Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Mieszkanie spółdzielcze na własność

     Jeszcze do końca grudnia 2009 r. osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania w spółdzielni, mogą złożyć w swojej spółdzielni wniosek o wyodrębnienie prawa własności do tego mieszkania na preferencyjnych zasadach.

     Wyodrębnienie własności do 30 lipca 2007 r. wiązało się z dużymi kosztami. Spółdzielca przed wyodrębnieniem miał obowiązek między innymi zapłacić spółdzielni różnicę między aktualną wartością rynkową mieszkania a zwa-loryzowaną wartością wniesionego wcześniej wkładu mieszkaniowego. Chodzi o wartość rynkową mieszkania, która jest wysoka. Musiał również spłacić część kosztów modernizacji budynku przypadających na dane mieszkanie.

     Od 31 lipca 2007 r. spółdzielcy mogą składać wnioski o wyodrębnienie własności lokalu bez ponoszenia tych kosztów. Muszą oczywiście przed złożeniem wniosku zapłacić wszystkie zobowiązania wobec spółdzielni. Chodzi jednak np. o zaległości w zapłacie czynszu, czyli normalne obowiązki każdego z nas. Do wniosku o przekształcenie mieszkania jest potrzebne zaświadczenie o niezaleganiu, które wystawi spółdzielnia.

     Jaki termin na przekształcenie ma spółdzielnia? Od złożenia wniosku do podpisania aktu notarialnego ze spółdzielnią nie powinno minąć 3 miesiące. Czasami dotrzymanie tego terminu przez spółdzielnię obiektywnie jest niemożliwe, ponieważ spółdzielnie muszą uregulować własne sprawy własnościowe. Jednak z naszej strony możemy monitorować w spółdzielni, co dzieje się z naszym wnioskiem.

     Na takich zasadach możemy przekształcić własność spółdzielczą mieszkania w odrębną własność jeszcze tylko do 31 grudnia 2009 r. W tym dniu przestanie obowiązywać korzystny dla spółdzielców przepis. Został on zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny i wyrokiem Trybunału uchylony. Dlatego trzeba spieszyć się ze złożeniem wniosku w spółdzielni. Na dzisiaj nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja spółdzielców po uchyleniu przepisu. Jeżeli parlament nie podejmie żadnych kroków, ustawa będzie obowiązywała w takim kształcie jak do 30 lipca 2007 r. To oznacza, że wiele osób utraci możliwość przekształcenia mieszkania w odrębną własność z powodu dużych kosztów.

     Jakie znaczenie dla nas ma przekształcenie mieszkania we własność? W codziennym korzystaniu z mieszkania nie ma ono większego znaczenia. Tak jak przed przekształceniem trzeba opłacać czynsz i pozostałe świadczenia. Można zaciągać zobowiązania. Mieszkanie może mieć księgę wieczystą i być np. zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Jednak najbardziej chroniona przez prawo jest pełna własność. Właściciel może w sposób dowolny dysponować swoim majątkiem, a prawo ma obowiązek chronić jego uprawnienia. Dlatego z pewnością lepiej być właścicielem niż "prawie" właścicielem.

     Jakie są koszty przekształcenia? Korzyści, jakie obecnie uzyskali spółdzielcy polegają na tym, że przy przekształceniu ponoszą oni tylko koszty notarialne i opłatę przygotowawczą, a jeżeli mieszkanie ma księgę wieczystą, koszt wypisu z księgi. To też duża kwota nawet ok. 1000 zł. Jednak o wiele niższa niż w przypadku poniesienia pełnych kosztów przekształcenia.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 lipca 2009


Zwycięzcy nie oszukują Zwycięzcy nie oszukują
Jon M. Huntsman
Nie znajdziesz tu pustosłowia ani utartych frazesów. Każda rada, jaką daje Ci autor, jest poparta jego czynem. Jon Huntsman jako jeden z nielicznych ludzi prezydenta Nixona nie został oskarżony w sprawie Watergate - wycofał się z Białego Domu, widząc panujące tam zepsucie. Kiedy natomiast tajlandzcy urzędnicy zażądali łapówki, wycofał się z wielomilionowej inwestycji... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Lidia: 18.07.2009, 22:06
 Moj tata jest mega hazardzista,mieszkanie zadluzone na 6.000-wszyscy wykupili, tata-ma to w nosie,nie martwi sie o nasza przyszlosc:(
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej