Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jeden procent

     Rozliczając się z podatku za 2009 r., możemy 1% wyliczonego podatku, zamiast do budżetu państwa, przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Większość fundacji czy stowarzyszeń ma taki status, jednak zanim zdecydujemy się' na wybór konkretnej instytucji, trzeba sprawdzić, czy na jej rzecz możemy przekazać 1%. Jeżeli okaże się, że wybrana instytucja nie ma statusu organizacji pożytku publicznego, pieniądze trafią do budżetu państwa.

     Pieniądze za 2009 r. trafią na konto organizacji pod warunkiem, że na dzień 30 listopada 2008 r. była ona zarejestrowa jako organizacja pożytku publicznego. Co roku minister pracy i polityki społecznej do 31 grudnia publikuje w "Monitorze Polskim" listę takich organizacji. W 2008 r. lista organizacji pożytku publicznego, na konto których można przekazać 1% podatku została opublikowana w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 grudnia 2008 r. w "Monitorze Polskim" z 2008 r. Nr 96, poz. 827.

     Jak przekazać 1% podatku? Po wyborze organizacji, na rzecz której chcemy przekazać tę kwotę, musimy wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu rocznym - PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28 albo PIT-38. Nie jest to trudne, po wyliczeniu należnego za 2009 r. podatku w odpowiedniej rubryce zeznania rocznego - wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP - należy wpisać nazwę w kolejnej rubryce numer w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacji, a w następnej kwotę, którą decydujemy się przekazać na rzecz tej organizacji. Nie może ona przekroczyć 1% wyliczonego podatku, po zaokrągleniu "w dół" do pełnych dziesiątek groszy, np. 60,70 zł.

     W jednym rozliczeniu rocznym podatnik może przekazać 1% podatku na rzecz jednej organizacji. Jeżeli małżonkowie rozliczają się razem, muszą wybrać organizację, na rzecz której chcą przekazać podatek. Natomiast, jeżeli podatnik składa np. dwa rozliczenia roczne, to może podatek przekazać na rzecz dwóch organizacji.

     Urząd skarbowy przekaże 1% podatku organizacji, jeżeli wpiszemy jej nazwę, numer KRS i kwotę. Podatnik może doprecyzować jeszcze, na jaki cel mają zostać wykorzystane pieniądze, np. wypoczynek dla dzieci. Podatnik może również podać swoje dane osobowe, które urząd skarbowy również przekaże organizacji pożytku publicznego.

     Urząd skarbowy przekaże nasz jeden procent pod warunkiem, że uregulujemy zobowiązania podatkowe w terminie, a ewentualną korektę zeznania złożymy w ciągu 2 miesięcy. To znaczy, że rozliczenie roczne do urzędu skarbowego musi trafić do 30 kwietnia 2010 r., a korekta do 30 czerwca 2010 r. Pieniądze, które zadeklarowaliśmy w zeznaniu rocznym, urząd skarbowy przekaże organizacji pożytku publicznego w lipcu lub sierpniu 2010 r.

     Jeden procent podatku mogą przekazać na rzecz konkretnej organizacji również emeryci i renciści pod warunkiem, że rozliczą się z urzędem skarbowym samodzielnie, a nie za pośrednictwem ZUS. Jednego procenta podatku nie mogą przekazać podatnicy, których rozliczają pracodawcy w PIT-40.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 lutego 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej