziom w czasie publicznych spotkań.

W 1905 papież Pius X na prośbę biskupów zatwierdził Stowarzyszenie Cudownego Medalika na ziemiach polskich. Opiekę nad tym dziełem objął jego założyciel ks. Franciszek Domaradzki ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, który w Galicji zapoczątkował istnienie grup apostolatu maryjnego funkcjonujących aktywnie aż do II wojny światowej. Dopiero po 1980 wraz z solidarnościowym zrywem Narodu powstała inicjatywa wznowienia działalności Apostolatu Maryjnego.

Katarzyna po zakończeniu nowicjatu w 1831, przez 45 lat, aż do swej śmierci (31 grudnia 1876) pracowała w domu starców w Paryżu. Nikt nie wiedział o tym, że objawiła jej się Matka Boża, choć treść otrzymanych przez Katarzynę objawień jej spowiednik o. Jean-Marie Aladel CM ogłosił w 1834.

Katarzyna zmarła w opinii świętości. Jej pokryte woskiem ciało spoczywa dziś w szklanym sarkofagu obok głównego ołtarza kaplicy. 28 maja 1933 została beatyfikowana, a 27 lipca 1947 ogłoszona świętą. 31 maja 1980 sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika odwiedził podczas swej pierwszej pielgrzymki do Francji papież Jan Paweł II.

27 listopada - Święto Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Jan od Krzyżaśw. Jan od Krzyża

Modlitwa do św. Jana od KrzyżaModlitwa do św. Jana od Krzyża

Litania do św. Jana od KrzyżaLitania do św. Jana od Krzyża

Modlitwa do św. Wenancjusza FortunataModlitwa do św. Wenancjusza Fortunata

Cztery drogi skierowujące dziecko na właściwy szlakCztery drogi skierowujące dziecko na właściwy szlak

Lekarz - zawód czy powołanieLekarz - zawód czy powołanie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej