Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Darowizny bez podatku

     Jeżeli otrzymamy darowiznę, to musimy pamiętać, że od jej wartości trzeba jeszcze zapłacić podatek i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. Jednak w zależności od rodzaju darowizny i osoby, od której ją otrzymaliśmy, możemy skorzystać z ulgi podatkowej.

     I tak w przypadku darowizny pieniężnej otrzymanej od małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy możemy uzyskać całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Jednak, żeby skorzystać ze zwolnienia z podatku, trzeba spełnić dwa warunki.

     Po pierwsze w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny trzeba zawiadomić urząd skarbowy o jej wysokości. Jest to konieczne, ponieważ niezawiadomienie urzędu skarbowego powoduje, że od otrzymanej kwoty trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn, mimo że przysługiwało takie zwolnienie. Jeżeli darowizna zostanie przekazana w formie aktu notarialnego, ten obowiązek nas nie dotyczy. Notariusz sam zawiadomi urząd skarbowy o darowiźnie. Jeżeli jednak nie ma aktu notarialnego, to sami musimy pójść do urzędu skarbowego i złożyć tam informację. Jak to zrobić? Trzeba wypełnić formularz SD-Z2 - Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Ten formularz można uzyskać w każ- dym urzędzie skarbowym albo np. w Internecie. I drugi z warunków zwolnienia darowizny z podatku: to otrzymaną darowiznę trzeba udokumentować. W przypadku pieniędzy dowodem jest potwierdzenie przekazania ich na nasz rachunek bankowy albo nasz rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, albo przekaz pocztowy kwoty darowizny. Jeżeli otrzymaliśmy pieniądze w innej formie, to od otrzymanej kwoty trzeba zapłacić podatek. Tak jest nawet jeżeli w terminie złożymy zgłoszenie otrzymania darowizny i nawet jeżeli otrzymamy ją np. od rodziców.

     Czy to takie ważne, żeby rozliczyć się z urzędem skarbowym - nawet jeżeli pieniądze otrzymaliśmy od rodziców lub dziadków, czyli i tak jesteśmy uprawnieni do zwolnienia z podatku? Urząd skarbowy może kontrolować nasze przychody. I jeżeli kupimy samochód albo mieszkanie często trzeba udowodnić, skąd pochodzą pieniądze na zakup tych rzeczy. Nawet po kilku latach może okazać się, że od darowizny trzeba będzie zapłacić podatek i to z odsetkami. A to nie jest przyjemna sytuacja. Dlatego jeżeli otrzymamy jakąś darowiznę, to lepiej od razu rozliczyć się z urzędem skarbowym i spokojnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi czy rzeczami.

     Ten rodzaj zwolnienia z podatku od darowizny otrzymanej od osoby najbliższej jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn niezależnie od tego, jaką kwotę otrzymamy i ile razy. Zwolnione z podatku są zarówno jednorazowe wpłaty na nasz rachunek jak i te, które wpłynęły na nasz rachunek kilkakrotnie.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 maja 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej