Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Abonament RTV w 2010 r.

Na publikację w Dzienniku Ustaw czeka nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych za radio i telewizję. 4 listopada 2009 r. jej zgodność z konstytucją potwierdził Trybunat Konstytucyjny. To oznacza, że większa liczba osób uzyska zwolnienie z optat za abonament radiowo-telewizyjny.

Jeżeli w domu jest tylko radio, to miesięczny abonament w 2010 r. wynosi 5,30 zł, a za cały rok to 58,20 zł. Natomiast za używanie odbiornika telewizyjnego albo telewizyjnego i radiowego w 2010 r. zapłacimy 17,00 zł miesięcznie albo 186,70 zł za cały rok.

Jednak od przyszłego roku duża grupa osób została zwolniona z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ze zwolnienia korzysta osoba, na którą jest zarejestrowany odbiornik i ma orzeczenie o niepełnosprawności lub grupę inwalidzką. Do tej grupy należą również inwalidzi I grupy i osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji, osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym.

Kolejna grupa osób, która została zwolniona z opłacania abonamentu, to wszyscy po ukończeniu 75 lat oraz osoby, które ukończyły wprawdzie tylko 60 lat, ale kwota ich emerytury nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni rok. Dla przykładu połowa przeciętnego wynagrodzenia z rok 2008 wynosi 1471,94 zł.

Tak samo nie muszą płacić abonamentu osoby uprawnione do świadczeń z opieki społecznej oraz świadczeń rodzinnych i renty socjalnej. Abonamentu nie muszą płacić osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu oraz osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.

I ostatnia grupa osób zwolnionych z opłacania abonamentu to bezrobotni, osoby uprawnione do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego. Trybunał zakwestionował, z powodów proceduralnych, zgodność z konstytucją zwolnienia z opłat abonamentowych osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i internowanych w okresie stanu wojennego w Polsce. Te osoby muszą płacić abonament, chyba że są uprawnione do zwolnienia z innego tytułu.

Po wejściu w życie ustawy nowelizującej, prawo do zwolnienia z abonamentu będą miały również osoby uprawnione do zwolnienia, które mieszkają wspólnie z co najmniej 2 osobami, które ukończyły 26. rok życia, niespełniającymi warunków do uzyskania tych zwolnień. Do tej pory osoby te nie były zwolnione z opłacania abonamentu. Oznacza to, że wystarczy, aby młoda rodzina przerejestrowała odbiorniki na dziadka-emeryta lub bezrobotnego domownika, aby uniknąć płacenia abonamentu.

Żeby skorzystać ze zwolnienia z opłacania abonamentu, trzeba złożyć oświadczenie w urzędzie pocztowym. W tym przypadku zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia i po przedstawieniu dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia. Tak samo w terminie 14 dni trzeba złożyć oświadczenie w urzędzie pocztowym o zmianach, które mają wpływ na zwolnienie z opłat.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 listopad 2009Wasze komentarze:
 MirkA : 27.04.2012, 07:24
 Abonament telewizyjny jest na zone i placimy za niego ale ja otrzymałem rente pierwszej grupy czy mozemy nie placic w tej sytuacji ze jestem recista calkowíce nie zdolnym do pracy
 ~Doris: 02.12.2011, 08:25
 ABONAMENT _Człowiek jest głupi bo zarejestrował i płaci bo tak było trzeba a teraz żałuje a umowe cięzko jest zerwac , moja sasiadka zamieszkała i zameldowała sie w 90 latach nie zarejestrowała i nie płaci gdzie tu sprawiedliwoś
 jagoda: 31.10.2011, 23:05
 Wydać amnestię. Kto zacznie płacić zwolniony z zaległości. Lepiej by na tym wyszli jak na straszeniu bez możliwości egzekucji.
 ela: 21.06.2011, 19:06
 witam jeśli ktoś korzysta z telewizji na ziemnej i nie płaci abonamentu czy jest za to jakaś kara jeśli tak to gdzie to się zgłasza .pozdrawiam proszę o odpowiedz na ela1238@buziaczek.pl
 genek: 08.05.2011, 22:08
 czy ja muszę płacić a nie oglądam tv gdyż nie mam czasu a tesciowa 80 lat ogląda czy ieszkanie może byc zwolnione z połaty rtv
 jam: 17.02.2011, 15:05
 A ja jestem ciekaw czy kogoś już "dosięgnęła ręka sprawiedliwości" i ukarała takiego niepłacacego nieszczęśnika. Sam się do nich zaliczam, bo choć przez lata całe płaciłem to w 2007 powiedziałem DOŚĆ. No i oczywiście również otrzymuję wezwania do zapłaty wraz z informacją o wszczęciu postępowania itd.... Czy ktoś już faktycznie został ukarany? A co ciekawe ostatnio w znanym programie stacji prywatnej Pan Redaktor powiedział, że jest niemozliwym ściągniecie tych opłat. Czyli jasne chyba co robić;-) A poza tym podobno mają byc likwidowane poczty więc zastanawiam się kto będzie słał te tony listów - chyba że dział dot.krrit pozostanie:(( No właśnie, a co z tymi którzy nigdy nie zarejestrowali urządzeń RTV?
 maj: 09.02.2011, 16:13
 Obłędne wypłaty dla pracowników dziennikarzy ,odchodzących i przychodzących prezesów , podpisywanie umów o zakazie konkurencyjności to jest jedna bansa która działa za przyzwoleniem naszego rządu. Sprawdzić należy działalność finansową , a budżet nasz będzie pękał w szwach. Uregulować widełkami wynagrodzenia tych Panów bo jakaż to jest praca gdzie miesięcznie płaci się po 50.000 i więcej wypłaty Zejdżcie na ziemię .
 Ted: 28.01.2011, 20:58
 nie ma abonamentu(apel premiera) - nie ma bezpłatnych spotów komitetów wyborczych. niech ktoś założy sondaż :veto dla bezpłatnych audycji komitetów wyborczych.wybory tuż,tuż! ps.wystarczy ustawowe 5PLN za miesiąc.10mln gospodarstw X 5PLN to 5mln miesięcznie i 600mlnPLN rocznie + ok 400PLN z reklamy i wystarczy
 abonentka: 26.01.2011, 16:11
 Zapłaciłabym zaległy abonament,wynikły zresztą z winy prominentnych osób, które bojkotowały płacenie abonamentu rtv, ale nie stać mnie uczynić tego jednorazowo, zaś KRRiT upiera się nie wiedzieć czemu przy wpłacie jednorazowej. Podpowiadam więc: zmieńcie zasady: wyjdźcie naprzeciw ludziom, którzy jak ja nie czują się komfortowo w sytuacji zadłużenia i rozłóżcie dług na dogodne raty, a dłużnicy pozbędą się ciążącego im haraczu. Tylko trzeba ruszyć głową.


 abonentka: 10.12.2010, 18:49
 Dyskusje o tym, czy abonament mają płacić tylko ci, którzy dotychczas płacili, czy ci, (którzy za radą niektórych polityków )zadłużyli się, bo przestali płacić -przypominają mi rozważania o wyższości pieczonego prosiaka nadzianego kaszą gryczaną nad prosiakiem nadzianym np. kaszą jęczmienną. W obydwu przypadkach rzecz dotyczy tej samej sprawy: natomiast nikt nie zadaje sobie trudu, jak wyegzekwować pieniądze od tych, którzy dotychczas nie zarejestrowali swoich telewizorów. Dyskusje są czcze, bo ci, którzy dotychczas sumiennie wywiązywali się ze świadczeń, także nie zapłacą : exempla trahunt.
 zła: 03.12.2010, 09:45
 Nie płace abonamentu od 2005r i ciągle dostaję "przypomnienia" o zapłacie oraz pogróżki o wszczęciu postępowania w celu ukarania mnie. A kto ukaże tych z TV, którzy decydują o tym, że seriale i filmy lecą po 1000 razy w ciągu roku, nie mówiąc już o tych "jałowych" dyskusjach, których nikt nie chce słuchać ani oglądać. Mój ojciec w lutym zapłacił za cały rok z góry, ale niestety w marcu zmarł. Kiedy poszłam wyrejestrować jego radio i tv to się dowiedziałam, że zwrotu nadpłaconej kwoty nie mogę odzyskać, chyba że założę sprawę w sądzie. To czyste złodziejstwo. Nie będę utrzymywać tych nierobów z własnych pieniędzy.
 PO l: 18.11.2010, 13:02
 Tusk kolejny raz nas oszukał, nie spełnił tego co publicznie wszystkim obiecał, PO to niewiarygodni ludzie, kłamcy ...
 uk: 08.11.2010, 20:52
 do Jana: masz raptem 53 lata, zatem kończyłeś jakieś szkoły, ale piszesz jak analfabeta. o czasach, których piszesz, że był 1 a potem 2 programy,nie było co oglądać? właśnie wtedy było co oglądać!!! nieuku.
 jan: 23.10.2010, 11:19
 kwalifikuje sie do zwolnionych z oplat rtv ale tvp mnie niczym nie zachwyca .naokraglo to samo wciaz powturki iwkulko to samo kaza ogladac zadko mozna obejzec cos nowego mam 53 lata i ciesze sie ze sa inne telewizje poniewaz przeszedlem iprzezylem czasy kiedy to byl 1 a potem 2 program wyobrazcie sobie mlodsi jak sie ogladalo taka telewizje co ci wepchano to ogladales to tak jagbys czegos nielubil a wepchano ci to do gardla teraz chociaz mamy wybur bo sa inne stacje telewizyjne.
 Gazda: 11.10.2010, 22:03
 Takie złodziejstwo powinno się kiedyś skończyć.
 andrzej: 28.09.2010, 17:02
 Za partyjną telewizję trzeba płacić. Macie państwo prawo wybierać radnych,posłów, a oni stanowią prawo,więc płacz i płać. W zamian partyjny redaktor przygotuje wam partyjną propagandę.
 Józek: 19.07.2010, 17:15
 Ten podatek od posiadania radia czy tv, zwany abonamentem służy głównie do utrzymania bandy urzędników, kontrolerów, dyrektorów i prezesów zatrudnionych przy jego ściąganiu. Dlatego tak zaciekle go bronią. Przecież teraz praktycznie każdy ma radio, jak nie w domu to w telefonie lub samochodzie. Pomysł premiera Tuska z likwidacją abonamentu był słuszny - ale na realizację pary nie starczyło.
 frajer: 12.07.2010, 12:38
 Ja płacę abonament. W pracy w dziale jestem jedyny, który płaci. Reszta nie płaci abonamentu, mają po kilka telewizorów i śmieją się z frajera. Teraz będąc na urlopie wyrejestruje na poczcie telewizor.
 wiosenka: 11.06.2010, 12:14
 Zgadzam sie ze wszrstkimi jest to skandal,nie bede płacic za cos czego nie oglądam i nie słucham ,płace za tv satelitarna-osiedlowa i nie czuje sie ze okradam panstwo a załosnych programow oglądac nie bede.
 romes: 10.06.2010, 22:00
 banda złodzieji która wymyśla ludziom za co jeszcze mają płacić na utrzymanie fikcyjnych instytucji kasa Panowie Szlachta was i nas zgubi ,żebyście jeszcze nie żłowali ntego co zrobiliście z narodem Polskim . Zniewoliliście Naród podatkami chcecie żyć ponad stan a Polacy to naród biedny przez was inteligencja zasrana . To nprzez was te wojny międzynarodowe . Nie umiecie żyć z narodm w komitywie To naród wam odpłaci nawet nie spodziwacie się w jaki sposób. Do cholery z wami. co przez 20 lat oszukujecie Naród .
(1) [2] [3] [4] [5]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

św. Jan Damasceńskiśw. Jan Damasceński

Modlitwa do św. Jana DamasceńskiegoModlitwa do św. Jana Damasceńskiego

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej