Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Śmierć dyktatora Ceausescu

     Po trwającym zaledwie kilka godzin procesie przed sądem wojskowym, 25 grudnia 1989 r. długoletni dyktator Rumunii Nicolae Ceausescu i jego żona Elena zostali skazani na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano natychmiast. Ceausescu miał na sumieniu życie nie tylko tysiąca ofiar rewolucji, która trwała kilka dni i zmiotła jego reżim, ale także ponad 64 tys. zamordowanych w okresie jego rządów przez słynną rumuńską bezpiekę - Securitate.

     Urodzony w 1918 r. Nicolae Ceausescu miał 14 lat, gdy wstąpił do partii komunistycznej. Już w rok później został aresztowany za agitację komunistyczną. Później kilkakrotnie przebywał w więzieniach, gdzie poznał innych komunistów. Zawarte wówczas znajomości zaowocowały po II wojnie światowej, gdy towarzysze z celi doszli w Rumunii do władzy. Wtedy też zaczęła się szybka kariera Ceausescu. Miał 29 lat, gdy został ministrem rolnictwa, rok później był wiceministrem obrony. Po kilku latach przeszedł do pracy w Komitecie Centralnym Rumuńskiej Partii Robotniczej, zostając w 1955 r. członkiem jej biura politycznego.

     Do pełni władzy doszedł w 1965 r., obejmując funkcję pierwszego sekretarza KC. Szybko zmienił nazwę partii - z robotniczej na komunistyczną - i nazwę kraju - na Socjalistyczną Republikę Rumunii. W następnych latach zwiększał zasięg swojej władzy przez obejmowanie kolejnych funkcji - najpierw przewodniczącego Rady Państwa, a następnie prezydenta. W pierwszych latach rządów budził wśród Rumunów pewną sympatię, zwłaszcza za przeciwstawianie się autorytetowi ZSRR. W 1968 r.

     odmówił udziału swego kraju w inwazji na Czechosłowację, utrzymywał stosunki dyplomatyczne z Izraelem, wysłał do Los Angeles sportowców na bojkotowaną przez kraje socjalistyczne olimpiadę w 1984 r.

     Pewnemu otwarciu na Zachód nie towarzyszyły jednak żadne objawy liberalizacji w polityce wewnętrznej. Wszechpotężna Securitate nie tolerowała żadnej opozycji, stosowała wiele represji wobec obywateli. Szczególne represje stosowano wobec Kościoła greckokatolickiego, który został zdelegalizowany. Kult Boga miał zostać zastąpiony kultem jednostki. Dyktatora nazywano w mediach Wodzem, Geniuszem, Słońcem Karpat itp. Szerzył się nepotyzm, a żona prezydenta Elena pełniła funkcje ministerialne. Dyktator doprowadził do wyniszczenia gospodarczego kraju. Podejmował tak absurdalne decyzje, jak wyburzenie zabytkowej części Bukaresztu, w której powstało osiedle dla ludności sprowadzonej ze wsi.

     W listopadzie 1989 r. został szefem partii komunistycznej na kolejną pięcioletnią kadencję. Ale już w miesiąc później rozpoczęły się zamieszki najpierw w Timisoarze, a następnie w Bukareszcie i w innych większych miastach. Dyktator przekonany o zagrożeniu ustroju i inspiracji z zewnątrz stosował przemoc do ostatniej chwili. Próbował nawet przemawiać do tłumu demonstrantów zgromadzonych pod budynkiem KC, ale został wygwizdany. Kiedy powstańcy usiłowali zdobyć budynek, ewakuował się helikopterem z Bukaresztu. Gdy wylądował w Targovite, został przekazany wojsku. Proces małżeństwa Ceausescu odbył się 25 grudnia. Zachód najwyraźniej zdawał sobie sprawę z pogwałcenia prawa do obrony, apelacji itd. Nikt jednak nie przejmował się losem dyktatora, podobnie jak wcześniej - niestety - ofiarami Securitate.


Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 grudnia 2010


   

Wasze komentarze:
 stanisław: 18.10.2011, 15:50
 nie powinno sie zabijać
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej