Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Długi weekend

W 2009 r. 15 sierpnia przypada w sobotę. Nie jest to jednak zła wiadomość dla osób, które i tak soboty mają wolne. Dwa święta w jednym tygodniu powodują, że w zamian pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny. Jeżeli pracownicy pracują od poniedziałku do piątku, to dla nich sobota jest i tak dniem wolnym. Obowiązuje bowiem 5-dniowy tydzień pracy. Dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić im inny dzień wolny w związku ze świętem, które występuje w tym tygodniu.

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obniża każde święto, które przypada w inny dzień niż niedziela. Niedziela jest ustawowym dniem wolnym od pracy. Dodatkowego dnia wolnego pracodawca nie musi więc zapewnić jeżeli święto przypada właśnie w niedzielę. Tak było w tym roku 3 maja. Ponieważ była to niedziela, to nie obniżała ona obowiązującego czasu pracy.

Czas pracy może być ustalony w inny sposób niż od poniedziałku do piątku. Chodzi o to, że pracodawca musi tak zorganizować swoją pracę, żeby pracownicy wykonywali ją przez 5, a nie np. 6 dni w tygodniu. Jeżeli w firmie obowiązuje rozkład czasu pracy od wtorku do soboty, to pracodawca nie musi zapewniać tym pracownikom dodatkowego dnia wolnego z powodu 15 sierpnia. Osoby te z powodu święta mają i tak wolną sobotę i w tygodniu od 10 do 16 sierpnia pracują tylko przez 4 dni. Poniedziałek jest dla tych osób dniem wolnym od pracy tak samo jak sobota.

Do kiedy pracodawca musi zapewnić dzień wolny w zamian za święto? Często firmy planują dzień wolny na 14 sierpnia -to powoduje wydłużenie świątecznego weekendu. Nie jest to jednak jedyny dzień kiedy pracodawca może wyznaczyć dzień wolny od pracy. Taki dzień musi wyznaczyć w okresie rozliczeniowym, który obowiązuje w firmie. Jest to z reguły 1 miesiąc, 3 miesiące albo 4 kolejne miesiące.

Dobra wiadomości dniu wolnym od pracy nie dotyczy jednak wszystkich pracowników. Osoby, które pracują w tzw. weekendowym systemie czasu pracy, pracę wykonują wyłącznie w piątki, soboty i niedziele. Dla tych osób święto przypadające 15 sierpnia - w sobotę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Muszą przyjść do pracy również 15 sierpnia. Ustalając wymiar czasu pracy dla tych osób, pracodawca musi jednak sprawdzić, ile godzin mają do przepracowania w sierpniu i czy obowiązujący ich wymiar czasu pracy nie przekracza 160 godzin. Tyle powinrti pracować w sierpniu.

Co z pracownikami, którzy 15 sierpnia są na zwolnieniach lekarskich? W tym przypadku pracodawca również tym osobom musi wyznaczyć inny dzień wolny od pracy. Tak jak pozostałym pracownikom. Nie ma znaczenia to, że w trakcie święta, które obniża wymiar czasu pracy, osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim. Jednak, jeżeli i w tym wyznaczonym dniu wolnym osoby te będą na zwolnieniu lekarskim, to nie trzeba wyznaczać im kolejnego dnia wolnego od pracy.

Co w przypadku osób zatrudnionych na niepełny etat? Każde święto, które przypada w inny niż ustawowo dzień wolny od pracy obniża ich wymiar czasu pracy proporcjonalnie do etatu. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na Vi etatu i pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, to w sierpniu powinien przepracować 80 godzin. To oznacza, że w związku ze świętem 15 sierpnia pracodawca mirfi wyznaczyć temu pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Inaczej ten pracownik wykonywałby w sierpniu pracę o 4 godziny dłużej niż ma obowiązek.

Co z pracą w placówkach handlowych? Podobnie jak np. 3 maja i 31 maja (Zesłanie Ducha Świętego) w 2009 r., także 15 sierpnia obowiązuje zakaz pracy pracowników w placówkach handlowych. Sklepy w tym dniu mogą być wprawdzie otwarte. Jednak za ladą nie mogą stać pracownicy. Zakaz pracy w te dni dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę a nie osób zatrudnionych np. na umowę zlecenia. Jednak w tym przypadku inspekcja pracy może odwiedzić taki sklep i sprawdzić, czy są w nim zatrudnieni pracownicy, jeżeli nie to sprawdza również czy właściciel sklepu nie zawarł takiej umowy zlecenia, która tak naprawdę powinna być umową o pracę.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 sierpnia 2009Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej