Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kreatywna zabawa w walce ze smogiem

Człowiek oddycha około 16 razy na minutę. W ciągu doby przez nasze płuca przepływa 12 tys. litrów powietrza. Jego jakość ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Każdy z nas może zadbać o to, co wdychamy.

Temperatura skoczyła w górę, słońce coraz częściej gości na błękitnym niebie, a zieleń rozpoczęła zwycię- | ską walkę o krajobraz za oknem. Chcemy maksymalnie I wykorzystać pogodę i spędzać czas na zewnątrz. Problem smogu, o którym tak głośno jest zimą, latem nie I znika. Już teraz warto podjąć kroki, żeby chronić nasze 1 zdrowie. Na temat jakości powietrza powstało już wiele artykułów i raportów. Wpływ zanieczyszczenia powietrza na wzrost zachorowań i liczbę zgonów jest znaczący. Polskie powietrze jest jednym z najgorszych w Europie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemu. Rozmowa o tym zjawisku to jedno z rozwiązań. Jednak skuteczniejszą metodą walki ze smogiem jest nauka poprzez wspólne działanie. Taką strategię wyznaczyła sobie Energa, pokazując młodemu pokoleniu, jaką funda- - mentalną sprawą jest czyste i zdrowe powietrze.

W maju, w ramach programu "Oddycham z energią", firma prowadzi warsztaty edukacyjne dla uczniów pomorskich szkół.

Eko-detektywi i ogrody życia

Poprzez kreatywną zabawę uczniowie z 10 pomorskich szkół dowiedzą się, co zrobić, aby nam wszystkim lżej się oddychało. Dzieci dowiedzą się, czym jest powietrze i jakie zagrożenia niesie ze sobą smog. Warsztaty potrwają godzinę lekcyjną i będą niezapomnianą lekcją biologii.

Zajęcia są dopasowane do wieku dzieci. Uczniowie z klas I-III zbudują makietę eko-Miasta. Skonstruują budynki, drogi i elementy małej architektury z materiałów recyklingowych. Warsztaty zwieńczy zabawa w eko-detektywów. Starsi uczniowie z klas IV-VI stworzą las w słoiku, czyli Florarium. Natomiast najstarsze klasy szkół podstawowych posieją kwietne łąki na terenie szkoły.

Pobierz i zrób to sam

Ponadto 100 szkół z województwa pomorskiego otrzyma specjalne pakiety edukacyjne, które pozwolą nauczycielom przeprowadzić warsztaty we własnych szkołach. W materiałach znajdą się m.in.: karty pracy, ekologiczne gadżety i gotowe scenariusze lekcji. Scenariusze będą też dostępne za darmo na stronie internetowej programu "Oddycham z energią", dzięki czemu każdy będzie mógł je pobrać i wykorzystać w ekologicznej nauce.

Skuteczni pomocnicy w walce ze smogiem

W walce o przestrzeń pełną tlenu pomogą rośliny, które każdy może mieć we własnym domu. Filtrują powietrze, pochłaniają szkodliwe czynniki i usuwają toksyny. Poza tym są piękną ozdobą. Niezależnie od miejsca zamieszkania, w naszych domach znajdują się substancje, które negatywnie na nas wpływają. Benzen, amoniak, trichloroeten, ksylen, tlenek węgla, formaldehyd to składniki środków czyszczących, lakierów, farb, mydeł, a nawet perfum. Każdy z nich to potencjalne źródło zagrożenia.

Najpopularniejszymi roślinami oczyszczającymi powietrze są paprotki, które dodatkowo nawilżają powietrze i neutralizują promieniowanie z urządzeń elektrycznych. Przez wiele osób ceniony jest też bluszcz pospolity, skutecznie usuwający toksyny. Doskonałym miejscem dla niego są łazienki. Alergikom szczególnie polecany jest skrzydłokwiat, który skutecznie pochłania z powietrza zarodniki grzybów i pleśni.

Popularna dracena pozbędzie się z naszego mieszkania formaldehydu obecnego m.in: w plastikach. Zielistka usunie dym tytoniowy oraz tlenek węgla. Palmy nawilżą powietrze oraz pochłoną amoniak wydzielany m.in. przez drukarki oraz monitory. Orchidea, kwiat uwielbiany ze względu na swoją urodę, skutecznie niweluje tzw. smog elektromagnetyczny, który pochodzi ze sprzętów elektronicznych.

Grupa Energa od lat troszczy się o środowisko naturalne. Celem programu "Oddycham z energią" jest zaangażowanie Polaków w działania poprawiające jakość powietrza.

Więcej informacji na stronie programu www.oddychamzenergia.pl

Tekst pochodzi z Kwartalnika Pollotyńskiego
Apostoł Miłosierdzie Bożego
Lipiec-Sierpień-Wrzesień
nr 3 2018Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

św. Jan Damasceńskiśw. Jan Damasceński

Modlitwa do św. Jana DamasceńskiegoModlitwa do św. Jana Damasceńskiego

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej