Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dodatkowy urlop macierzyński i ojcowski

     Od 1 stycznia 2010 r. rodzice uzyskają prawo do 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeżeli przy jednym porodzie urodzą się co najmniej bliźniaki, rodzice mają prawo do 3 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Prawo takie przysługuje, jeżeli 1 stycznia 2010 r. lub po tej dacie, rodzicom przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego. Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może złożyć zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Od 1 stycznia 2010 r. ojcowie uzyskają prawo do urlopu ojcowskiego.

     Pracodawca nie musi informować pracownika o możliwości uzyskania dodatkowych uprawnień rodzicielskich. Dlatego to rodzice sami muszą sprawdzić, czy przysługuje im prawo do dodatkowego urlopu i złożyć wniosek u pracodawcy. Pracodawca musi uwzględnić wniosek, jeżeli zostanie on złożony w terminie, czyli co najmniej na 7 dni przed uzyskaniem prawa do urlopu.

     Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego nie zmienił się i w zależności od liczby urodzonych dzieci wynosi od 20 tygodni do 37 tygodni. Poza tym jednak matka lub ojciec dziecka mogą wystąpić o dodatkowy urlop macierzyński. Warunkiem uzyskania prawa do tego urlopu jest złożenie wniosku na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Pracodawca udziela go bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ten dodatkowy urlop jest kontynuacją udzielonego wcześniej urlopu macierzyńskiego.

     Z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński można wystąpić tylko raz i pracodawca udziela go w wymiarze tygodnio- wym, czyli co najmniej na 7 dni. To od rodziców zależy, czy skorzystają z 1, 2, czy 3 tygodni. Jednak wniosek musi złożyć tylko jedno z rodziców i tylko jeden raz. Pracownik musi to określić we wniosku. Pracodawcy nie mają obowiązku informować pracowników o prawie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dlatego to pracownicy powinni, jeżeli chcą skorzystać z tego uprawnienia, zadbać o złożenie wniosku w terminie.

     To nie jedyna nowość dla młodych rodziców. Od 1 stycznia 2010 r. ojcowie uzyskają prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Prawo do tego urlopu mają ojcowie dziecka, jeżeli urlop rozpoczną przed upływem 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Przepis wchodzi w życie 1 stycznia 2010 r., dlatego prawo do urlopu uzyskają ojcowie, których dzieci urodziły się 7 stycznia 2009 r. lub później. Tak samo jak o dodatkowy urlop macierzyński, ojciec musi złożyć wniosek na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

     Prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu ojcowskiego na takich samych zasadach jak biologiczni rodzice uzyskają również rodzice, którzy wystąpili z wnioskiem o adopcję. Wymiar urlopu jest uzależniony od liczby dzieci adoptowanych i wynosi od 1 tygodnia do 3 tygodni. Tak samo dodatkowy urlop uzyskają rodzice, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrew-nionej z dzieckiem. Od 2010 r. ojcom tych dzieci przysługuje również urlop ojcowski w wymiarze do 1 tygodnia.

     Rodzicom w okresie korzystania z dodatkowych urlopów macierzyńskiego i ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński wypłacany ze środków ZUS.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 listopad 2009   

Wasze komentarze:
 kowal: 03.01.2010, 21:15
 DLACZEGO NIE MOGE ISC NA URLOP SKORO MI SIE DZIECKO URODZILO 5 STYCZNIA 2009 ??????
(1)


Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej