Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Hołd ruski


     Dnia 29 października 1611 roku, 405 lat temu, w Warszawie miał miejsce "akt tak sławny, wielki i nigdy w Polsce niewidziany", jak zapisano w ówczesnych kronikach. Tym wyjątkowym wydarzeniem byt hołd złożony polskiemu królowi przez cara Rosji.

     Kiedy w cesarstwie rosyjskim wybrano na cara Wasyla Szujskiego, doszło do wojny z Polską. W 1609 roku wojska Rzeczypospolitej rozpoczęły oblężenie Smoleńska. Na odsiecz zagrożonej twierdzy wyruszyła z Moskwy 30-tysięczna armia rosyjsko- -szwedzka dowodzona przez Dymitra Szujskiego, brata cara Wasyla. Powstrzymanie nadciągających wojsk polecono Stanisławowi Żółkiewskiemu. Wódz ten za panowania króla Stefana Batorego uczestniczył we wszystkich kampaniach wojennych przeciw Moskwie. Stojąc na czele roty husarskiej Jana Zamoyskiego, zawsze wyróżniał się w walkach. Przez wiele lat bronił Rzeczypospolitej przed napadami Tatarów. Po wyborze na tron Polski Zygmunta III Wazy za zasługi wojenne i obronę króla otrzymał buławę hetmana polnego.

     W czasie odsieczy Smoleńska hetman stanął nu czele zaledwie 6,5-tysięcznych sił. 4 lipca 1610 roku o świcie Polacy zaatakowali pięciokrotnie liczniejszą armię wroga rozłożoną w dwóch obozach pod Kłuszynem. Śmiałe ataki husarii rozbiły wojska moskiewskie mimo broniących je mocnych płotów i wywołały w ich szeregach panikę, tak że nie były zdolne udzielić pomocy wspierającym ich cudzoziemcom. Żółkiewski, mimo podeszłego wieku (miał wtedy 63 lata) oraz słabego zdrowia, przez pięć godzin kierował bitwą, konsekwentnie realizując ustalony plan, czym zasłużył na najwyższe uznanie. Pełny sukces wojskowy miał także wielkie znaczenie polityczne. Już wkrótce hetman stanął w Moskwie i przyjął od moskiewskiej szlachty przysięgę na wierność królewiczowi Rzeczypospolitej Władysławowi IV, synowi Zygmunta III Wazy. Załoga polska obsadziła Kreml. Rok później, 29 października 1611 roku, w Sali Senatu Zamku Królewskiego w Warszawie usunięty z tronu car Wasyl Szujski i jego bracia Dymitr oraz Iwan złożyli hołd królowi Zygmuntowi Wazie i królewiczowi-carowi Władysławowi IV. Ostatecznie jednak Władysław nie objął rządów w Moskwie, bo jego ojciec nie zgodził się na przejście syna z wiary katolickiej na prawosławie. W 1613 roku carem Rosji obwołano Michała Romanowa, który dał początek dynastii Romanowów panujących do 1917 roku.

     Hołd ruski, przedstawiony potem na obrazie przez naszego wybitnego malarza Jana Matejkę, pozostaje bardzo ważnym wydarzeniem w historii Rzeczypospolitej, świadczącym o jej potędze i znaczeniu. Hetman Stanisław Żółkiewski zapisał się w dziejach jako jedyny zdobywca Kremla.


Joanna Wieliczka-Szarkowa

Tekst pochodzi z gazety
Nasz Dziennik, październik 2016


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej