Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Światowe media

     Stacje telewizyjne na całym świecie pokazały obrazy szczątków prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, a także relacje z Warszawy, w których widać mieszkańców składających kwiaty i zapalających znicze przed Pałacem Prezydenckim. Katastrofie wiele miejsca poświęciła też światowa prasa.

     AWENIRE

     "Po 70 latach Katyń staje się synonimem następnej tragedii. (...) W brzozowym lesie w pobliżu Smoleńska, gdzie 22 tysiące polskich oficerów zostało zamordowanych przez agentów Stalina, wczoraj znalazł śmierć prezydent Polski Lech Kaczyński, a wraz z nim liczna delegacja polityków i krewnych rodzin, która towarzyszyła głowie państwa w drodze na ceremonię, upamiętniającą masakrę. (...) To straszna katastrofa lotnicza, tragiczny wypadek (co do tego nie ma wątpliwości), spleciona z serią niepokojących zbiegów okoliczności, których nie można było sobie wyobrazić nawet w najbardziej zdumiewającym thrillerze Le Carre. Najbardziej antyrosyjski lider całej wschodniej Europy spadł na ziemię w starym, radzieckim Tupolewie, którego - to niewiarygodne - wciąż używał jako rządowego samolotu. Jego nagła śmierć zmienia polityczne scenariusze, z prawdopodobnym wejściem na scenę brata Jarosława. Nieśmiały i zakłopotany Lech pozostanie w pamięci Polaków, którzy dzisiaj ponad politycznymi podziałami opłakują swego prezydenta - napisał znany włoski publicysta Luigi Geninazzi.

     SUEDDEUTSCHE ZEITUNG

     Dla Polski to więcej niż katastrofa samolotu (...) Jest to nieszczęśliwe zrządzenie losu, które wpisuje się w wielką narodową opowieść o cierpieniu i ofiarach narodu. Prezydent Lech Kaczyński był w drodze na cmentarzysko Katynia, na pokładzie jego samolotu byli członkowie Rodzin Katyńskich, stowarzyszenia krewnych polskich oficerów i intelektualistów, zastrzelonych wiosną 1940 r. przez sowieckie tajne służby NKWD. (...) Katyń nie jest po prostu określeniem strasznej zbrodni wojennej. W tych dwóch sylabach koncentruje się myślenie ogromnej większości Polaków o historii ich kraju w XX wieku. To, że właśnie bojownik o prawdę o Katyniu zginął w drodze do tego miejsca, nadaje katastrofie samolotu nutę podwójnej tragedii.

     DIE WELT

     Wraz z Lechem Kaczyńskim Polska straciła szefa państwa, dla którego idee i wartości w polityce były ważniejsze niż marketing. Przyczynił się do tego, że z doświadczonej ofiary historii świata Polska stała się pewnym siebie aktorem na europejskiej scenie" - pisze korespondent dziennika.

     LE SOIR

     Z Katyniem będą kojarzyć się dwa dramaty: ten z 1940 r. i ten dzisiejszy. Katyń, gdzie 70 lat temu 20 tys. polskich oficerów zostało zamordowanych na rozkaz Stalina, był kojarzony z jednym z największych dramatów polskiej historii: teraz będzie kojarzony z dwoma.

     L'OSSERVATORE ROMANO

     Kolorowe zdjęcie szczątków samolotu, którym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z towarzyszącymi mu osobami leciał do Smoleńska, zamieszcza na pierwszej stronie niedzielnego wydania "LOsservatore Romano". Watykański dziennik pisze o "bezprecedensowej tragedii, do której doszło w momencie, gdy Polska obchodziła 70. rocznicę zbrodni katyńskiej".

     Katastrofa wywołała "głębokie poruszenie w Polsce i we wspólnocie międzynarodowej" - donosi watykański dziennik, informując następnie o reakcjach władz Federacji Rosyjskiej oraz szefów państw i rządów m. in. Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Na tej samej stronie "LOsservatore Romano" publikuje polski i włoski tekst telegramu, jaki Benedykt XVI wystosował do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Tekst pochodzi z Tygodnika

18 kwietnia 2010   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Znany PANU BOGU: 28.04.2010, 23:36
 Witam. Wybaczcie, ale nie umiem zapomnieć przezwiska "KARTOFEL"!!!!. I nie słowo boli, ale ci co je propagowali. bo teraz chyba zapomnieli. Albo wtedy, albo dzisiaj, nie mówili prawdy. Z poważaniem, Znany PANU BOGU.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej