Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wypowiedzenie umowy o pracę

W zależności od rodzaju zawartej umowy o pracę pracodawca ma różne możliwości rozwiązania z pracownikiem umowy. Najbardziej trwałą z punktu widzenia pracownika jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Nie oznacza to, że takiej umowy nie można rozwiązać. Może to uczynić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Pracodawca, który chce rozwiązać umowę na czas nieokreślony musi, wypowiadając ją, wskazać powód rozwiązania. Powód wypowiedzenia musi być rzeczywisty i konkretny. Nie wystarczy w wypowiedzeniu napisać, że źle pracuje nam się z pracownikiem. Jeżeli taki jest powód, to trzeba wskazać przyczynę, z powodu której źle się z tą osobą pracuje.

Co może być powodem wypowiedzenia? Są dwa rodzaje okoliczności wypowiedzenia umowy. Jeden dotyczy przyczyn leżących po stronie pracownika, drugi to przyczyny leżące po stronie pracodawcy - niezależne od pracownika.

Postawa pracownika czy jego brak umiejętności mogą być powodem rozwiązania umowy o pracę. Pracownik musi pamiętać, że jego podstawowym obowiązkiem jest wykonywanie pracy, na którą umówił się z pracodawcą. Natomiast pracodawca ma prawo wymagać wykonywania tego obowiązku. Pracownik za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie. Jeżeli pracownik lekceważąco podchodzi do swoich obowiązków, popełnia błędy spowodowane brakiem rzetelności, to pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracodawca musi jednak pamiętać, że nie wystarczy w wypowiedzeniu wskazać ogólnie powód wypowiedzenia. W wypowiedzeniu musi wskazać konkretnie, na czym polega lekceważący stosunek do pracy czy nierzetelność pracownika, np. lekceważące traktowanie klientów firmy - poprzez niegrzeczne odnoszenie się do nich i skargi klientów firmy.

To jedna strona. Pracodawca może również wypowiedzieć umowę o pracę takiemu pracownikowi, z którego pracy jest zadowolony. Powodem może być trudna sytuacja firmy czy jej restrukturyzacja: np. likwidacja konkretnego stanowiska pracy. Jednak w tym przypadku pracodawca również nie ma dowolności. Jeżeli decyduje się na likwidację stanowiska pracy to musi rzeczywiście dojść do jego likwidacji. Nie wystarczy zmiana nazwy stanowiska pracy i nieznaczna zmiana zakresu obowiązków. Od tak wręczonego wypowiedzenia pracownik może się odwołać do sądu pracy.

Jeżeli powody zwolnienia są nieprawdziwe albo nie zostały sprecyzowane i w zasadzie nie wiadomo, dlaczego otrzymaliśmy wypowiedzenie, można odwołać się do sądu pracy. I pracodawca musi w wypowiedzeniu poinformować pracownika o możliwości odwołania się od wręczonego wypowiedzenia. Termin odwołania do sądu wynosi 7 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca nie poinformuje pracownika, to termin na odwołanie się do sądu pracy liczy się od dnia dowiedzenia się o takiej możliwości przez pracownika. Odwołanie do sądu pracy jest bezpłatne.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 11 październik 2009Wasze komentarze:
 jola: 18.10.2009, 16:49
 11 lat temu zakłąd mój został zlikwidowany, obowiązki przejał inny, moje zadania przeszły, ale już beze mnie. Paranoja. Wiem, miałam 7 dni na odwołanie się do sąd pracy, magiczne 7 dni, jak ja to mówię. Nie wierzyłam, że można tak postąpić z człwiekiem. Pracy nie mam do tej pory. Nie jestem ułomną i niedouczoną osobą. Mam ukończone studia, podyplomówkę /będąc na bezrobociu, o ironio!/. No cóż, teraz mam już swoje lata. Jak można tak postapić. Mija już tyle lat, a dla mnie, jakby to było wczoraj, naprawdę. Pracy nie szukam, NIE MAM SIŁY :(, naprawdę. Kto przyjmie stara babę. No tak, ale z czego żyć? Kraść, to grzech. Chory kraj. BOŻE DOPOMÓŻ i POMÓŻ MI, ABYM MOGŁA IM WYBACZYĆ.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7

św. Saba Jerozolimskiśw. Saba Jerozolimski

Modlitwa do św. SabyModlitwa do św. Saby

św. Gerald z Bragiśw. Gerald z Bragi

Modlitwa do św. Geralda z BragiModlitwa do św. Geralda z Bragi

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży, fot. Przemysław JahrMiasto Szwajcarią zwane

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej