Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zimne napoje

     Po fali upalnej pogody przyszła chwila oddechu. Jednak cały czas lato w pełni. Osoby, przed którymi jeszcze urlop, pragną słonecznej pogody. Natomiast dla wielu pracowników, którzy muszą pozostać w biurach to trudny czas, kiedy temperatura w pokoju wynosi nawet ponad 30 stopni.

     Pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie posiłki i odpowiednie do warunków atmosferycznych napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Nie ma precyzyjnych regulacji w tym względzie. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby, odpowiednio zimne lub gorące, w zależności od warunków wykonywania pracy, a w przypadku gorącego mikroklimatu - napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy. Jednak decyzję o ich rodzaju podejmuje wyłącznie pracodawca.

     Pracownik nie może oczekiwać od pracodawcy, żeby dostarczał on np. soki określonej firmy zamiast wody mineralnej. Przepisy regulują wyłącznie, że na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, pracodawca powinien zapewnić pracownikom napoje.

     Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje dostosowane do warunków pracy. To oznacza, że w przypadku upałów nie spełnia tego warunku pracodawca, który zapewnił pracownikom herbatę i kawę. Pracownicy powinni mieć również dostęp do wody mineralnej.

     Przepisy nie określają również, jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniach biurowych. Jednak przyjmuje się, że nie powinna ona przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dlatego przy okazji lipcowych upałów wielu pracodawców skracało czas pracy, jeżeli temperatura była wyższa.

     Pracodawca nie może również limitować pracownikom dostępu do napojów chłodzących, określając, że na jednego pracownika przysługuje jedna butelka wody mineralnej na 2 dni pracy. Pracownicy powinni w takich warunkach mieć ciągły i nielimitowany dostęp do wody mineralnej.

     Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje chłodzące. Mogą oni jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie dostarczy im napojów lub zapewnił ich zbyt małą ilość wystąpić z żądaniem zwrotu poniesionych na nie wydatków przez zakład pracy.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 sierpnia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej