Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Piszą o Rewolucji Francuskiej

14 lipca br. przypada dwusetna rocznica wybuchu Rewolucji Francuskiej (1789-1799). Z tej okazji ukazuje się wiele książek i artykułów omawiających to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii nowożytnej, i to nie tylko Francji. Oto dłuższy fragment artykułu, jaki opublikował miesięcznik "30 Giorni".

Najróżniejsi historycy francuscy (można zacytować tylko z lewicy Franciszka Fureta i Michała Vovelle'a), wsparci studiami historyków zagranicznych, zwłaszcza anglosaskich (jak Michał Oakeschott, Donald Greer i Norman Hampson) zobrazowali dokładnie Rewolucję Francuską, ale wyszedł raczej obraz przygnębiający.

Oto przykłady. Wielkim momentem obchodów jubileuszowych będzie rocznica zdobycia Bastylii, które według Vovelle 'a stanowi "interpretację symboliczną". Ale w Bastylii nie było ani jednego więźnia politycznego 1'.

Dojście ludu do władzy dzięki Rewolucji to jeszcze bardzo powszechny kanon we Francji... Ale już w 1963 r. historyk komunistyczny Jerzy Lefebvre (a za nim wielu innych) pisał: "Rewolucja kosztowała bardzo drogo biednych". Głód, strajki, zmniejszenie zarobków. Wśród tych, co zginęli pod gilotyną, 91,5% stanowi lud i katolicy 2'. W1792 r. na 176 członków Komuny Paryskiej było tylko dwóch robotników (pisze o tym sam Vovelle). Anglik Edmund Burkę, współczesny Rewolucji, robi złośliwą uwagę: "Francuzi Rewolucji okazali się sprawnymi mistrzami w rujnowaniu, jakich nigdy nie było w świecie. Całkowicie zniszczyli swój handel i swoje manufaktury".

Często zjawia się w programie termin: wolność jako wielka zdobycz Rewolucji. Znaczy to, że zapomina się o Terrorze i totalitaryzmie (rewolucyjnym), który służył za wzór dla tota- litaryzmów XX wieku: Rewolucja wprowadziła paszport wewnątrz kraju, kartki na chleb, zakaz stowarzyszeń robotniczych (prawo Le Chapeliera z 1791 r.). 3'

Zapomina się nade wszystko o zażartej walce przeciw chrześcijaństwu, począwszy od Konstytucji Cywilnej Kleru w 1790 r. 4' i od zniesienia wolności kultu w listopadzie 1791 r. aż do religii Człowieka (z kultem Istoty Najwyższej i bogini Rozumu), do deportacji 75 000 księży 5', do ludobójstwa na Zachodzie katolickim wraz z torturami i krematoriami generała Amey'a 6'.

Misję Dwóchsetlecia (to jest przygotowania uroczystości jubileuszu Rewolucji Francuskiej) powierzono Michałowi Baroin, byłemu wielkiemu mistrzowi Wielkiego Wschodu Francji. Nie chodzi, jak pozornie wygląda, o przypomnienie katechizmu rewolucyjnego, ale o odnalezienie ideału, którego początek przypisuje sobie, częściowo, masoneria. "Rewolucja - oświadczył Baroin w "Nouvel Observateur" w lutym 1987 r. - została zrodzona przez prądy idei, zapoczątkowane w pewnej ilości miejsc, między innymi w lożach masońskich" 7'. I dodał: "Rewolucja wydała Deklarację Praw Człowieka i motto Republiki. Przyjąłem to stanowisko - miał na myśli swą nominację na przewodniczącego Dwóchsetlecia - bo była to dla mnie okazja, aby dalej prowadzić walkę, jaką toczyłem w ramach masonerii". Celem jest Braterstwo (masońskie), jak mówi zaraz potem. Rzucił myśl, by zwołać do Paryża w 1989 r. wielki kongres powszechny rodzin duchowych i naukowych.

Myśl tę podjął, po jego śmierci w lutym 1987 r., jego następca Edgar Faure, były premier Francji, a gdy i ten umarł, w marcu 1988 - obecny przewodniczący Misji Jan-Noel Jeanneney, były przewodniczący Radia Francji, który ma poparcie środków masowego przekazu i dysponuje na uroczystości jubileuszowe budżetem 50 milionów franków. Tematem kongresu ma być etyka dla człowieka trzeciego tysiąclecia. 8'

W dwa wieki po Rewolucji masoneria francuska, poprzez Michała Baroin i jego następców, przyjmujących, jak oświadczają, jego kierunek, narzuca tę samą wizję humanitaryzmu bez Boga.

Florence Bńere-Loth
1) 14 lipca 1789 r., kiedy "zdobyto" Bastylię (bez walki), było w niej tylko 7 więźniów, w tym 4 morderców (RN według J. Dumonta).

2) Brytyjski historyk Ryszard Cobb opisuje, jak krwawo zostały stłumione przez wojsko strajki robotni- ków-tkaczy w Lyonie, podjęte w reakcji na głód, nędzę i zamordowanie króla w 1793 r. Represje dotknęły 60 tysięcy robotników, czyli połowę ludności miasta. Sam autor porównuje te represje do zsyłek za czasów Stalina i do zbrodni katyńskiej (RN).

3) Na podstawie prawa Le Chapeliera zostały też zniesione tak liczne w owym czasie we Francji stowarzyszenia dobroczynne (RN).

4) Celem "Konstytucji cywilnej kleru" (z 12 VII 1790 r.) było faktycznie zniszczenie Kościoła we Francji i jej odchrześcijanienie, co w pełni uznał nieprzyjazny chrześcijaństwu Jan Jaures w swej Historii socjalistycznej Rewolucji Francuskiej. Wcześniej (13 II 1790) wydano dekret, który rozwiązywał wszystkie zakony oprócz nauczających i charytatywnych, choć i te ostatnie były od początku prześladowane (RN).

5) W 1792 r. ponad 400 księży wygnano do Hiszpanii. Skazani na marsz czwórkami, powiązani między sobą sznurami i poganiani batami, szli pędzeni jak bydło. Najwięcej księży wywieziono do kazamatów na pobliskie wyspy Re i Oleron i do dalekiej Gujany, gdzie wkrótce w 70% wymarli na malarię. W 1798 r. wojska rewolucyjne uwięziły i wywiozły papieża Piusa VI, który umart w nieludzkich warunkach w więzieniu w Valence (29 VIII 1799). Dziennik jakobiński "Le Claire-voyant", podając wiadomość o śmierci "ostatniego papieża" podkreśli!, że "śmierć Piusa VI kładzie pieczęć pod chwalą Filozofii nowoczesnej" (RN wg Dumonta).

6) W niektórych miejscowościach masakrowano wszystkich, całą ludność, jak np. w Angers, gdzie zamordowano ponad 3 tysiące ludzi, spośród których 99 Papież Jan Pawet II beatyfikował w 1984 r. jako męczenników. Wcześniej doczekały się chwały ołtarzy następujące ofiary Terroru: 191 Męczenników paryskich, w tym 3 biskupów i 176 księży, 16 karmelitanek z Compiegne, 32 zakonnice różnych zgromadzeń z Oran- ge, 4 szarytki z Arras i 11 urszulanek z Valenciennes oraz 19 męczenników z Laval, wśród nich o. Jan Chrzciciel Triąuerie, franciszkanin konwentualny (RN). 7) Wspomniany E. Burkę twierdzi, że Rewolucja Francuska była owocem świadomej i skoordynowanej działalności przeciw chrześcijaństwu, a szczególnie przeciw Kościołowi katolickiemu. Późniejsze studia historyków od ks. Augustyna Barruela do Augustyna Cochina w pełni potwierdzają tę tezę. Również Jan Dumont w wydanym w 1984 r. dziele pt. Rewolucja francuska czyli dziwy świętokradztwa wskazuje na podstawie gruntownej dokumentacji, że wiele z dotychczasowych ocen Rewolucji Francuskiej nie wytrzymuje krytyki, gdyż nie było, jak to niektórzy twierdzą, ani rozdziału między ludem i Kościołem, ani konfliktu między Państwem i Kościołem, ani walki między arystokracją i rewolucjonistami, a była tylko zoraganizowana nienawiść pewnych grup (jakobini, masoneria itd.), które umiały doskonale prowokować konflikty sztuczne i tak stopniowo kierować przebiegiem wydarzeń, aby osiągnąć swój cel: zniszczenie chrześcijańskiej tradycji (RN). 8) W "Mgistere-Information" (1-15 II br.) czytamy: "Masoneria wciąż działa w cieniu, gdy chodzi o podkopywanie podstaw cywilizacji chrześcijańskiej i w ogóle cywilizacji. "Famille Chretienne" z 12 stycznia br. donosi, że najbliższym tematem dyskusji w lożach, w roku 1988/89, będzie właśnie eutanazja, jak wyznaje sam M. di Borgo, następcą M. Baroina w kierowaniu Wielkim Wschodem Francji" (RN).



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 15.07.2023, 18:53
 Piszą o Rewolucji Francuskiej proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Agnieszka z Montepulcianośw. Agnieszka z Montepulciano

Modlitwa do św. Agnieszki z MontepulcianoModlitwa do św. Agnieszki z Montepulciano

Litania do św. Agnieszki z MontepulcianoLitania do św. Agnieszki z Montepulciano

Do La Salette przybywają pielgrzymi z całego świataDo La Salette przybywają pielgrzymi z całego świata

Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)

Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej