Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
ZUS podwyższy emeryturę

     Od 1 stycznia 2009 r. ZUS podwyższa emerytury osobom, które nie mogły udowodnić, w jakiej wysokości otrzymywały wynagrodzenie, a ZUS za ten okres przyjmował 0 zł. Nie pomagały zeznania świadków. Nie wystarczyło też świadectwo pracy, potwierdzające okres pracy. Jeżeli nie ma dowodów, to nie ma zarobków. Osoby, które nie poddały się, odwoływały się do sądu. I sąd często przyznawał im rację.

     Teraz w sytuacji, gdy osoba nie może udowodnić wysokości wynagrodzenia, nowe przepisy zobowiązują ZUS do przyjęcia w to miejsce minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oczywiście, nie zawsze będzie to wynagrodzenie, które rzeczywiście otrzymywaliśmy, ale nie będzie to już kwota 0 zł. Przepis jest bardzo ważny, ponieważ ma duży wpływ na wysokość emerytury. Dotyczy tylko osób, które pracowały na umowę o pracę. Czyli nadal nie mogą liczyć na zwiększenie świadczenia emerytury ci, którzy pracowali np. na umowę zlecenia.

     Sytuacja osób, które dopiero złożą wniosek o emeryturę, jest najlepsza. Nie muszą się już martwić, bo ZUS sam w miejsce brakującego wynagrodzenia wliczy minimalne wynagrodzenie. Oczywiście nadal trfeba udowodnić zatrudnienie i wymiar czasu pracy. Cały czas jest jednak duża grupa osób, które już otrzymują zaniżone emerytury.

     Nowe przepisy też mają znaczenie dla tych osób. Jednak muszą same zgłosić się do ZUS i złożyć wniosek o ponowne ustalenie podstawy wymiaru emerytury. Na razie nie ma wzoru wniosku o przeliczenie emerytury z powodu zaniżenia zarobków. Wystarczy, że we wniosku zwrócimy się o przyjęcie minimalnego wynagrodzenia w miejsce zerowej kwoty, którą wcześniej przyjął ZUS. Dodatkowo warto napisać, z jakiego powodu nie możemy udowodnić zarobków, np. zakład pracy już nie istnieje. Taki wniosek ZUS ma obowiązek rozpatrzyć i wydać decyzję.

     Ile mamy czasu? Ustawa przyjęła, że w każdej chwili można złożyć taki wniosek. Nie ma terminu końcowego. Jednak jeżeli wniosek złożymy do końca 2009 r., to ZUS podwyższy emeryturę i wyrówna ją od stycznia 2009 r. Zawsze będzie to kwota wyrównania bez odsetek. Wniosek złożony po tym terminie ZUS też rozpatrzy, ale emeryturę w nowej wysokości będzie wypłacał od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

     A co z osobami, które otrzymują inne świadczenia z ZUS? Na takich samych zasadach o podwyższenie świadczenia mogą starać się renciści oraz osoby, którym ZUS wyliczył już kapitał początkowy. Przy kapitale początkowym zadbanie o jego prawidłowe wyliczenie ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 stycznia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej