Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Paszport z odciskami palców

     Już przyzwyczailiśmy się do nowych paszportów z nowymi zdjęciami, a teraz paszporty będą zawierały jeszcze jedną informację o nas - odciski palców. To konsekwencja przyjęcia rozporządzenia unijnego o paszportach, które nałożyło na kraje członkowskie obowiązek zamieszczania w paszportach wydawanych przez kraje członkowskie danych biometrycznych. Nie wszystkie dane biometryczne będą widoczne dla wszystkich gołym okiem. Fotografia w paszporcie - tak. Natomiast dostęp do odcisków palców ma mieć tylko urząd, który ma odpowiedni czytnik do ich odczytania.

     Dodatkowy element zakodowany w naszym paszporcie ma wyeliminować możliwość sfałszowania paszportu. Od 28 sierpnia 2006 roku paszporty mają już jeden z elementów biometrycznych. Jest to odpowiednio wykonana fotografia profilu twarzy.

     Natomiast teraz urzędy paszportowe przy składaniu wniosku o paszport będą pobierać dodatkowo odciski palców. Mają one być możliwe do odczytania tylko za pomocą specjalnych czytników, a urzędy paszportowe nie będą gromadzić tych danych u siebie. Ściśle określono, kto ma dostęp do danych zawartych w paszporcie: m.in. policja, sądy, prokuratura, a na podstawie uzgodnień między Polską i innymi krajami - or- gany tych państw. Podróżującym po Unii Europejskiej nie jest potrzebny paszport, jednak już przy podróży do USA czy Kanady biometryczny paszport z odciskami palców ma nam ułatwić podróż.

     Tylko paszporty tymczasowe, wydawane w wyjątkowych okolicznościach i dzieciom do ukończenia pięciu lat, nie będą miały zakodowanych danych biometrycznych. Jednak z uwagi na tymczasowość, ich ważność i możliwość podróżowania na podstawie tych paszportów jest ograniczona. Po upływie terminu ważności trzeba starać się już o normalny paszport - teraz z odciskami palców.

     Paszport jest ważny przez 10 lat od dnia jego wydania. To oznacza, że ciągle ważne są również paszporty wydane przed 28 sierpnia 2006 roku. Na ich podstawie nadal możemy podróżować. Tak samo przez okres, na jaki zostały wydane, ważne będą paszporty bez odcisków palców. Tylko w sytuacji, gdy paszport utracimy, zmienimy dane albo zostanie on zniszczony, trzeba będzie zwrócić się o wydanie nowego już z odciskami palców. Dodatkowo konieczność wymiany ważnego paszportu może nas czekać np. przy wyjeździe do Kanady, która od 1 stycznia 2009 r. honoruje wyłącznie paszporty biometryczne.

     Co ważne, nie zmieniła się wysokość opłaty za wydanie paszportu. Tak jak do tej pory podstawowa opłata paszportowa wynosi 140 zł. W niektórych przypadkach opłaty paszportowe są niższe. Dotyczy to np. dzieci przed ukończeniem siódmego roku życia - 30 zł - oraz uczniów i studentów - 70 zł.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 czerwca 2009   

Wasze komentarze:
 ja: 20.06.2009, 16:18
 po co wymyślono nowy rodzaj zdjęć paszportowych? Dokładne wytyczne(twarz-ucho, kąt patrzenia itd.) pomagają w tworzeniu systemu danych, gdzie każdą twarz dzięki specjalnemu oprogramowaniu można odnaleźć w mgnieniu oka. Pdobne zdjęcia stosowano wcześniej do bazy przestępców. dodajcie sobie do tego wszędobylskie kamery rozpoznające twarz i odciski palców w paszportach. Jeśli ktoś jest dość inteligentny to poskłada sobie to w całość. Odciski?Ludzie wy sobie dacie niedługo w tyłek zamontować GPS- bo stwierdzicie że to dla bezpieczeństwa.
(1)


Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej