Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Episkopat do rządu

List abp. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i kard. Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, skierowany do rządu RP 22 czerwca 1949 r. ukazuje, jakie metody w walce z Kościołem i narodem - w większości wierzącym - stosowali komuniści, i to w stosunkowo krótkim czasie po objęciu władzy.

Już w pierwszym punkcie swego pisma do rządu Episkopat wystąpił przeciwko narzucaniu dzieciom i młodzieży wrogiego etyce chrześcijańskiej i nauce Kościoła katolickiego wychowania materialistycznego. Zadanie to rząd powierzył głównie Towarzystwu Przyjaciół Dzieci. Natomiast wychowywanie religijne było tępione i niweczone.

Biskupi zaprotestowali przeciwko likwidacji katolickich szkół podstawowych i odbieraniu piaw państwowych liceom, a także przeciw zawłaszczeniu przez państwo budynków szkolnych stanowiących własność kościelną. Zwracano też uwagę, że młodzież katolicka jest do żywego dotknięta niesprawiedliwością członków komisji egzaminacyjnych, którzy dodatkowo wyśmiewają z wiary i uczuć religijnych. Biskupi wskazywali, że działalność oficjalnych stowarzyszeń (Związku Młodzieży Polskiej i Związku Harcerstwa Polskiego) miaia charakter antyreligijny i to w sytuacji, gdy organizacjom katolickim zabroniono działania na terenie szkoły, a młodzież która zrzeszała się poza nią, np. w sodalicjach, była dotkliwie szykanowana. Nakłaniano ją do wstępowania do ZMP i to pod groźbą szantażu, że nie będzie mogła studiować.

Metropolici Wyszyński i Sapieha zwracali uwagę, że laicyzacja dotarła nawet do przedszkoli i świetlic, gdzie zabrania się dzieciom uczęszczania w niedzielę do kościoła. W liście zwrócono uwagę także na metody stosowane wobec KUL, który otrzymał zakaz kwesty publicznej oraz nakaz wstrzymania zapisów nowych studentów.

Osobny rozdział poświęcono kościelnym szpitalom, które wówczas zostały "uspołecznione", co w praktyce oznaczało odebranie ich Kościołowi. Z placówek zaś państwowych zaczęto usuwać kaplice i pracujących w nich kapelanów oraz siostry zakonne. Jedyna istniejąca w Polskim Radiu audycja dla chorych prowadzona przez Apostolstwo Chorych została zastąpiona antyreligijnymi audycjami przygotowanymi przez Polski Czerwony Krzyż.

W liście do rządu arcybiskupi protestowali też przeciwko ograniczeniom cenzorskim i limitom nakładu narzucanym prasie katolickiej oraz przeciwko upaństwowieniu drukarń kościelnych. Skarżyli się też na brak możliwości opieki duszpasterskiej nad więźniami.

W liście zwracano uwagę na terror stosowany przez służbę bezpieczeństwa wobec księży, których zmuszano do wysłuchiwania obelg rzucanych na Kościół i hierarchię i do "niegodnej charakteru kapłańskiego pracy wywiadowczej", a także na organizowanie podczas niedzielnych nabożeństw akcji i zabaw świątecznych. Wspomina się też o zdejmowaniu krzyży w szkołach, utrudnianiu wizytacji biskupich, a nawet prowokacjach w Boże Ciało.

"Wyliczenie tych kilku faktów - konkludują biskupi - spośród wielkiego ich mnóstwa, świadczy o istnieniu w Polsce planowanej walki z religią, starannie osłanianej taktyką, czemu tak uporczywie usiłują zaprzeczyć oświadczania rządowe i głosy prasy partyjnej". Odpowiedzią rządu na list były nowe represje, w tym próba podporządkowania instytucji kościelnych prawu o stowarzyszeniach, co miało na celu ingerencję czynników państwowych w wewnętrzną działalność Kościoła.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 czerwca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. RityLitania do św. Rity

Szczęśliwy, czyta pouczenia proroctwa - bo chwila decydująca już blisko! (Ap 1,1-3)Szczęśliwy, czyta pouczenia proroctwa - bo chwila decydująca już blisko! (Ap 1,1-3)

Jeśli ojciec czy matka są złodziejami, to bywają nimi także ich dzieci. Czy to jest normalne?Jeśli ojciec czy matka są złodziejami, to bywają nimi także ich dzieci. Czy to jest normalne?

Księżna WieliczkiKsiężna Wieliczki

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej