Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jakie becikowe?

     Popularne becikowe nie oznacza jednej wypłaty. Rodzice mogą w niektórych przypadkach uzyskać pomoc w związku z urodzeniem dziecka aż 3-krotnie.

     Po pierwsze: wszystkim rodzicom, którym urodziło się dziecko przysługuje jednorazowa zapomoga. Kwota zapomogi jest stała, wynosi 1000 zł. Po wypłatę trzeba zwrócić się do urzędu gminy, miasta albo ośrodka pomocy społecznej. Najczęściej zadania związane z pomocą rodzinie gminy przekazują właśnie ośrodkom pomocy społecznej. Nie ma jednego urzędowego wzoru wniosku. Niektóre gminy przygotowały na swój użytek własne wzory pism, które trzeba wypełnić. Można je dostać na miejscu w ośrodku. Co ważne, wniosek można złożyć w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Po tym terminie nie otrzymamy zapomogi. Prawo do tej formy pomocy mają również rodzice przysposobionego dziecka, na takich samych zasadach jal biologiczni rodzice. W tym przypadku jednak inaczej liczy się 12 miesięcy na złożenie wniosku. Trzeba zdążyć z wnioskiem w ciągu 12 miesięcy od przysposobienia dziecka i drugi warunek - wniosek trzeba złożyć przed 18. urodzinami dziecka.

     Po drugie: rodzice, którzy otrzymują zasiłek rodzinny na dziecko, otrzymają dodatkowo 1000 zł dodatku z tytułu urodzenia dziecka. W tym przypadku trzeba spełnić dodatkowo kryterium dochodowe. Na członka rodziny dochód rodziny nie może przekraczać 504 zł lub 583 zł - jeżeli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko. Wniosek trzeba złożyć tak samo w urzędzie gminy albo ośrodku pomocy społecznej. Termin, w którym trzeba się uporać z wnioskiem, to ukończenie przez dziecko pierwszego roku życia. Prawo do dodatku mają również rodzice, którzy przysposobili dziecko, ale tylko w przypadku, gdy dodatek na dziecko nie został wcześniej wypłacony biologicznym rodzicom.

     I po trzecie: każda gmina może przyznać rodzicom na swoim terenie jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Jak pokazuje praktyka, niewiele gmin zdecydowało się na taką pomoc dla młodych rodziców. A jak jest w Warszawie? Planowano przeznaczyć po 1500 zł dla rodziców, jednak na planach się skończyło. Stolica własnego becikowego nie ma.

     Radnych do swoich gmin wybieramy sami. Zawsze są ważne sprawy i ważne wydatki. Ale to przecież również od nas zależy, które są naprawdę ważne i na które mają zostać przeznaczone pieniądze z naszych podatków. Każda z rodzajów pomocy w efekcie jest finansowana z naszych podatków i co ważne, nie trzeba ujmować jej w rozliczeniu rocznym podatku. Becikowe jest zwolnione z podatku dochodowego.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 grudnia 2008   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej