Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W jedności z Polską

Tragedię, która wydarzyła się pod Smoleńskiem, przeżywają Polacy na catym świecie.

Do Wiecznego Miasta przybyła właśnie delegacja NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Januszem Śniadkiem na czele. Związkowcy pragnęli uczcić piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, a centralnym punktem pielgrzymki była Msza w bazylice watykańskiej, sprawowana przez kard. Zenona Grocholewskiego. Uczestnicy liturgii ogarniali modlitwą ofiary katastrofy.

"Niewątpliwie dzisiaj miał być tutaj w Watykanie dzień radości, którą chcieliśmy ogarnąć całą działalność Jana Pawła II, ťSolidarnościŤ, którą on wspierał i myśleliśmy przeżywać to w duchu jakiegoś wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za dobro, jakie sprawił poprzez ludzi w naszym wieku, dobro, które nie tylko dotyczyło naszego kraju, ale także i całej Europy - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Grocholewski. - Ten dzień dzisiaj jest zakłócony bólem, żałobą. Zginęła cała delegacja rządowa lecąca na uroczystości w Katyniu. Jest to naprawdę ból i cios dla naszego narodu. Będziemy się za tych zmarłych modlić w duchu chrześcijańskiej nadziei, przeżywamy przecież jeszcze tydzień Zmartwychwstania Pańskiego. Będziemy się modlić również za nasz kraj. Ta tragiczna okoliczność sprawia, że dzisiaj modlitwa za Polskę będzie bardziej intensywna, bardziej gorąca. Będziemy błagać Boga, ażeby nie opuszczał naszego kraju, ażeby swoją łaską potrafił pomóc nam dźwignąć się z trudności i kroczyć do pięknej przyszłości".

Informacja o tragicznej śmierci prezydenta Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób szczególne echo znalazła we Wschodniej Europie. Na Litwie, gdzie zorganizowano specjalne nabożeństwa za ofiary, ogłoszono żałobę narodową. W dniu tragedii smoleńsko-katyńskiej rodacy z Wilna zwołani przez polskie organizacje społeczne i polityczne licznie zgromadzili się u stóp Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. W katedrze wileńskiej z udziałem prezydent Litwy Dalii Grybauskaite i innych polityków biskupi Litwy na czele z metropolitą wileńskim, kard. Audrysem Juozasem Baćkisem modlili się za ofiary tragedii. Mszę św. transmitowały radio i telewizja państwowa.

Również Słowacy poruszeni są tragedią, która dotknęła Polskę. Nasi sąsiedzi reagowali szokiem i niedowierzaniem, ale przede wszystkim modlitwą. Już w dniu tragedii odprawiano pierwsze Msze, gdzie proszono o Boże Miłosierdzie dla ofiar tragedii, a także o siły duchowe dla wszystkich Polaków w dźwiganiu tego tragicznego wydarzenia. Były też depesze kondolencyjne od wszystkich najważniejszych przedstawicieli państwa, a także od przewodniczącego słowackiego episkopatu abp. Stanislava Zvolenskyego i biskupa polowego Franciszka Rabeka. Bp Rabek przypomniał doskonałą współpracę ordynariatów polowych obu krajów i wyraził ogromną wdzięczność zmarłemu bp. Płoskiemu, którego nazwał bratem, przyjacielem i promotorem Słowaków w rodzinie europejskich ordynariatów polowych.

W Pińsku głównym uroczystościom w katedrze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył kard Kazimierz Świątek, więzień łagrów syberyjskich, obchodzący trzy dni wcześniej 71. rocznicę święceń kapłańskich. Celebrował on Eucharystię w języku polskim w intencji ofiar katastrofy lotniczej, zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni. Prosił on modlitwę i o ufność w Miłosierdzie Boże, które jest przeogromnym darem dającym wszystkim nadzieję. Eucharystię, w której uczestniczył również biskup pomocniczy Kazimierz Wielikosielec, profesorowie i klerycy Międzynarodowego Wyższego Seminarium Duchownego św. Tomasza z Akwinu w Pińsku, pracownicy Kurii Diecezjalnej, siostry zakonne oraz kapłani z diecezji drohiczyńskiej w Polsce, zakończyła modlitwa za zmarłych.

"Śmierć prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki napełniła żałobą nie tylko obywateli Rzeczypospolitej, ale także wszystkich Polaków, dla których był on symbolem ich ukochanego narodu" - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

"Trudno dziś znaleźć odpowiednie słowa, aby wyrazić te uczucia, które napełniają serce" - powiedział przewodniczący episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego. "Trudno wyrazić pytania i wątpliwości. Wydaje się, że najodpowiedniejszą reakcją jest głęboki ból i milczenie, które zamienia się modlitwę! Niech narodowa tragedia nauczy nas, że życie jest kruche, bardzo kruche: nie wolno czynić go pustym i zmarnować. Wypełnijmy je miłością Boga i miłosierną miłością wobec bliźnich" - zaapelował metropolita lwowski.

Żałobę narodową ogłoszono także na Ukrainie, Rosji, Słowacji, Gruzji a nawet w Brazylii.

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 kwietnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Matko Jezusa w medalikuMatko Jezusa w medaliku

Bój się Boga - co ty robisz!Bój się Boga - co ty robisz!

O Wszechmogący!O Wszechmogący

Na grobach żołnierzy w RadzyminieNa grobach żołnierzy w Radzyminie

Pamiętaj, do nieba nie idzie się samemu, trzeba koniecznie kogoś ze sobą prowadzićPamiętaj, do nieba nie idzie się samemu, trzeba koniecznie kogoś ze sobą prowadzić

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej