Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sprawy urzędowe przez Internet

     Wniosek do urzędu o becikowe, o pozwolenie na budowę czy o odpis z ksiąg stanu cywilnego można już złożyć przez internet. W tym celu trzeba wejść na stronę portalu ePUAP http://epuap.gov.pl/, założyć tam swoje konto i wypełnić elektroniczny wniosek o potwierdzenie tzw. profilu zaufanego. Następnie w ciągu 14 dni należy wybrać się do upoważnionego urzędu z dowodem osobistym lub paszportem w celu potwierdzenia wniosku.

     Po zweryfikowaniu przez urzędnika danych zamieszczonych na portalu ePUAP z danymi z dowodu osobistego lub paszportu będzie można korzystać z wybranych usług za pomocą internetu. Profil zaufany można potwierdzić w dowolnym punkcie, niezależnie od miejsca zamieszkania, również poza granicami kraju. Po uzyskaniu takiego potwierdzenia można już wchodzić na stronę ePUAP wypełniać wnioski i przesyłać je drogą elektroniczną do wybranego urzędu.

     Profil zaufany to inaczej podpis elektroniczny. Z takiej formy wysyłania dokumentów korzystają już przedsiębiorcy zgłaszający osoby ubezpieczone do ZUS. Mają obowiązek robić to drogą elektroniczną, a wysłanie dokumentów muszą potwierdzać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Podpis taki różni się od profilu zaufanego tym, że jego uzyskanie jest odpłatne. Natomiast profil zaufany urzędy nadają nieodpłatnie. Nieodpłatne jest również korzystanie z portalu.

     O podpis elektroniczny może wystąpić każda osoba, która założy konto na portalu ePUAP Za jego pomocą można załatwić bardzo różne sprawy, np. wpis do ewidencji działalności gospodarczej, przyznanie dodatku mieszkaniowego, dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych czy wydanie wtórnika prawa jazdy albo wtórnika tablic rejestracyjnych. Katalog tych spraw jest już teraz znacznie szerszy, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada jeszcze poszerzenie go.

     Portal działa przez 24 godziny i przez siedem dni w tygodniu. Oznacza to, że sprawę załatwić można w dowolnym momencie, niezależnie od godzin działania urzędu. Trzeba mieć tylko dostęp do internetu.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

19 czerwca 2011   


Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów? Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów?
Małgorzata i Wojciech Nowiccy
Jeśli chcesz uporządkować swoje finanse, albo zmagasz się z długami, których nie możesz spłacić, nie myśl, że jesteś w sytuacji bez wyjścia.

Nie martw się i nie polegaj wyłącznie na swoim rozumie. Możesz pokonać każdą trudność. Potrzebujesz jedynie podjęcia pewnej decyzji...... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej