Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Zaniżony zasiłek

     Od 7 lipca 2008 r. można składać u pracodawcy wnioski o wyrównanie zaniżonych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego wypłaconych przed tą datą. Powodem jest zmiana interpretacji przepisów dokonana przez Trybunał Konstytucyjny.

     ZUS zawęził interpretację przepisów, które określały jakie składniki wynagrodzenia, poza wynagrodzeniem za pracę, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków, np. chorobowego czy macierzyńskiego. Dlatego pracodawcy często wypłacali te świadczenia bez uwzględniania np. premii. 10 z Kolei oznaczało, że pracownik za czas zwolnienia lekarskiego otrzymywał znacznie niższy zasiłek, niż wynikało to z normalnej wypłaty.

     Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego sytuacja zmieniła się. Teraz niewliczanie do podstawy wymiaru zasiłków składników wynagrodzenia jest wyjątkiem od zasady. Pracodawca zgodnie z nowymi wytycznymi nie wliczy np. jednorazowej nagrody w związku ze ślubem, czy urodzeniem się dziecka pracownikowi. Natomiast inne składniki wynagrodzenia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, pracodawca powinien wliczyć do podstawy wymiaru zasiłków.

     Mimo że minęło już 1,5 roku od ogłoszenia wyroku Trybunału, pracownicy i byli pracownicy mogą składać wnio- ski o wypłacenie z odsetkami zaniżonych zasiłków. Termin przedawnienia wypłaty wyrównania zasiłków wynosi 3 lata. Czyli ciągle można odzyskać przynajmniej część zaniżonych zasiłków i to z odsetkami. Wniosek o wypłatę zaniżonych świadczeń trzeba złożyć u pracodawcy, jeżeli to on wypłacał zasiłki. Natomiast jeżeli zasiłki wypłacał ZUS, to tam składa się również wniosek o wyrównanie.

     Wystarczy, że we wniosku podamy swoje dane i napiszemy, że chcemy wyrównania zaniżonych zasiłków z odsetkami. Dla pracodawcy lub ZUS wystarczy data, kiedy wniosek wpłynął. Na jego podstawie obliczy za jaki okres powinien dokonać wyrównania. Tak samo, jeżeli wniosek złożymy u pracodawcy zamiast w ZUS, to pracodawca powinien przekazać go do ZUS i odwrotnie. Przy naliczaniu wyrównania znaczenie będzie miała data złożenia wniosku.

     Jeżeli wyrównanie będzie dotyczyło wynagrodzenia za czas choroby, to wniosek trzeba złożyć u pracodawcy, ponieważ to oni wypłacają wynagrodzenie chorobowe - wyrównanie dotyczy również wynagrodzenia chorobowego, ponieważ jego wysokość ustala się tak samo jak zasiłki.

     Jeżeli po złożeniu wniosku o wyrównanie zasiłków okaże się, że zasiłek został wypłacony w prawidłowej wysokości, to ani pracodawca ani ZUS nie może wyciągać żadnych konsekwencji. W tym przypadku po prostu upewnimy się, że zasiłek otrzymaliśmy w prawidłowej wysokości.

     Czas na złożenie wniosków o wyrównanie już minął dla osób, które jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Trybunału dochodziły wliczenia nieuwzględnionych składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru i otrzymały decyzję ZUS albo wyrok sądu w tej sprawie. Te osoby miały 3 miesiące od ogłoszenia wyroku na wystąpienie z wnioskiem o wyrównanie.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 kwietnia 2010


Powiększanie bogactwa. Nowe reguły gry w gospodarce opartej na wiedzy Powiększanie bogactwa. Nowe reguły gry w gospodarce opartej na wiedzy
Lester C. Thurow
Wznosisz piramidę dobrobytu dla siebie, swojej firmy i całego społeczeństwa. Ta piramida to współczesna i przyszła gospodarka. Chcesz zdobyć ukryte w niej skarby? Poznaj jej konstrukcję: odszukaj tunele i sekretne wejścia... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej