Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zasiłek pielęgnacyjny

    Tydzień temu omówiliśmy dodatek pielęgnacyjny. Podobny cel ma zasiłek pielęgnacyjny. Pokrywa część kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją i przystosowaniem dziecka niepełnosprawnego. Jednak obydwa świadczenia kierowane są do innych grup osób, są wypłacane przez inne urzędy i inna jest ich wysokość. Zasiek pielęgnacyjny to 153 zł miesięcznie, a dodatek pielęgnacyjny - 173,10 zł.

     Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc dla dziecka niepełnosprawnego jest uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Ten dokument przyda się również w innych przypadkach, np. przy staraniu się o pomoc z PFRON. Orzeczenia wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Tam trzeba uzyskać orzeczenie, żeby móc starać się o pomoc na dziecko. Orzeczenie o niepełnosprawności jest wydawane dla dzieci, które nie ukończyły 16 lat, a w pozostałych przypadkach - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

     Kto spełnia warunki? O zasiłek pielęgnacyjny może starać się rodzic, opiekun prawny dziecka niepełnosprawnego albo sama osoba niepełnosprawna, jeżeli jest pełnoletnia. Do 16 roku życia zasiłek otrzymamy na każde dziecko niepełnosprawne, które ma orzeczenie o niepełnosprawności. Po ukończeniu 16 lat przysługuje on osobie, która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i osobie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 lat. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego mają również osoby starsze po ukończeniu 75 lat, które nie mają prawa do emerytury. W przypadku zasiłku pielęgnacyjnego nie ma znaczenia dochód rodziny.

     Gdzie złożyć wniosek? Razem z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności trzeba udać się do ośrodka pomocy społecznej albo urzędu gminy, tam też są dostępne formularze wniosku. W przypadku osób, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności po raz pierwszy, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek o wydanie orzeczenia. Jednak wniosek trzeba złożyć w ciągu trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Natomiast w przypadku kolejnego orzeczenia, które jest kontynuacją poprzedniego, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia. Tak jest pod warunkiem, że wniosek o zasiłek pielęgnacyjny zostanie złożony w ciągu miesiąca od utraty poprzedniego orzeczenia i 3 miesięcy od wydania orzeczenia.

     Kto nie otrzyma zasiłku? Osoby, które pracują za granicą i tam otrzymują już świadczenia związane z niepełnosprawnością dziecka nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego w Polsce. Tak samo pomoc nie przysługuje na dziecko, które znajduje się np. w domu pomocy społecznej i ma zapewnioną całodobową opiekę.

     Kwota zasiłku pielęgnacyjnego jest zwolniona z podatku. To oznacza, że urząd nie potrąca zaliczki na podatek od wypłaconego zasiłku. Co za tym idzie nie powiększa kwoty przychodu w rozliczeniu rocznym i nie wykazuje jej w rozliczeniu.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 czerwca 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej