Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Długi weekend

     W 2009 r. 15 sierpnia przypada w sobotę. Nie jest to jednak zła wiadomość dla osób, które i tak soboty mają wolne. Dwa święta w jednym tygodniu powodują, że w zamian pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny.      Jeżeli pracownicy pracują od poniedziałku do piątku, to dla nich sobota jest i tak dniem wolnym. Obowiązuje bowiem 5-dniowy tydzień pracy. Dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić im inny dzień wolny w związku ze świętem, które występuje w tym tygodniu.

     Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obniża każde święto, które przypada w inny dzień niż niedziela. Niedziela jest ustawowym dniem wolnym od pracy. Dodatkowego dnia wolnego pracodawca nie musi więc zapewnić jeżeli święto przypada właśnie w niedzielę. Tak było w tym roku 3 maja. Ponieważ była to niedziela, to nie obniżała ona obowiązującego czasu pracy.

     Czas pracy może być ustalony w inny sposób niż od poniedziałku do piątku. Chodzi o to, że pracodawca musi tak zorganizować swoją pracę, żeby pracownicy wykonywali ją przez 5, a nie np. 6 dni w tygodniu. Jeżeli w firmie obowiązuje rozkład czasu pracy od wtorku do soboty, to pracodawca nie musi zapewniać tym pracownikom dodatkowego dnia wolnego z powodu 15 sierpnia. Osoby te z powodu święta mają i tak wolną sobotę i w tygodniu od 10 do 16 sierpnia pracują tylko przez 4 dni. Poniedziałek jest dla tych osób dniem wolnym od pracy tak samo jak sobota.

     Do kiedy pracodawca musi zapewnić dzień wolny w zamian za święto? Często firmy planują dzień wolny na 14 sierpnia -to powoduje wydłużenie świątecznego weekendu. Nie jest to jednak jedyny dzień kiedy pracodawca może wyznaczyć dzień wolny od pracy. Taki dzień musi wyznaczyć w okresie rozliczeniowym, który obowiązuje w firmie. Jest to z reguły 1 miesiąc, 3 miesiące albo 4 kolejne miesiące.

     Dobra wiadomości dniu wolnym od pracy nie dotyczy jednak wszystkich pracowników. Osoby, które pracują w tzw. weekendowym systemie czasu pracy, pracę wykonują wyłącznie w piątki, soboty i niedziele. Dla tych osób święto przypadające 15 sierpnia - w sobotę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Muszą przyjść do pracy również 15 sierpnia. Ustalając wymiar czasu pracy dla tych osób, pracodawca musi jednak sprawdzić, ile godzin mają do przepracowania w sierpniu i czy obowiązujący ich wymiar czasu pracy nie przekracza 160 godzin. Tyle powinrti pracować w sierpniu.

     Co z pracownikami, którzy 15 sierpnia są na zwolnieniach lekarskich? W tym przypadku pracodawca również tym osobom musi wyznaczyć inny dzień wolny od pracy. Tak jak pozostałym pracownikom. Nie ma znaczenia to, że w trakcie święta, które obniża wymiar czasu pracy, osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim. Jednak, jeżeli i w tym wyznaczonym dniu wolnym osoby te będą na zwolnieniu lekarskim, to nie trzeba wyznaczać im kolejnego dnia wolnego od pracy.

     Co w przypadku osób zatrudnionych na niepełny etat? Każde święto, które przypada w inny niż ustawowo dzień wolny od pracy obniża ich wymiar czasu pracy proporcjonalnie do etatu. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na Vi etatu i pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, to w sierpniu powinien przepracować 80 godzin. To oznacza, że w związku ze świętem 15 sierpnia pracodawca mirfi wyznaczyć temu pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Inaczej ten pracownik wykonywałby w sierpniu pracę o 4 godziny dłużej niż ma obowiązek.

     Co z pracą w placówkach handlowych? Podobnie jak np. 3 maja i 31 maja (Zesłanie Ducha Świętego) w 2009 r., także 15 sierpnia obowiązuje zakaz pracy pracowników w placówkach handlowych. Sklepy w tym dniu mogą być wprawdzie otwarte. Jednak za ladą nie mogą stać pracownicy. Zakaz pracy w te dni dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę a nie osób zatrudnionych np. na umowę zlecenia. Jednak w tym przypadku inspekcja pracy może odwiedzić taki sklep i sprawdzić, czy są w nim zatrudnieni pracownicy, jeżeli nie to sprawdza również czy właściciel sklepu nie zawarł takiej umowy zlecenia, która tak naprawdę powinna być umową o pracę.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 sierpnia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej