Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zachowek a wydziedziczenie

Każda osoba ma prawo zadecydować o tym, co stanie się z jej majątkiem po śmierci. Zadysponować nim na wypadek śmierci można w testamencie. Najbardziej pewny z punktu widzenia prawa jest testament sporządzony przez notariusza. Jednak swoim majątkiem na wypadek śmierci można rozporządzić również sporządzając testament w innej dopuszczalnej prawem formie. Wszyscy znamy takie sytuacje z własnego życia lub z krążących w różnych kręgach towarzyskich opowieści: nie zostawiając po sobie dzieci i wdowy umarł stryjeczny dziadek, którym tak gorliwie zajmowała się kuzynka AB. Była w zasadzie pewna - ona i inne kuzynki - że to jej przypadnie w spadku wspaniały księgozbiór lub srebra i unikatowe meble, nie mówiąc o gotówce. A tu - nic z tego. Stryjek-dziadek zostawił testament, w którym wszystko zapisał kuzynowi ZZ. Spokrewnionemu dokładnie w tym samym stopniu.

Jeżeli zostaniemy pominięci w testamencie, a bylibyśmy uprawnieni do spadku na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, to mamy prawo do tak zwanego zachowku. Zachowek to odpowiednia część tego co przysługiwałoby nam w przypadku powołania do dziedziczenia na podstawie ustawy.

Prawo do dziedziczenia na podstawie kodeksu cywilnego mają nie tylko dzieci biologiczne, ale również dzieci przysposobione i ich dzieci. Kwestie dziedziczenia w przypadku przysposobienia zależą jednak od tego, czy przysposobienie było pełne czy częściowe. Spadkodawca ma prawo wydziedziczyć konkretną osobę w testamencie. Wydziedziczenie oznacza, że tej osobie nie przysługuje również prawo do zachowku. Jakie są powody wydziedziczenia? Chodzi o sytuację, kiedy osoba uprawniona do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Tak samo wydziedziczona może zostać osoba, która dopuściła się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności albo obrazy czci. Wydziedziczona może zostać także osoba, która uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jeżeli testament jest ważny i przyczyny wydziedziczenia spadkodawca podał wyraźnie w testamencie, to osoba wydziedziczona nie ma prawa nawet do tej części spadku, która by jej przypadała przy dziedziczeniu na podstawie ustawy. Osoba ta jest traktowana tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku, czyli dnia śmierci spadkodawcy. Jednak wydziedziczenie w testamencie nie pozbawia prawa do zachowku dzieci osoby wydziedziczonej. Dzieci osoby wydziedziczonej mogą w tej sytuacji wystąpić o prawo do zachowku. Osoby te nie miałyby prawa do zachowku, gdyby nie wydziedziczenie. Prawo do zachowku w tym przypadku przysługiwałoby osobie, która została wydziedziczona. Natomiast wydziedziczenie w testamencie, powoduje że w miejsce osoby wydziedziczonej wstępują jej dzieci, które mogą wystąpić o zachowek.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 maja 2010Wasze komentarze:
 beata: 16.05.2014, 21:48
 czy wnuczce,ojca wydziedziczonego należy się 1/2 zachowku od całości spadku czy tylko od części ojca który by miał 1/2 spadku
 beata: 16.05.2014, 21:43
 czy wnuczce,ojca wydziedziczonego należy się 1/2 zachowku od całości spadku czy tylko od części ojca
 Jan: 11.09.2013, 23:55
 Jeszcze jedna ciekawostka: „Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli przebaczył mu dokonane przewinienie (art. 1010 K.c.)”. Cytat wziąłem stąd: http://www.eporady24.pl/wydziedziczenie_spadkobiercy,artykuly,5,21,277.html . Moje dzieci są jeszcze małe. Mam tylko nadzieje że nigdy nie bede zmuszony wydziedziczyc kogoś z nich… Uważam, że każde dziecko powinno dziedziczyc po równo. Ale to tylko moje subiektywne zdanie :)
 magda: 09.09.2013, 21:22
 Niestety w praktyce to wszystko nie jest takie proste... moja Matka wydziedziczyła mojego brata w testamencie (od lat byli skłóceni) a teraz gdy zmarła brat chce sądownie podważyć to wydziedziczenie.. podobno może mu się udać :/ i z tego co wyczytałam w sieci jest sporo sposobów na to - tutaj np prawnik opisuje.. http://www.eporady24.pl/powody_wydziedziczenia,pytania,5,22,5993.html brat wogóle nie szanował Mamy, kiedy chorowała ani razu jej nawet nie odwiedził - wszystko robiłam ja, Mama nie chciała żeby coś po niej dostał a teraz możliwe że będę musiała sprzedać mieszkanie po Mamie żeby go spłacić..
 m:: 09.05.2010, 20:19
 to trudne ale takie sytuacje w rodzinie się zdażają i jest ich coraz więcej, coś o tym wiem.....
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej