Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Havel na prezedenta

     Vaclav Havel był jednym z najbardziej znanych czeskich opozycjonistów. Wielokrotnie aresztowany, łącznie spędził w więzieniu pięć lat. 28 grudnia 1989 zgromadzenie narodowe wybrało go na prezydenta Czechosłowacji. Po rozdziale Czech i Słowacji, został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Czech.

     Urodzony w 1936 r. w Pradze, pochodzi ze znanej rodziny przedsiębiorców i intelektualistów. Miał dwanaście lat, gdy jego rodzina została uznana za obcą klasowo, a jej majątek skonfiskowano. Młodemu Havlowi nie pozwolono ukończyć dobrego gimnazjum (maturę uzyskał w szkole wieczorowej dla pracujących) ani studiów wyższych (relegowano go z praskiej politechniki i wcielono do wojska). Na początku lat sześćdziesiątych pracował fizycznie w kilku praskich teatrach, jednocześnie studiując zaocznie na Wydziale Dramaturgii Szkoły Teatralnej w Pradze.

     Pierwsza jego publikacja ukazała się w czasopiśmie literackim "Kveten", gdy Havel miał 19 lat. Do 1969 r. współpracował z prasą teatralną i literacką. W 1968 r. został przewodniczącym powstałego na fali przemian politycznych Koła Pisarzy Niezależnych, a nawet włączono go do zarządu Związku Pisarzy Czechosłowacji, co było wówczas wydarzeftifem bez precedensu. W 1971 r. wpisano go na listę pisarzy, których nie wolno było wydawać, a ich książki usunięto z bibliotek. Havel nie zrażał się, a w 1975 r. sam założył podziemne wydawnictwo.

     Po agresji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację i zduszeniu praskiej wiosny został zmuszony do opuszczenia teatru. Havel jako prezydent kraju, który w 1991 r. przewodniczył Układowi Warszawskiemu, ogłosił jego likwidację.

     Był sygnatariuszem wielu listów i petycji do władz czechosłowackich, w których domagał się wolności słowa i swobód obywatelskich. 1 stycznia 1977 r. wraz z 242 innymi osobami podpisał Kartę 77 w sprawie naruszania praw człowieka na terenie Czechosłowacji. Wśród sygnatariuszy tego dokumentu był Vaclav Mały, od 1996 r. biskup pomocniczy w Pradze.

     Za działalność antykomunistyczną Havel był wielokrotnie aresztowany. Po raz ostatni wyszedł z więzienia w maju 1989 r. W więzieniu spotykał duchownych, m.in. o. Dominika Dukę, dominikanina, obecnie biskupa Hradec Kralove. Z nimi prowadził wielogodzinne rozmowy o Bogu. "Doceniłem wówczas uczciwość intelektualną Havla, który próbował odnaleźć sens życia i czuł wyraźnie, że jest on transcendentny wobec bytu" - wspominał po latach bp Duka (KAI). Havel ochrzczony był w Kościele katolickim i publicznie okazywał wiele szacunku dla Kościoła i wartości chrześcijańskich. Wielkim wydarzeniem w życiu Havla była w 1990 r. pierwsza pielgrzymka do Czechosłowacji Jana Pawła II. "Ojcze Święty, nie wiem, czy wiem, co to jest cud. Mimo to ośmielam się powiedzieć, że jestem w tej chwili uczestnikiem cudu" - mówił wzruszony Havel, witając papieża. Zaledwie rok wcześniej opuścił więzienie. Później spotykali się kilkakrotnie, także w Gnieźnie. Gdy Havel ciężko zachorował, Jan Paweł II zapewniał go o swojej modlitwie. Również Episkopat Czech solidaryzował się z prezydentem.

     Havel był prezydentem Czechosłowacji w latach 1989-1993, a Czech do 2003 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

27 grudnia 2009   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej