Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Książeczka zdrowia

Wyjeżdżając na wakacje warto zaopatrzyć się w dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast rodzice, wysyłając dziecko pod opieką innej osoby, powinni zaopatrzyć ją w upoważnienie z danymi dziecka i opiekuna oraz podpisami rodziców. Na jego podstawie taka osoba będzie mogła pójść z dzieckiem do lekarza. Często na czas wakacji rodzice powierzają dziecko dziadkom. Mimo że są to osoby bliskie, na wizytę do lekarza również oni powinni zabrać ze sobą upoważnienie od rodziców. Wynika to stąd, że opiekunami prawnymi dziecka są właśnie rodzice i tylko oni mogą podejmować takie decyzje.

Lekarz nie może odmówić przyjęcia pacjenta tylko z powodu braku dokumentu ubezpieczenia, jednak w ciągu siedmiu dni dokument należy dostarczyć. Jego brak spowoduje, że za udzieloną pomoc trzeba będzie zapłacić. Obecnie do uzyskania bezpłatnych świadczeń wystarcza każdy dokument poświadczający ubezpieczenie zdrowotne. Docelowo będzie to Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Potwierdzeniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego pracowników i członków ich rodzin jest tzw. książeczka zdrowia pracownika i członków rodziny. Jest w niej miejsce na poświadczenie ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono ważne przez 30 dni. Jednak ZUS nie wydaje już książeczek zdrowia, dlatego osoby, którym skończyło się już miejsce na kolejne stemple, albo które książeczki nie otrzymały, powinny idąc do lekarza zabrać ze sobą inny dokument.

W zależności od rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego - pracownicze, działalność gospodarcza, prawo do emerytury - różne są dokumenty potwierdzające prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. I tak pracownicy powinni zaopatrzyć się w aktualny druk ZUS RMUA albo zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne. Osoby prowadzące działalność powinny zabrać ze sobą dokument zgłoszenia do ubezpieczeń - w tym zdrowotnego - najczęściej ZUS ZUA, oraz aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Osobie ubezpieczonej w KRUS ubezpieczenie zdrowotne potwierdza zaświadczenie lub aktualnie podstemplowana przez KRUS legitymacja oraz dowód wpłaty składki - w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.

Dzieci do ukończenia 18. roku życia i członkowie rodziny, którzy nie mają innego ubezpieczenia, mają prawo do korzystania ze świadczeń na podstawie ubezpieczenia osoby zgłoszonej do ubezpieczenia zdrowotnego. Idąc do lekarza, taka osoba powinna zabrać ze sobą dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS RMUA wraz z kserokopią zgłoszenia, czyli ZUS ZCNA/ZUS ZCZA. Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej przysługuje również członkom rodziny na podstawie aktualnego zaświadczenia wydanego przez pracodawcę, zaświadczenia z KRUS o ubezpieczeniu członków rodziny. Do bezpłatnych świadczeń uprawnia legitymacja emeryta/rencisty z wpisanymi tam członkami rodziny podlegającymi ubezpieczeniu, potwierdzająca dokonanie zgłoszenia w dniu 1 stycznia 1999 roku lub później, wraz z aktualnym odcinkiem wypłaty świadczenia - dotyczy tylko KRUS. W przypadku dzieci uczących się - pomiędzy 18. a 26. rokiem życia - dodatkowo należy zabrać dokument potwierdzający fakt nauki.

Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej przysługuje nawet w przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego, osobom posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania w Polsce, które nie ukończyły 18. roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 lipca 2011Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

św. Jan Damasceńskiśw. Jan Damasceński

Modlitwa do św. Jana DamasceńskiegoModlitwa do św. Jana Damasceńskiego

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej