Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niższe składki ZUS

     Już po 3 miesiącach ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca ma prawo do zasiłku chorobowego z ZUS. Ubezpieczenie przedsiębiorcy, tak samo jak np. zleceniobiorcy, jest dobrowolne. Nie każdy może zgłosić się do tego ubezpieczenia. Warunkiem zgłoszenia jest równoczesne obowiązkowe podleganie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Ubezpieczenie chorobowe to co miesiąc dodatkowa składka do ZUS. Wynosi ona 46,94 zł.

     To dodatkowe pieniądze. Jednak w przypadku choroby tylko ubezpieczenie chorobowe uprawnia do zasiłku chorobowego z ZUS.

     Co ważne, prawo do zasiłku chorobowego przedsiębiorca uzyska, jeżeli zachoruje nie wcześniej niż w 91 dniu ubezpieczenia. Do okresu wyczekiwania ZUS wliczy poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa miedzy nimi nie przekroczyła 30 dni. Ma to znaczenie, ponieważ w przypadku przedsiębiorców składki muszą być opłacane w terminie i w pełnej wysokości. Nawet jednodniowe spóźnienie powoduje, że ZUS wyłącza przedsiębiorcę z tego ubezpieczenia. W tym przypadku pozostaje tylko złożenie wniosku o przywrócenie terminu na opłacenie składek. Niestety, jest to decyzja uznaniowa. Jeżeli ZUS się nie zgodzi, od nowa trzeba zgłosić się do ubezpieczenia i od nowa czekać 90 dni na prawo do zasiłku chorobowego.

     Dodatkowa korzyść dla przedsiębiorcy. W ZUS co miesiąc trzeba opłacać składki w pełnej wysokości, od 1 kwietnia to w sumie 840,75 zł. Zwolnić przedsiębiorcę może właśnie zwolnienie lekarskie, ale nie w każdym przypadku. Tylko jeżeli równocześnie otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy za okres zwolnienia lekarskiego.

     Jak naliczyć składki w takim przypadku? Podstawę naliczenia składek trzeba podzielić przez liczbę dni miesiąca, w kwietniu - 30 dni i pomnożyć przez liczbę dni ubezpieczenia w miesiącu. Czyli pomniejszoną o okres zwolnienia lekarskiego. Przy 7-dniowym zwolnieniu lekarskim kwota składek na ubezpieczenie dla przedsiębiorcy to 693,30 zł.

     Jak uzyskać zasiłek chorobowy? Zwolnienie trzeba zanieść do ZUS w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Dostarczenie zwolnienia po tym terminie powoduje, że ZUS zmniejszy o 25% kwotę dziennego zasiłku. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS sprawdzi, czy mamy wystarczający okres ubezpieczenia chorobowego i czy przysługuje nam zasiłek. Jeżeli tak to w ciągu 30 dni otrzymamy z ZUS zasiłek. Taki jest termin na jego wypłatę. Jeżeli nie, albo dodatkowo trzeba coś jeszcze wyjaśnić, to powiadomi nas o tym.

     Co ważne, brak zasiłku to brak możliwości pomniejszenia kwoty składek wpłacanych do ZUS. Konsekwencją jest wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego, a co więcej - nieopłacone składki trzeba zapłacić z odsetkami.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 kwietnia 2009   

Wasze komentarze:
 halina: 02.05.2010, 08:44
 racja........................
 zygzyg: 19.12.2009, 00:49
 Zupełnie jak bym słyszał urzędnika ZUSu, czyli ble ble ble - zwykłe chciejstwo nie mające prawnego uwarunkowania. Przedsiębiorca też człowiek i ma prawo zachorować nawet w dniu zgłoszenia do ubezpieczenia - bo choroba nie człowiek, czekać nie potrafi. Jest to bardzo dowolna interpretacja aktów prawnych (których w artykule zabrakło, bo faktycznie ich nie ma) dodatkowo pisana w pośpiechu, lub... na zamówienie.
(1)


Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej