Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Siła w procencie

W roku ubiegłym z możliwości przekazania jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego skorzystała przeszło jedna czwarta podatników. Według sondaży chęć wspierania innych poprzez pomoc bezpośrednią deklaruje niemal drugie tyle Polaków. Nie jest jednak źle. Z roku na rok PIT-darczyńców przybywa.

Już po raz szósty możemy zdecydować, na jakie cele publiczne ma być przeznaczony jeden procent z płaconego przez nas do skarbu państwa podatku. Podobnie jak w ostatnich dwóch latach, procent zostanie przekazany wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) przez urząd skarbowy. Do podatnika należy jedynie prawidłowo wypełnić i złożyć w terminie PIT.

Rozwiązanie to, mimo pojawiających się zastrzeżeń, związanych z opóźnieniami w przekazywaniu funduszy przez urzędy, spełnia swoją rolę. W latach, gdy przekazanie jednej setnej podatku było bardziej skomplikowane, uczestniczyło w nim od kilku tysięcy (w 2004) do nieco ponad 1,5 min podatników (w 2006 r.). Od kiedy naszych wpłat na OPP mogą dokonywać urzędy skarbowe, liczba PIT-darczyńców rośnie coraz szybciej. W zeznaniach za rok 2007 już 5,1 min podatników - spośród ponad 26 min ogółem - przekazało swój jeden procent. W 2009 było ich o ponad 2 min więcej. W ten sposób w roku ubiegłym do OPP trafiło 380 min złotych. Czy w tym roku pobijemy kolejny rekord?

PROSTE, ŁATWE I PRZYJEMNE

Każdy, kto zdecyduje się na przekazanie 1 procenta, musi wpisać wybraną OPP w odpowiedniej rubryce rozliczenia rocznego dochodu. Dane wymagane to nazwa organizacji oraz numer, pod jakim wpisana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oczywiście niezbędne jest też wpisanie kwoty darowizny. Jej wysokość nie może przekroczyć procenta podatku należnego - darowizny, którą przekazujemy na rzecz skarbu państwa. Musimy zaokrąglić ją też do pełnych dziesiątek groszy w dół; chodzi o to, by - mimo wszystko - jak najwięcej zostało w budżecie kraju.

Jeśli składamy PIT-37, instytucję i wysokość procenta wpisujemy w części H. Jeśli rozliczamy się na postawie PIT-36 wypełniamy część O; PIT-36L - część N; PIT 28 - część M. Odnalezienie odpowiednich rubryk nie jest zresztą trudne. W drukach zeznań podatkowych zatytułowane są one: "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji podatku publicznego (OPP)"".

W zeznaniu podatkowym możemy też wskazać bezpośredni cel, na jaki chcemy przeznaczyć darowiznę. W przypadku organizacji wspierających konkretne osoby możemy podać imię i nazwisko jednego wybranego podopiecznego tej organizacji.

Informacja ta nie obliguje jednak OPP do spełnienia naszej woli. - Wyłącznym dysponentem przekazanego przez nas procenta jest sama instytucja. Tylko od niej zależy, czy wypełni naszą wolę, czy pieniądze przeznaczy na inny cel. Cel powinien być jednak wpisany w statut jej działalności - tłumaczy Ewa Kowalewska, pracownik jednej z warszawsko-praskich OPP.

Obok informacji o celu przeznaczenia naszej kwoty, możemy wyrazić zgodę na przekazanie organizacji naszych danych osobowych. Niektóre korzystają później z powstającej w ten sposób bazy. Imiona i nazwiska darczyńców publikują na własnych stronach internetowych - tak zrobiło np. Stowarzyszenie Solidarność Walcząca. Inne wysyłają imienne podziękowania za wsparcie bądź przedstawiają plany działalności w najbliższym czasie - tak robi np. Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo?.

Jeden PIT to jeden procent i jedna obdarowana organizacja. Dotyczy to także małżonków rozliczających się wspólnie. Jeśli jednak wypełnić musimy więcej formularzy zeznań, w każdym wskazać możemy inną organizację.

Część z nas będzie w ten sposób rozliczała np. inwestycje giełdowe. Tu będziemy korzystali z druku PIT-38, w którym OPP wpisujemy w części G. Tak samo oznaczony blok wypełnić będą musieli rozliczający się na podstawie PIT-39 - formularza, w którym wykazujemy dochody ze sprzedaży nieruchomości. - Warto - uczulają pracownicy skarbówki - rezolutnie korzystać z tych możliwości wsparcia organizacji pozarządowych. Zważywszy choćby na ceny mieszkań, nawet jeden procent wykazanego podatku może być dla nich wsparciem bardzo znaczącym.

Warunkiem przekazania jednego procenta nie jest jednak określona wysokość. Podstawą jest złożenie zeznania podatkowego w ustawowym terminie. Druki zeznań można pobierać w urzędach skarbowych. Formularze, często razem z programami do rozliczania PIT-ów, można też ściągać na dyski komputerów z coraz liczniejszych stron internetowych. Jedną z OPP, która wychodzi podatnikom naprzeciw i zamieściła na swojej stronie odpowiedni program jest Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej - www.warszawa-praga.caritas.pl.

Wypełnione zeznania można wysyłać pocztą, za pomocą stron internetowych urzędów skarbowych lub składać bezpośrednio w nich. Większość z nas czas na dostarczenie zeznań ma do północy 30 kwietnia.

Naczelnik urzędu skarbowego, bo to on ustawowo zobowiązany jest do przekazania procenta, powinien przekazać go do OPP w lipcu lub sierpniu; kwota będzie pomniejszona o koszty przelewu bankowego. Niestety, w latach minionych zdarzało się, że pieniądze przesyłane były nieco później. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że w tym roku "wszystko będzie terminowo".

Dla podatnika cała procedura jest prosta, łatwa, niekosztowna i, nierzadko, przyjemna - zwłaszcza, gdy później możemy obserwować podejmowane przez wspartą przez nas organizację dobre działania i inicjatywy. Dla OPP pozyskane w ten sposób fundusze, mimo konkretnych kwot, są bezcenne...

W DOBRE RĘCE

"Podejmując trud przekazania 1 proc. podatku przyczyniamy się do zwiększenia pomocy najbardziej potrzebującym, utrzymania i rozbudowy placówek dla chorych, starszych, niepełnosprawnych, dzieci i matek z dziećmi, bezdomnych, ofiar przemocy i najuboższych" - ogłasza na swoich stronach internetowych Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zeszłoroczny procent podatku organizacja przeznaczyła m.in. na: dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla dzieci oraz organizację świetlic socjoterapeutycznych. Także w tym roku możemy wesprzeć Caritas DWP. Wystarczy w odpowiednim miejscu zeznania podatkowego wpisać nazwę: Caritas DWP i nr KRS: 0000223182.

Podobne dane będą potrzebne przy wskazaniu innych oddziałów organizacji. Jeśli np. zdecydujemy się wesprzeć Caritas Archidiecezji Warszawskiej - nr KRS: 0000225750. Przy wskazaniu ogólnokrajowej organizacji musimy podać KRS: Caritas Polska 0000198645. Godne wsparcia inicjatywy podejmuje też m.in. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza oraz Ośrodek Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej w Warszawie.

Parafiada od 19 lat organizuje parafialne olimpiady sportowo-kulturalne, wspiera zdolną młodzież, organizuje zimowe i letnie wyjazdy. W tym roku z powodzeniem kontynuuje też program "Katyń - ocalić od zapomnienia". Parafiadę możemy wesprzeć, wpisując w odpowiednią rubrykę zeznania jej pełną nazwę oraz nr KRS 0000124134.

Ci, którzy zechcą wesprzeć program, którego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej, proszeni są o wskazanie w odpowiednim miejscu celu: Fundusz programu "Katyń - ocalić od zapomnienia".

Działalność Hospicjum Domowego, które opieką otacza śmiertelnie chorych i ich rodziny, wesprzemy wskazując w zeznaniu Ośrodek Hospicjum Domowe XX. Marianów i nr KRS: 0000218644.

Caritas, Parafiada i warszawsko-praskie hospicjum to organizacje sprawdzone. O ich działalności staramy się też na bieżąco informować na łamach "Idziemy". Stanowią one jednak bardzo małą część tych OPP, które liczą na wsparcie podatników. W całym kraju jest ich dziś ponad siedem tysięcy. Odpowiedni wykaz znajdziemy na stronie internetowej: www.pozytek.gov.pl.

Nadzór nad tego typu instytucjami sprawuje państwo: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz - nad tymi, które działają w zakresie ratownictwa i ochrony ludności - minister spraw wewnętrznych. System ten ma jednak istotne braki. Fundacje i stowarzyszenia nie muszą składać sprawozdań z wykorzystania przekazywanej przez nas darowizny, choć większość, aby podnieść swoją wiarygodność, odpowiednie zeznania publikuje - m.in. na swoich stronach internetowych.

Jednak 40 proc. OPP nie informuje w ogóle o rozdysponowaniu wpłat z procenta. Oczywiście nie można zakładać, że wśród nich są tylko organizacje zaufania niegodne. Nie można jednak wykluczać, że część z nich najzwyczajniej żeruje na naszej dobroczynności. Co i raz media informują nas przecież np. o organizacjach - z nazwy charytatywnych, bardziej niźli czyniących dobro - szkodzących.

Sytuacja ta zmieni się w przyszłym roku. Wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań pod groźbą wykreślenia z rejestru OPP czy okres próbny dla nowych organizacji - bez możliwości otrzymywania przez dwa lata jednego procenta, powinien zniechęcić instytucje fikcyjne nierzetelne.

Jednak w tym roku przepisy te jeszcze nie funkcjonują. Ważne zatem, by nie tylko pomagać, ale i robić to rozsądnie i rozważnie. Aby nasz jeden, nawet bardzo mały, procent trafił w naprawdę odpowiednie ręce.

Zuzanna Smoleńska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 marca 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

św. Jan Damasceńskiśw. Jan Damasceński

Modlitwa do św. Jana DamasceńskiegoModlitwa do św. Jana Damasceńskiego

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej