Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Echa tragedii w Smoleńsku

REAKCJE POLITYKÓW

Vaclav Klaus, prezydent Czech:
To ogromna tragedia i wielka strata. Tragiczna śmierć polskiego prezydenta, jego małżonki i innych osób jest okrutnym wydarzeniem, które mną wstrząsnęło, zszokowało mnie, zasmuciło i dotknęło osobiście. Straciłem prawdziwego przyjaciela.

Heinz Fischer, prezydent Austrii:
Jesteśmy głęboko wstrząśnięci śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Składam wyrazy współczucia rodzinie Państwa Kaczyńskich, bliskim ofiar i całemu Narodowi Polskiemu.

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji:
Lech Kaczyński był wielkim i wiernym przyjacielem Gruzji. Gruzja nigdy nie zapomni jego poświęcenia i heroizmu. Modlimy się za jego duszę i składamy kondolencje jego rodzinie, Polakom i państwu polskiemu. Nigdy nie zapomnimy ciężkiego okresu w 2008 r., kiedy Lech Kaczyński przyjechał do Tbilisi, ryzykując własne życie, i spędził te wyjątkowo trudne godziny z Gruzinami.

Barack Obama, prezydent USA:
Prezydent Kaczyński był wybitnym mężem stanu, który odegrał kluczową rolę w ruchu "Solidarności" i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie postępu, wolności i ludzkiej godności. Wraz z nim zginęło wielu najwybitniejszych cywilnych i wojskowych przywódców, którzy przyczynili się do inspirującej demokratycznej transformacji Polski. Łączymy się z polskim Narodem w żałobie z powodu ich odejścia. Jesteśmy dziś pogrążeni w wielkim smutku w Ameryce. USA łączą z Narodem Polskim głębokie i nierozerwalne więzi. Więzi te reprezentuje siła naszego sojuszu, przyjaźni między naszymi narodami i nadzwyczajny przyczynek Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy pomogli ukształtować nasz naród. Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Kaczyńskich, z bliskimi tych, którzy zginęli w tragicznej katastrofie i z całym Narodem Polskim.

Nicolas Sarkozy, prezydent Francji:
W tym bolesnym momencie przekazuję wyrazy współczucia rodzinie prezydenta Kaczyńskiego oraz rodzinom wszystkich ofiar tego wypadku i pragnę wyrazić, w swoim własnym imieniu oraz w imieniu narodu francuskiego, najgłębsze kondolencje. Lech Kaczyński był niestrudzonym obrońcą idei, w które wierzył, zawsze z poświęceniem walczył o wartości, które doprowadziły go do polityki: demokrację, wolność i sprzeciw wobec totalitaryzmu.

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy:
W obliczu tej strasznej tragedii, która nami głęboko wstrząsnęła, pragnę przekazać wyrazy szczerego współczucia matce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Pani Jadwidze, bratu Prezydenta Jarosławowi, córce Marcie oraz całemu Narodowi Polskiemu. Śmierć Prezydenta Polski oraz osób towarzyszących to wielka strata nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Prezydent Polski był bliskim przyjacielem moim, Litwy oraz wszystkich Litwinów.

Valdis Zatler, prezydent Łotwy:
Lech Kaczyński i jego żona Maria byli prawdziwymi przyjaciółmi Łotwy. W imię tej przyjaźni wszyscy Łotysze pochylili głowy na znak żałoby, gdy Polacy tak nagle i tragicznie stracili swoich najbliższych i najwyższe władze.

Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji:
Podobnie jak wszyscy obywatele rosyjscy przyjąłem z głębokim smutkiem i niekłamanym wstrząsem wiadomość o tragicznej śmierci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego żony i wszystkich przedstawicieli delegacji w pobliżu Smoleńska w trakcie drogi na uroczystości w Katyniu. Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy samolotu będzie przeprowadzone w pełnej współpracy z władzami Polski.

Ivan Gaszparovicz, prezydent Słowacji:
W tych chwilach, które wstrząsnęły całym polskim Narodem i rodzinami w żałobie, wyrażamy najgłębsze kondolencje pogrążonej w smutku bratniej Polsce. To ogromna tragedia, która dotknęła nas wszystkich. Zapewniam, że Słowacja jako sąsiad i dobry przyjaciel w tych trudnych chwilach stoi przy Polsce i zrobi wszystko, co możliwe, aby złagodzić skutki tego tragicznego wypadku.

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy:
Z wielkim żalem i trudnym do wyrażenia bólem przyjęto na Ukrainie tragiczną wieść o katastrofie samolotu, w którym przebywali prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką oraz przedstawicielami politycznego i duchowego kierownictwa państwa. W imieniu narodu Ukrainy i w moim własnym proszę przekazać wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia rodzinom i bliskim tych, którzy zginęli i całemu Narodowi Polskiemu.

Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii:
Śmierć tak wielkiej liczby wiodących postaci w Polsce, w tym także ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, tylko pogłębia rozmiary tej tragedii. Przesyłam wyrazy najgłębszego współczucia całemu Narodowi Polskiemu.

Laszlo Solyom, prezydent Węgier:
Prezydent Kaczyński stale pracował na rzecz interesów Polski w polityce europejskiej i wyjątkowo troszczył się o przyjaźń polsko-węgierską upamiętnianą wspólnie co roku. Byłem głęboko zszokowany, gdy dowiedziałem się o śmierci polskiego prezydenta, jego żony i innych polskich ofiar i przekazuję wyrazy głębokiego współczucia w imieniu własnym, mojej małżonki i w imieniu Węgier.

Angela Merkel, kanclerz Niemiec:
Jestem do głębi wstrząśnięta katastrofą polskiego samolotu specjalnego oraz śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nasze myśli i współczucie są z rodziną prezydenta oraz rodzinami wielu ofiar katastrofy. To polityczna i ludzka tragedia dla Polski, naszego sąsiada.

Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec:
Cały niemiecki naród jest w żałobie z Narodem Polskim. Chcemy przekazać Polakom, że jesteśmy z nimi. To tragiczne godziny dla waszego Narodu.

Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO:
W imieniu całego NATO i własnym wyrażam moje głębokie kondolencje Narodowi Polskiemu, rodzinie prezydenta oraz rodzinom tych, którzy zginęli w tym straszliwym wypadku. To tragedia dla nich i dla Polski. Moje myśli są dziś z nimi.

Jose Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej:
Współpracowałem bardzo blisko z prezydentem Kaczyńskim w duchu lojalności i darzyłem go szacunkiem jako prawdziwego polskiego patriotę, który jednocześnie był bardzo oddany Unii Europejskiej, a także takim wartościom jak wolność i solidarność. W imieniu całej Komisji Europejskiej składam hołd i wyrazy współczucia dla Polski.

Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego:
Z ogromnym smutkiem przyjąłem wstrząsającą informację o katastrofie samolotu, na którego pokładzie był mój przyjaciel i wielki polski polityk prezydent Polski Lech Kaczyński. Z ciężkim sercem myślę o wszystkich osobach, które wraz z nim znajdowały się na pokładzie samolotu. Zginęli w służbie Ojczyźnie, w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd pomordowanym polskim oficerom.

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 kwietnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Matko Jezusa w medalikuMatko Jezusa w medaliku

Bój się Boga - co ty robisz!Bój się Boga - co ty robisz!

O Wszechmogący!O Wszechmogący

Na grobach żołnierzy w RadzyminieNa grobach żołnierzy w Radzyminie

Pamiętaj, do nieba nie idzie się samemu, trzeba koniecznie kogoś ze sobą prowadzićPamiętaj, do nieba nie idzie się samemu, trzeba koniecznie kogoś ze sobą prowadzić

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej