Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pijani tracą prawo jazdy

     Dożywotni zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych dla tych, którzy spowodowali wypadek w stanie nietrzeźwym albo pod wpływem środków odurzających, orzeka sąd od 1 lipca 2010 r. To, jak do tej pory, najdotkliwsza kara dla pijanych kierowców.

     Prawo kierowania pojazdem utraci dożywotnio kierowca, który, prowadząc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających, naruszy zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowoduje nieumyślnie wypadek, a jego efektem będzie śmierć albo ciężki uszczerbek na zdrowiu. Prawa jazdy będą pozbawiani również kierowcy, którzy zbiegną z miejsca wypadku. Od zastosowania przepisu sąd będzie mógł odstąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Sąd nie będzie miał -jak do tej pory - wyboru, czy pozbawić prawa prowadzenia pojazdów na zawsze, czy na czas określony. Będzie zobowiązany zakaz orzec.

     Jeżeli wypadek spowoduje zawodowy kierowca, to wskutek dożywotniej utraty prawa jazdy nie będzie mógł już nigdy wykonywać dotychczasowego zawodu. Natomiast zawiniona utrata uprawnień jest podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy.

     Warto przy tej okazji wyjaśnić, jak prawo rozumie stan nietrzeźwości, ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz środek odurzający. Pojęcia te bowiem dokładnie określają okoliczności, w jakich dochodzi do utraty prawa jazdy.

     Czym jest stan nietrzeźwości, definiuje Kodeks karny. Zawartość alkoholu we krwi przekracza w tym stanie 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Zawartość alkoholu zaś w litrze wydychanego powietrza przekracza wówczas 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

     Ciężki uszczerbek na zdrowiu to pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy lub zdolności płodzenia. Jest to również inne ciężkie kalectwo, ciężka choroba nieuleczalna lub długotrwała, choroba realnie zagrażająca życiu albo trwała choroba psychiczna. Zalicza się tu również całkowitą albo znaczną trwałą niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała. Definicję tę również określa Kodeks karny.

     Natomiast za środek odurzający uznaje się każdą substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działającą na ośrodkowy układ nerwowy. Wykaz środków odurzających zawiera załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Takimi substancjami są m.in.: kokaina, heroina, koncentraty słomy makowej i morfina.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 lipca 2010   


O Mszy Świętej najprościej [mały format] O Mszy Świętej najprościej [mały format]
Ks. Jerzy Stefański
Człowiek, który w pełni uczestniczy we Mszy Świętej, jest największym bogaczem świata. Zostaje bowiem obdarowany samym Bogiem, Jezusem Chrystusem. Z miłości do nas stał się On człowiekiem, a potem, by być jeszcze bliżej, stał się dla nas pokarmem i każdego z nas pragnie karmić Sobą... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej