Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Episkopat do rządu

     List abp. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i kard. Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, skierowany do rządu RP 22 czerwca 1949 r. ukazuje, jakie metody w walce z Kościołem i narodem - w większości wierzącym - stosowali komuniści, i to w stosunkowo krótkim czasie po objęciu władzy.

     Już w pierwszym punkcie swego pisma do rządu Episkopat wystąpił przeciwko narzucaniu dzieciom i młodzieży wrogiego etyce chrześcijańskiej i nauce Kościoła katolickiego wychowania materialistycznego. Zadanie to rząd powierzył głównie Towarzystwu Przyjaciół Dzieci. Natomiast wychowywanie religijne było tępione i niweczone.

     Biskupi zaprotestowali przeciwko likwidacji katolickich szkół podstawowych i odbieraniu piaw państwowych liceom, a także przeciw zawłaszczeniu przez państwo budynków szkolnych stanowiących własność kościelną. Zwracano też uwagę, że młodzież katolicka jest do żywego dotknięta niesprawiedliwością członków komisji egzaminacyjnych, którzy dodatkowo wyśmiewają z wiary i uczuć religijnych. Biskupi wskazywali, że działalność oficjalnych stowarzyszeń (Związku Młodzieży Polskiej i Związku Harcerstwa Polskiego) miaia charakter antyreligijny i to w sytuacji, gdy organizacjom katolickim zabroniono działania na terenie szkoły, a młodzież która zrzeszała się poza nią, np. w sodalicjach, była dotkliwie szykanowana. Nakłaniano ją do wstępowania do ZMP i to pod groźbą szantażu, że nie będzie mogła studiować.

     Metropolici Wyszyński i Sapieha zwracali uwagę, że laicyzacja dotarła nawet do przedszkoli i świetlic, gdzie zabrania się dzieciom uczęszczania w niedzielę do kościoła. W liście zwrócono uwagę także na metody stosowane wobec KUL, który otrzymał zakaz kwesty publicznej oraz nakaz wstrzymania zapisów nowych studentów.

     Osobny rozdział poświęcono kościelnym szpitalom, które wówczas zostały "uspołecznione", co w praktyce oznaczało odebranie ich Kościołowi. Z placówek zaś państwowych zaczęto usuwać kaplice i pracujących w nich kapelanów oraz siostry zakonne. Jedyna istniejąca w Polskim Radiu audycja dla chorych prowadzona przez Apostolstwo Chorych została zastąpiona antyreligijnymi audycjami przygotowanymi przez Polski Czerwony Krzyż.

     W liście do rządu arcybiskupi protestowali też przeciwko ograniczeniom cenzorskim i limitom nakładu narzucanym prasie katolickiej oraz przeciwko upaństwowieniu drukarń kościelnych. Skarżyli się też na brak możliwości opieki duszpasterskiej nad więźniami.

    W liście zwracano uwagę na terror stosowany przez służbę bezpieczeństwa wobec księży, których zmuszano do wysłuchiwania obelg rzucanych na Kościół i hierarchię i do "niegodnej charakteru kapłańskiego pracy wywiadowczej", a także na organizowanie podczas niedzielnych nabożeństw akcji i zabaw świątecznych. Wspomina się też o zdejmowaniu krzyży w szkołach, utrudnianiu wizytacji biskupich, a nawet prowokacjach w Boże Ciało.

     "Wyliczenie tych kilku faktów - konkludują biskupi - spośród wielkiego ich mnóstwa, świadczy o istnieniu w Polsce planowanej walki z religią, starannie osłanianej taktyką, czemu tak uporczywie usiłują zaprzeczyć oświadczania rządowe i głosy prasy partyjnej". Odpowiedzią rządu na list były nowe represje, w tym próba podporządkowania instytucji kościelnych prawu o stowarzyszeniach, co miało na celu ingerencję czynników państwowych w wewnętrzną działalność Kościoła.

Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 czerwca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej