Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Szansa na pracę

W Polsce rośnie liczba bezrobotnych - podaje Główny Urząd Statystyczny. Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc.

- Są jednak rejony, w których wskaźnik sięga 30 proc. - mówi Jan Kabicz, prezes zarządu Fundacji Archidiecezji Warszawskiej Pomocy Bezrobotnym i Biednym "Nadzieja".

Na skrajne ubóstwo i społeczne wykluczenie najbardziej narażone są osoby długotrwale bezrobotne. Dla obszarów biedy i bezrobocia szansą i nadzieją może być ekonomia społeczna. W małych społecznościach, ale też i w aglomeracjach powstają przedsiębiorstwa społeczne. Funkcjonują m.in. jako spółdzielnie socjalne. Mogą je zakładać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, organizacje pozarządowe czy samorządy lokalne. Do utworzenia spółdzielni socjalnej potrzeba przynajmniej pięciu osób, które stają się jednocześnie członkami i założycielami.

Spółdzielnia jest typem przedsiębiorstwa, które łączy działalność gospodarczą z celami społecznymi, jak reintegracja społeczno-zawodowa. Jej działalność reguluje odrębna ustawa.

- W Wielkopolsce i w województwie zachodniopomorskim stworzyliśmy osiem spółdzielni socjalnych. Większość z nich to spółdzielnie remontowo-budowlane, ale także współpracujące ze spółdzielniami mieszkaniowymi - mówi Barbara Sadowska, wiceprezes Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka". Jak podkreśla, przy tworzeniu spółdzielni socjalnej istotne jest rozeznanie potrzeb społeczeństwa. - Dzisiaj potrzebami takimi może być np. opieka nad osobami starszymi czy otwarcie hoteliku dla zwierząt domowych, których właściciele wyjeżdżają na wypoczynek.

Poznańska Spółdzielnia Socjalna "Tajemniczy Ogród" istnieje od pięciu lat. - Zajmujemy się utrzymaniem zieleni na osiedlu, mamy też podpisaną umowę na sprzątanie terenu administracji osiedlowej spółdzielni - mówi Anna Pawłowicz, prezes. - Wcześniej przez 14 lat zajmowałam się wychowywaniem dzieci i pracą w domu. W naszej spółdzielni pracuje sześć osób, większość wcześniej była długotrwale bezrobotna - podkreśla.

Kielecka Caritas utworzyła dwie spółdzielnie socjalne. W 2005 r. przeprowadziła cykl konferencji i szkoleń popularyzujących ideę spółdzielni socjalnych oraz przygotowujących bezrobotnych do ich założenia. - Zakładanie spółdzielni socjalnych wymaga wsparcia ze strony władz samorządowych - podkreśla ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej.

Przykładem takiego wsparcia jest działalność władz samorządowych w powiecie łomżyńskim, w którym powstały trzy spółdzielnie socjalne zajmujące się usługami krawieckimi i telemarketingiem. Znalazło w nich zatrudnienie 40 osób. - Wspomagamy zakładanie spółdzielni socjalnych, bo jest to działanie wynikające z ustawy o samorządzie powiatowym, nakładającej na władze lokalne obowiązek aktywizacji bezrobotnych - mówi Krzysztof Kozicki, wicestarostą powiatu łomżyńskiego. Z Funduszu Pracy sfinansowano szkolenia dla przyszłych członków spółdzielni. Korzyści są obustronne, bo zatrudnieni w spółdzielniach socjalnych przestają być beneficjentami pomocy społecznej. Nie muszą emigrować z rodzimego śro^ojyiska w poszukiwaniu pracy. Znajdują zatrudnienie w obszarach, które służą tokalnej społeczności, m.in. zajmują się utrzymaniem terenów zieleni, opieką nad osobami starszymi, sprzątaniem.

Na szkolenia przygotowujące do zakładania spółdzielni socjalnych zarezerwowane są środki z funduszy unijnych (PO KL 7.2.2). W ramach projektu unijnego na Mazowszu od połowy 2012 r. rozpoczną się szkolenia. Na uruchomienie spółdzielni socjalnej można będzie otrzymać nawet 100 tys. zł.

- Spółdzielnie socjalne odtwarzają więzi społeczne. Warto, aby samorządy zrozumiały swoją rolę w zakresie aktywnej polityki inwestycji w człowieka i jego miejsce pracy - podkreśla Krzysztof Kozicki.

Więcej na temat przedsiębiorstw społecznych można dowiedzieć się na stronie: www.fundacja-nadzieja.org.pl/ekonomiaspoleczna Tekst powstał w ramach projektu "Promocja możliwości ekonomii społecznej" realizowanego przez Fundację Nadzieja. Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Irena Świerdzewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 grudnia 2011Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

św. Jan Damasceńskiśw. Jan Damasceński

Modlitwa do św. Jana DamasceńskiegoModlitwa do św. Jana Damasceńskiego

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej