Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wyjazd na narty do UE

     Wyjeżdżając na ferie zimowe do kraju Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę bezpłatnie wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia, a jej posiadanie uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywateli kraju, w którym przebywamy.

     Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może przydać się, jeżeli wybieramy się na aktywny wypoczynek, np. narty, ale również jeżeli będzie nam potrzebna pomoc lekarska z innego powodu, np. grypy.

     Przed wyjazdem na odpoczynek trzeba zorientować się, do jakiej bezpłatnej opieki lekarskiej mamy prawo na miejscu. W każdym kraju prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej określone jest odmiennie. W niektórych krajach jest ona nieodpłatna, w innych pacjent musi pokryć część kosztów. Często musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za udzieloną pomoc, a dopiero po powrocie do kraju koszt leczenia zrefunduje NFZ. Jednak NFZ zwróci tylko koszty bezpłatnej opieki lekarskiej, a już koszty dodatkowych świadczeń trzeba pokryć z własnych środków.

     Jak uzyskać Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego? Wniosek należy złożyć w Oddziale Wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek jest dostępny w oddziałach NFZ i na stronie internetowej www.nfz.gov.pl. Można złożyć go osobiście, przesłać pocztą albo faksem. Do wniosku trzeba dołączyć kserokopię dowodu ubezpieczenia (np. ZUS RMUA, ostatni odcinek emerytury). Natomiast w przypadku członka rodziny — dowód jego zgłoszenia do ubezpieczenia, czyli kopię formularza ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA. Każda osoba powinna złożyć odrębny wniosek.

     NFZ wydaje Kartę z reguły od ręki, w dniu złożenia wniosku. Jednak planując wyjazd, warto pomyśleć wcześniej o złożeniu wniosku, np. z powodu dużej liczby osób, które równocześnie złożą taki wniosek. Karta jest ważna przez 2 miesiące kalendarzowe.

     Mimo że mamy Kartę, to nie zawsze otrzymamy bezpłatną pomoc lekarską. W wielu miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują tylko prywatnie. To oznacza, że kosztów udzielonej pomocy lekarskiej nie pokryje NFZ. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że za wizytę i koszt leczenia zapłacimy pełną cenę.

     Często koszty leczenia skutków wypadków związanych np. z urazami na stoku narciarskim są wyższe niż w innych przypadkach. Dlatego przed wyjazdem oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które pokryje ewentualne wyższe koszty leczenia. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia spowoduje, że wyjazd okaże się droższy od zakładanego, jeżeli jednak np. na stoku złamiemy nogę, to w efekcie i tak będzie tańszy, niż gdybyśmy z własnej kieszeni musieli pokryć koszt transportu i leczenia.

     Co ważne, jeżeli mimo zaopatrzenia się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieśliśmy opłaty związane z leczeniem, trzeba poprosić o rachunki i dowody poniesionych opłat. Na tej podstawie w Oddziale Wojewódzkim NFZ po powrocie do kraju można starać się o zwrot kosztów.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 stycznia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej