Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dodatkowy macierzyński

     Po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego matka lub ojciec dziecka może skorzystać z dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego. W 2011 r. i wynosi on dwa tygodnie. Jego wymiar zmieni się od 1 stycznia 2012 r. i będzie wynosił cztery tygodnie. Zatem o dodatkowy urlop w tym wymiarze można starać się najwcześniej, gdy 31 grudnia 2011 r. przypada ostatni dzień podstawowego urlopu macierzyńskiego.

     To rodzice decydują, czy chcą skorzystać z dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Ten jest w zasadzie "obowiązkowy" i pracownicą nie może z niego zrezygnować. Służy on regeneracji jej sił i równocześnie jest przeznaczony na opiekę nad dzieckiem w pierwszym okresie jego życia. Inny charakter ma dodatkowy urlop macierzyński. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec wychowujący dziecko. Przy czym ojcu przysługuje on zarówno wówczas, gdy korzystał on z części urlopu macierzyńskiego - po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, jak i wówczas, gdy całość podstawowego urlopu wykorzystała matka dziecka.

     Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Maksymalny bowiem wymiar tego urlopu wynosi cztery tygodnie, jednak rodzice mogą postanowić, że wystarczą im np. dwa tygodnie. Za czas urlopu przysługuje zasiłek macierzyński, wypłacany na takich samych zasadach jak podstawowy zasiłek, czyli w wysokości 100 proc. średniego wynagrodzenia za pracę. Urlopu nie można dzielić. Oznacza to, że jeżeli z wnioskiem o dwa tygodnie urlopu wystąpiła matka dziecka, z kolejnych dwóch tygodni nie może już skorzystać ani ojciec, ani matka.

     Dodatkowy urlop jest udzielany na pisemny wniosek składany pracodawcy przez ojca lub matkę dziecka w terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić ten wniosek. Wystąpienie z wnioskiem gwarantuje pracownikowi taką samą ochronę, jaka mu przysługuje w związku z korzystaniem z podstawowego urlopu macierzyńskiego. Zatem w tym czasie nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest aplikantem radcowskim


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 listopada 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej