Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Odwołanie z urlopu

     Jeżeli już uda się wszystko załatwić i wyjechać na zasłużony wypoczynek, może się okazać, że trzeba będzie go zakończyć wcześniej niż było planowane.

     O przerwaniu urlopu decydują pewne okoliczności, które powstaną już po jego rozpoczęciu. Są to m.in. choroba pracownika albo rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. Natomiast nie przerwie urlopu wniosek pracownika o udzielenie dnia wolnego w związku z pogrzebem osoby bliskiej. Takie zwolnienie przysługuje pracownikowi w przypadku śmierci np. siostry czy teścia, jednak nie jest powodem przerwania urlopu.

     Co zrobić, kiedy w trakcie urlopu będziemy mieć np. kontuzję i lekarz wystawi zwolnienie? Trzeba o tym jak najszybciej powiadomić pracodawcę. Jest to obowiązek pracownika. W takim przypadku zamiast wynagrodzenia urlopowego, za czas zwolnienia lekarskiego pracodawca wypłaci wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Niewykorzystany z tego powodu urlop można wykorzystać w terminie późniejszym, po uzgodnieniu terminu z pracodawcą. Pracownik nie może sam przedłużyć sobie urlopu o czas choroby.

     Urlopu nie przerywa choroba dziecka w jego trakcie. W takim przypadku pracownik może opiekować się dzieckiem do czasu zakończenia urlopu, a jeżeli opieka będzie nadal konieczna, można wystąpić o zasiłek opiekuńczy. Za czas choroby dziecka przypadającej w trakcie urlopu wypoczynkowego pracodawca wypłaci wynagrodzenie urlopowe. Za okres opieki po zakończeniu urlopu pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy. Wyjątkowo pracownik ma obowiązek stawić się w pracy w trakcie trwania urlopu, jeżeli jego obecność jest konieczna, a nie można było tego przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu. O tym, czy odwołanie z urlopu spełnia te warunki, decyduje pracodawca. Pracownik nie może sam ocenić, że odwołanie z urlopu nie było konieczne, i kontynuować urlop. Podstawowym obowiązkiem pracownika bowiem jest wykonywanie poleceń przełożonego i świadczenie pracy. Dlatego odmowa w tym przypadku może spowodować nawet zwolnienie dyscyplinarne.

     A co z kosztami niewykorzystanego urlopu? Pracodawca musi je pracownikowi zwrócić. Jednak zwrot kosztów dotyczy wyłącznie bezpośrednich wydatków poniesionych w związku z odwołaniem i jest proporcjonalny do okresu niewykorzystanego urlopu. Koszty takie to np. konieczność kupienia dodatkowego biletu na wcześniejszy powrót albo suma za wykupione wczasy, której nie zwróci biuro podróży. Jeżeli razem z pracownikiem wróci wcześniej z urlopu jego rodzina, to pracodawca musi zwrócić również koszty poniesione w związku z jej powrotem. Wysokość poniesionych kosztów pracownik powinien udowodnić, przedstawiając np. rachunki za pobyt w hotelu, bilety lotnicze itp.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 lipca 2010   


Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej