Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wnioski o zasiłki rodzinne

Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 listopada 2009 r., ale już od 1 września można składać w ośrodku pomocy społecznej lub w gminie wnioski o zasiłki rodzinne. Termin złożenia wniosku ma znaczenie przy wypłacie zasiłków za listopad. Wniosek złożony do 30 września gwarantuje wypłatę zasiłku w listopadzie. Natomiast wnioski złożone w październiku i listopadzie gwarantują, że należny zasiłek otrzymamy do końca grudnia. Zawsze jednak wniosek o zasiłek trzeba złożyć najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, za który zasiłek przysługuje. Czyli nawet jeżeli spełniamy warunki do przyznania zasiłku od listopada, ale wniosek zostanie złożony 1 grudnia, to ośrodek pomocy społecznej/gmina będzie je wypłacać dopiero od grudnia. Za listopad zasiłków już nie dostaniemy.

Najważniejszą sprawą jest dochód rodziny. Kryterium dochodowe miało zmienić się od 1 listopada 2009 r., ponieważ obecne obowiązuje od 2004 r. Niestety, dochód rodziny, który uprawnia do zasiłków, nie zmienił się. Tak jak do tej pory zasiłek i dodatki otrzyma rodzina, która w przeliczeniu na osobę miesięcznie nie przekracza kwoty 504 zł. Natomiast, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności albo umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności dochód nie może przekroczyć 583 zł.

Nieznacznie za to zwiększyły się kwoty zasiłków rodzinnych. I tak od 1 listopada 2009 r. na dziecko do ukończenia 5 lat wynosi - 68 zł. Na dziecko między 5 a 18 rokiem życia - 91 zł oraz między 18 a 24 rokiem życia - 98 zł.

Niezmienione kryterium dochodowe nie jest jedyną złą wiadomością dla rodzin. Jednym z dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku o zasiłek rodzinny, jest zaświadczenie o dochodzie z urzędu skarbowego. Do tej pory w zaświadczeniu urzędy wykazywały przychód rodziny, dochód, zapłacony podatek i kwotę składek społecznych i zdrowotnej. Teraz w zaświadczeniu urząd wykazuje również kwotę zwróconego podatku za poprzedni rok, jeżeli taki rodzinie przysługiwał.

Jakie ma to znaczenie przy zasiłkach? Na tej podstawie ośrodki pomocy społecznej/gminy wykazany zwrot doliczają do przychodu rodziny. Przy tak niskim kryterium dochodowym niektóre rodziny mieściły się w nim akurat. Jednak, po doliczeniu kwoty zwrotu podatku, tracą prawo do zasiłków.

To niezrozumiałe dlatego, że zwrot rodzina otrzymuje już po zakończeniu roku, z którego brany jest dochód do zasiłków. Poza tym najczęstszą ulgą podatkową jest właśnie ulga na dzieci, tak samo jak zasiłek rodzinny i dodatki do niego. Natomiast sam zwrot jest jednorazowym świadczeniem, a nie stałym dochodem rodziny. Takiego wymogu nie nakłada również ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Ośrodki pomocy społecznej/gminy przyznają lub odmawiają prawa do świadczeń rodzinnych decyzją. Od decyzji odmawiającej prawa można odwołać się w ciągu miesiąca od jej otrzymania. Jeżeli jedynym powodem odmowy przyznania prawa do świadczeń rodzinnych jest przekroczenie dochodu rodziny z powodu doliczenia zwrotu podatku, to warto od niej odwołać się. Co ważne, to postępowanie jest bezpłatne.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 września 2009Wasze komentarze:
 Karolina: 27.11.2013, 13:32
 Witam, mieszkam w Polsce z 3 dzieci, dwójka jest zdrowa, syn który ma 14 lat jest osobą niepełnosprawną. Pobieram zasiłek z opieki społecznej, nie są to oczywiście duże pieniądze. Mój mąż wyjechał właśnie do Anglii za pracą. Wczoraj otrzymał kontrakt. Czy mąż może starac się o zasiłek w UK dla naszego syna?
 Lidia: 08.05.2010, 18:04
 Pobierałam zasiłek rodzinny na3 dzieci w Polsce.w tym czasie mąż wyjechał do Anglii i tam podjął samozatrudnienie- jednak nie miał pracy -więc i nie miał dochodów. Wrócił do Polski potem znów pojechał szukać pracy. W Anglii cały czas widniał jako, że legalnie pracuje. Teraz mamy oddać bardzo dużą kwotę opiece społecznej-za niesłusznie pobierany zasiłek, bo mąż był legalnie za granicą-nikogo nie obchodzi, że nie miał tam pracy. trzeba zwracać i koniec.
 młoda: 11.11.2009, 10:55
 Jestem w ciąży. Matka wywaliła mnie z domu ojciec mieszka gdzie indziej z konkubiną. Matka mieszka z konkubentem i siostrą ze szwagrem. Ja mieszkam bokiem u babci narzeczonego. Czy mogę sie starać o jakąś zapomogę lub coś w tym stylu. Jeżeli tak to jakie???
 izyk: 05.10.2009, 19:49
 rodzice sie rozeszli ale tak "nie formalnie" jeśli można tak powiedzieć... ojciec tylko pracował... teraz jest nam ciężko finanosowo bo mama nie chce żadnych pieniędzy od niego, alimentów itd... czy może starać się jakoś o zasiłek rodzinny czy jest to niemożliwe?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7

św. Saba Jerozolimskiśw. Saba Jerozolimski

Modlitwa do św. SabyModlitwa do św. Saby

św. Gerald z Bragiśw. Gerald z Bragi

Modlitwa do św. Geralda z BragiModlitwa do św. Geralda z Bragi

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży, fot. Przemysław JahrMiasto Szwajcarią zwane

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej