Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zasiłek chorobowy

Osoba, która korzysta ze zwolnienia lekarskiego, musi liczyć się z tym, że nie otrzyma pełnego wynagrodzenia w tym miesiącu. To jest oczywiste, bo -z wyjątkami - za zwolnienie lekarskie otrzymuje się 80% albo 70% podstawy wymiaru. Natomiast za wykonaną pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone w umowie o pracę lub innym dokumencie.

Zasiłek chorobowy pracodawca lub ZUS wylicza na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych przed zachorowaniem. Oczywiście, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, to zasiłek oblicza się z wynagrodzenia, które pracownik otrzymał odpowiednio krócej - za pełne miesiące kalendarzowe pracy. To oznacza, że kwotę zasiłku chorobowego wylicza się zupełnie inaczej niż wynagrodzenia za pracę.

Jak wyliczyć zasiłek chorobowy? Do podstawy wymiaru pracodawca lub ZUS wlicza wszystkie wypłacone pracownikowi świadczenia, od których naliczył składkę na ubezpieczenie chorobowe. Następnie pomniejsza je łącznie o 13,71% - składki ZUS, które finansuje z własnych środków pracownik. Sumuje wszystkie kwoty i dzieli przez liczbę miesięcy, z których wyliczył wynagrodzenie, np. 12. Uzyskaną kwotę dzieli zawsze przez 30. Jest to kwota brutto zasiłku. W zależności od tego, w jakich okolicznościach pracownikowi przysługuje zasiłek, wylicza 100%, 80% lub 70% tej kwoty i mnoży przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego, w tym dni wolne dla pracownika od pracy. Od kwoty zasiłku chorobowego pracodawca nalicza jeszcze zaliczkę na podatek.

Wynagrodzenie uzyskane w poprzednich miesiącach może różnić się od wynagrodzenia, które przysługuje pracownikowi w miesiącu choroby. Raz wyliczonej podstawy wymiaru nie nalicza się, jeżeli od ostatniego zwolnienia lekarskiego nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. Nawet jednodniowe zwolnienie lekarskie powoduje, że kwota zasiłku chorobowego zostanie wyliczona z tej samej podstawy wymiaru, co w przypadku poprzedniego zwolnienia lekarskiego. I tak jeżeli pracownik był na zwolnieniu lekarskim przez 3 dni w lipcu (od 1 do 3 lipca) i teraz choruje od 22 do 27 października, to mimo że od ostatniego zwolnienie lekarskiego minęło 110 dni, pracodawca wyliczy zasiłek od tej samej kwoty co zasiłek w lipcu. Podstawę wymiaru ustala się tylko w przypadku przerwy, która wynosi co najmniej 3 miesiące kalendarzowe. Różnice w kwocie zasiłku mogą być duże, spowodowane np. podwyżką wynagrodzenia czy premią, której pracodawca/ZUS nie weźmie pod uwagę, naliczając zasiłek.

Co ważne, podstawę wymiaru ustala się tak samo dla zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego. Podobnie ustala się wysokość wynagrodzenia chorobowego, z tym wyjątkiem, że od kwoty wynagrodzenia chorobowego nalicza się jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 25 październik 2009



Wasze komentarze:
 Stahoo: 09.04.2014, 03:50
 W w/w przykładzie była przerwa 3 miesiące...
 Rafał: 26.10.2012, 18:13
  Jestem pracownikiem zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w wysokości zasadniczej 1500zł brutto ale zawsze co miesiąc naliczana była premia w wysokości ok 1800zł brutto. Od czerwca br roku przebywam na zwolnieniu lekarskim tj 182 chciałbym się dowiedzieć czy do obliczenia zasiłku chorobowego pracodawca lub ZUS powinien brać też pod uwagę moją średnią premie z okresu kiedy była mi naliczania czyli kiedy chodziłem do pracy...chciałbym sie dowiedzieć czy wczasie zwolnienia zachowuje prawo do premii? W mojej umowie nie ma nic wspomianego o premii a jednoczesnie była ona naliczana mogę to potwierdzic wykazem z konta lub paskami z działu księgowości...prosze o odpowiedz
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wyjaśnienie liturgii Wielkiego TygodniaWyjaśnienie liturgii Wielkiego Tygodnia

Tajemnica Triduum PaschalnegoTajemnica Triduum Paschalnego

Ostatnia WieczerzaOstatnia Wieczerza

Jak dobrze odbyć sakrament pojednaniaJak dobrze odbyć sakrament pojednania

Skąd sie bierze kapłaństwoSkąd sie bierze kapłaństwo

Tryptyk PaschalnyTryptyk Paschalny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej