Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zasiłki na podstawie oświadczeń

     Od 1 września można już składać wnioski o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy. Rozpocznie się on 1 listopada 2011, a zakończy 31 października 2012 roku. Ostatnia nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadziła ułatwienie dla osób starających się o nie. W nowym okresie zasiłkowym większość danych potrzebnych do przyznania świadczeń będzie można potwierdzać oświadczeniem osoby, która je składa, zamiast, jak do tej pory, zaświadczeniem wystawionym np. przez urząd skarbowy.

     W nowym okresie zasiłkowym złożenie wniosku i skompletowanie dokumentów powinno być prostsze. Osoba, która stara się o świadczenie, ma wybór: albo potrzebne informacje może potwierdzić własnym oświadczeniem, albo dołączyć zaświadczenie wystawione przez właściwy urząd. Nie trzeba więc już zaświadczenia ze szkoły o statusie ucznia lub studenta, z urzędu skarbowego o wysokości dochodu, wielkości gospodarstwa rolnego, terminu i okresu udzielonego urlopu wychowawczego czy braku propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Natomiast do oświadczenia o wysokości opłaty za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie należy dołączyć dowód wniesionej opłaty, a do oświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych - kopię imiennego raportu miesięcznego osoby ubezpieczonej, potwierdzającą odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne.

     Wszystkie to będzie można potwierdzić oświadczeniem. Musi ono zostać podpisane przez osobę, która je składa. Jednak to nie wszystko. Musi również zawierać klauzulę o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Powinna ona mieć następujące brzmienie: "Jestem świadomy/-a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

     Gmina nie musi weryfikować składanych oświadczeń. Może przyjąć i ustalić prawo do świadczenia na tej podstawie. Jednak jeżeli okaże się, że informacje są nieprawdziwe, to osoba, która je złożyła, poniesie odpowiedzialność karną. Poza tym będzie musiała zwrócić nienależnie pobrane świadczenia z odsetkami.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 lipca 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej