Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Mieszkanie spółdzielcze na własność

     Jeszcze do końca grudnia 2009 r. osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania w spółdzielni, mogą złożyć w swojej spółdzielni wniosek o wyodrębnienie prawa własności do tego mieszkania na preferencyjnych zasadach.

     Wyodrębnienie własności do 30 lipca 2007 r. wiązało się z dużymi kosztami. Spółdzielca przed wyodrębnieniem miał obowiązek między innymi zapłacić spółdzielni różnicę między aktualną wartością rynkową mieszkania a zwa-loryzowaną wartością wniesionego wcześniej wkładu mieszkaniowego. Chodzi o wartość rynkową mieszkania, która jest wysoka. Musiał również spłacić część kosztów modernizacji budynku przypadających na dane mieszkanie.

     Od 31 lipca 2007 r. spółdzielcy mogą składać wnioski o wyodrębnienie własności lokalu bez ponoszenia tych kosztów. Muszą oczywiście przed złożeniem wniosku zapłacić wszystkie zobowiązania wobec spółdzielni. Chodzi jednak np. o zaległości w zapłacie czynszu, czyli normalne obowiązki każdego z nas. Do wniosku o przekształcenie mieszkania jest potrzebne zaświadczenie o niezaleganiu, które wystawi spółdzielnia.

     Jaki termin na przekształcenie ma spółdzielnia? Od złożenia wniosku do podpisania aktu notarialnego ze spółdzielnią nie powinno minąć 3 miesiące. Czasami dotrzymanie tego terminu przez spółdzielnię obiektywnie jest niemożliwe, ponieważ spółdzielnie muszą uregulować własne sprawy własnościowe. Jednak z naszej strony możemy monitorować w spółdzielni, co dzieje się z naszym wnioskiem.

     Na takich zasadach możemy przekształcić własność spółdzielczą mieszkania w odrębną własność jeszcze tylko do 31 grudnia 2009 r. W tym dniu przestanie obowiązywać korzystny dla spółdzielców przepis. Został on zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny i wyrokiem Trybunału uchylony. Dlatego trzeba spieszyć się ze złożeniem wniosku w spółdzielni. Na dzisiaj nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja spółdzielców po uchyleniu przepisu. Jeżeli parlament nie podejmie żadnych kroków, ustawa będzie obowiązywała w takim kształcie jak do 30 lipca 2007 r. To oznacza, że wiele osób utraci możliwość przekształcenia mieszkania w odrębną własność z powodu dużych kosztów.

     Jakie znaczenie dla nas ma przekształcenie mieszkania we własność? W codziennym korzystaniu z mieszkania nie ma ono większego znaczenia. Tak jak przed przekształceniem trzeba opłacać czynsz i pozostałe świadczenia. Można zaciągać zobowiązania. Mieszkanie może mieć księgę wieczystą i być np. zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Jednak najbardziej chroniona przez prawo jest pełna własność. Właściciel może w sposób dowolny dysponować swoim majątkiem, a prawo ma obowiązek chronić jego uprawnienia. Dlatego z pewnością lepiej być właścicielem niż "prawie" właścicielem.

     Jakie są koszty przekształcenia? Korzyści, jakie obecnie uzyskali spółdzielcy polegają na tym, że przy przekształceniu ponoszą oni tylko koszty notarialne i opłatę przygotowawczą, a jeżeli mieszkanie ma księgę wieczystą, koszt wypisu z księgi. To też duża kwota nawet ok. 1000 zł. Jednak o wiele niższa niż w przypadku poniesienia pełnych kosztów przekształcenia.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 lipca 2009   

Wasze komentarze:
 Lidia: 18.07.2009, 22:06
 Moj tata jest mega hazardzista,mieszkanie zadluzone na 6.000-wszyscy wykupili, tata-ma to w nosie,nie martwi sie o nasza przyszlosc:(
(1)


Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej