Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Księgi wieczyste

     Od 17 czerwca 2010 r. można przez internet bezpłatnie przejrzeć księgę wieczystą założoną dla konkretnej nieruchomości. Teraz każda osoba, która ma dostęp do sieci i zna numer księgi wieczystej, może sama i bez żadnych opłat zobaczyć aktualny stan księgi wieczystej. Jest to z pewnością ułatwienie dla osób, które np. zdecydowały się na zakup mieszkania czy działki. Nawet tuż przed podpisaniem aktu notarialnego warto sprawdzić, czy stan prawny nieruchomości się nie zmienił.

     Żeby sprawdzić księgę wieczystą i jej aktualny,stan, wystarczy wejść na stronę internetową http://bip.ms.gov.pl/kw/kw.php i skorzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych. Większość ksiąg jest już prowadzona w formie elektronicznej, więc ich sprawdzenie zajmuje kilka minut. Ciągle jednak nie są dostępne w internecie księgi papierowe. Docelowo wszystkie księgi wieczyste będą dostępne w formie elektronicznej.

     W jakich sytuacjach może mieć znaczenie aktualny wpis w księdze? W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Jest to rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Natomiast przeciwko temu domniemaniu nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania nieruchomości, nawet jeżeli osoba powołująca się zapłaciła za kupioną nieruchomość. Oznacza to, że właścicielem nadal jest osoba wpisana w księdze wieczystej jako właściciel.

     Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych, wpis odzwierciedla stan księgi. Znaczenie ma data złożenia wniosku o wpis. Dlatego ważne jest, żeby jak najszybciej dostarczyć wniosek o wpis do sądu wieczysto-księgowego. Na wpis w księdze wieczystej trzeba czekać czasami nawet kilka miesięcy. Jednak samo złożenie wniosku gwarantuje prawo osoby, która go złożyła. W takim przypadku w księdze pojawi się tzw. zastrzeżenie.

     Jeżeli w księdze wieczystej pojawi się zastrzeżenie, to oznacza, że przed wyjaśnieniem, czego ono dotyczy, nie należy dokonywać żadnych czynności, np. podpisywać aktu notarialnego. Dopiero po wyjaśnieniu, co oznacza złożony wniosek, można dokonywać dalszych czynności.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 1 sierpnia 2010
   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej