Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Wyjazdy integracyjne

     W okresie świątecznym, noworocznym i karnawale pracodawcy organizują różnego rodzaju spotkania integracyjne. Mają one połączyć przyjemne z pożytecznym: zabawę i lepsze poznanie pracowników. To z kolei przekłada się na efekty pracy. Zwłaszcza w dużych firmach pracownicy rzadko mają okazję poznać wszystkich. Z reguły jest to mała grupa osób, z którą bezpośrednio współpracujemy.

     Pracownicy imprezę integracyjną traktują jako dodatkowy obowiązek związany z pracą. To naturalne, często nie można zwolnić się z takiego spotkania lub wyjazdu. Dlatego naturalną konsekwencją jest traktowanie wypadku w trakcie imprezy za wypadek przy pracy. To ważne, ponieważ za wypadek przy pracy przysługują inne, wyższe świadczenia. Jednak nie jest to już takie oczywiste dla ZUS i sądów. Złamanie nogi w trakcie gry w piłkę na imprezie integracyjnej nie jest wypadkiem przy pracy, nie wykonujemy w tym czasie pracy. Czeka nas niemiłe rozczarowanie, kiedy po zwolnieniu lekarskim dostaniemy niższe o 20% wynagrodzenie chorobowe.

     Oczywiście, sprawa nie w każdym przypadku jest oczywista i zależy od okoliczności. Jednak pracodawcy nie chcą ryzykować. Kiedy w firmie pojawi się kontrola ZUS to i tak wnikliwy inspektor z ZUS, jeżeli dopatrzy się, że wypadek przy pracy zdarzył się w trakcie imprezy integracyjnej, zakwestionuje wypłatę zasiłku.

     To duży kłopot dla pracodawcy - zawyżona składka na ubezpieczenie chorobowe, zaniżona zaliczka na podatek. Korekta wszystkich deklaracji przesłanych wcześniej do ZUS. No i oczywiście trzeba odzyskać od pracownika wypłacony za wysoki zasiłek.

     To, że pracodawca nie uzna zdarzenia w trakcie imprezy integracyjnej za wypadek przy pracy, nie zamyka jednak drogi do sądu. Można złożyć pozew do sądu pracy, są też takie firmy, które same radzą to pracownikom. Postępowanie jest bezpłatne. Przed sądem możemy przedstawiać nasze argumenty i jeżeli będą przekonywające, to może sąd uzna zdarzenie za wypadek, a my odzyskamy zasiłek w pełnej wysokości.

     To nie jedyne świadczenie, które przysługuje w związku z wypadkiem, jest jeszcze jednorazowe odszkodowanie, które po zakończeniu leczenia wypłaca już ZUS. A w wyjątkowo trudnych przypadkach, kiedy nie możemy już wrócić do pracy - renta wypadkowa ustalana na korzystniejszych zasadach niż renta z ogólnego stanu zdrowia. Nie zawsze po takim przykrym zdarzeniu pracownikowi chce się jeszcze iść do sądu, żeby odzyskać kilkadziesiąt złotych, ale są przypadki, kiedy jest to naprawdę korzystne.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 stycznia 2009


Od pomysłu do sukcesu Od pomysłu do sukcesu
Denis Waitley, Robert B. Tucker
Pragnienie osiągnięcia sukcesu jest niezmienne - zmienia się jedynie droga prowadząca na szczyt: strategie, umiejętności i reguły, które stosują zwycięzcy, by sięgnąć po najwyższe laury... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej