Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Odwołanie z urlopu

     Jeżeli już uda się wszystko załatwić i wyjechać na zasłużony wypoczynek, może się okazać, że trzeba będzie go zakończyć wcześniej niż było planowane.

     O przerwaniu urlopu decydują pewne okoliczności, które powstaną już po jego rozpoczęciu. Są to m.in. choroba pracownika albo rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. Natomiast nie przerwie urlopu wniosek pracownika o udzielenie dnia wolnego w związku z pogrzebem osoby bliskiej. Takie zwolnienie przysługuje pracownikowi w przypadku śmierci np. siostry czy teścia, jednak nie jest powodem przerwania urlopu.

     Co zrobić, kiedy w trakcie urlopu będziemy mieć np. kontuzję i lekarz wystawi zwolnienie? Trzeba o tym jak najszybciej powiadomić pracodawcę. Jest to obowiązek pracownika. W takim przypadku zamiast wynagrodzenia urlopowego, za czas zwolnienia lekarskiego pracodawca wypłaci wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Niewykorzystany z tego powodu urlop można wykorzystać w terminie późniejszym, po uzgodnieniu terminu z pracodawcą. Pracownik nie może sam przedłużyć sobie urlopu o czas choroby.

     Urlopu nie przerywa choroba dziecka w jego trakcie. W takim przypadku pracownik może opiekować się dzieckiem do czasu zakończenia urlopu, a jeżeli opieka będzie nadal konieczna, można wystąpić o zasiłek opiekuńczy. Za czas choroby dziecka przypadającej w trakcie urlopu wypoczynkowego pracodawca wypłaci wynagrodzenie urlopowe. Za okres opieki po zakończeniu urlopu pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy. Wyjątkowo pracownik ma obowiązek stawić się w pracy w trakcie trwania urlopu, jeżeli jego obecność jest konieczna, a nie można było tego przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu. O tym, czy odwołanie z urlopu spełnia te warunki, decyduje pracodawca. Pracownik nie może sam ocenić, że odwołanie z urlopu nie było konieczne, i kontynuować urlop. Podstawowym obowiązkiem pracownika bowiem jest wykonywanie poleceń przełożonego i świadczenie pracy. Dlatego odmowa w tym przypadku może spowodować nawet zwolnienie dyscyplinarne.

     A co z kosztami niewykorzystanego urlopu? Pracodawca musi je pracownikowi zwrócić. Jednak zwrot kosztów dotyczy wyłącznie bezpośrednich wydatków poniesionych w związku z odwołaniem i jest proporcjonalny do okresu niewykorzystanego urlopu. Koszty takie to np. konieczność kupienia dodatkowego biletu na wcześniejszy powrót albo suma za wykupione wczasy, której nie zwróci biuro podróży. Jeżeli razem z pracownikiem wróci wcześniej z urlopu jego rodzina, to pracodawca musi zwrócić również koszty poniesione w związku z jej powrotem. Wysokość poniesionych kosztów pracownik powinien udowodnić, przedstawiając np. rachunki za pobyt w hotelu, bilety lotnicze itp.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 lipca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej