Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Długie weekendy w 2012 roku

     Jeszcze trwają święta, a przed nami już kolejny długi weekend. Po raz drugi będziemy obchodzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy. Ponieważ w 2012 r. przypada ono w piątek, wydłuży wolne od pracy o jeden dzień.

     Na kolejny długi weekend trzeba będzie czekać aż do Wielkanocy - 8 i 9 kwietnia. Za to w dniach 1 i 3 maja można zaplanować długi weekend. W tym roku będą to wtorek i czwartek, więc biorąc trzy dni urlopu (poniedziałek, środę i piątek) można zyskać aż dziewięć dni wolnego. Potem 7 czerwca będzie Boże Ciało i wystarczy wolne w piątek, żeby uzyskać cztery dni wakacji.

     Piętnasty sierpnia wypada w środę, więc i w tym przypadku można skorzystać z urlopu, żeby przedłużyć wolne od pracy. W listopadzie można liczyć na jeden długi weekend. Wszystkich Świętych wypada w czwartek, więc będzie to dzień wolny od pracy. Z kolei 11 listopada to niedziela, dzień wolny ustawowo od pracy, więc tu specjalnie nie skorzystamy. Dobrze ułożył się natomiast kalendarz w grudniu. Wigilia t będzie w poniedziałek, więc wolne od pracy będą również wtorek i środa.

     Zmiana przepisów w tym roku nie wpłynie zatem na czas pracy. Wprowadzając bowiem nowy dzień świąteczny wolny od pracy, ustawodawca zmienił Kodeks pracy. Co do zasady każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jeżeli jednak święto przypada w dniu wolnym dla pracownika, wynikającym z jego rozkładu czasu pracy, to nie obniża tego wymiaru.

     Jeśli więc np. pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku i ma wolną sobotę, oznacza to, iż sobotnie święto nie obniży jego wymiaru czasu pracy (takie zasady obowiązywały do końca 2010 r.). Tak samo dla pracownika, który pracuje w soboty, a ma wolny poniedziałek, święto które przypadnie właśnie w poniedziałek, również nie obniży jego czasu pracy. Będzie on musiał normalnie w sobotę przyjść do pracy.

     Czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciotygodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie powinien z kolei przekraczać czterech miesięcy. To podstawowa definicja czasu pracy; jest ona odpowiednio modyfikowana w zależności od systemu czasu pracy konkretnego pracownika. Przykładowo praca polegająca na pilnowaniu mienia i ochronie osób może być wydłużona aż do 24 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Natomiast przy weekendowym systemie czasu pracy jest ona wykonywana wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Zatem w tym przypadku praca w dni wolne od pracy dla pracowników jest zasadą.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest aplikantem radcowskim


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 stycznia 2012   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej