Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Havel na prezedenta

     Vaclav Havel był jednym z najbardziej znanych czeskich opozycjonistów. Wielokrotnie aresztowany, łącznie spędził w więzieniu pięć lat. 28 grudnia 1989 zgromadzenie narodowe wybrało go na prezydenta Czechosłowacji. Po rozdziale Czech i Słowacji, został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Czech.

     Urodzony w 1936 r. w Pradze, pochodzi ze znanej rodziny przedsiębiorców i intelektualistów. Miał dwanaście lat, gdy jego rodzina została uznana za obcą klasowo, a jej majątek skonfiskowano. Młodemu Havlowi nie pozwolono ukończyć dobrego gimnazjum (maturę uzyskał w szkole wieczorowej dla pracujących) ani studiów wyższych (relegowano go z praskiej politechniki i wcielono do wojska). Na początku lat sześćdziesiątych pracował fizycznie w kilku praskich teatrach, jednocześnie studiując zaocznie na Wydziale Dramaturgii Szkoły Teatralnej w Pradze.

     Pierwsza jego publikacja ukazała się w czasopiśmie literackim "Kveten", gdy Havel miał 19 lat. Do 1969 r. współpracował z prasą teatralną i literacką. W 1968 r. został przewodniczącym powstałego na fali przemian politycznych Koła Pisarzy Niezależnych, a nawet włączono go do zarządu Związku Pisarzy Czechosłowacji, co było wówczas wydarzeftifem bez precedensu. W 1971 r. wpisano go na listę pisarzy, których nie wolno było wydawać, a ich książki usunięto z bibliotek. Havel nie zrażał się, a w 1975 r. sam założył podziemne wydawnictwo.

     Po agresji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację i zduszeniu praskiej wiosny został zmuszony do opuszczenia teatru. Havel jako prezydent kraju, który w 1991 r. przewodniczył Układowi Warszawskiemu, ogłosił jego likwidację.

     Był sygnatariuszem wielu listów i petycji do władz czechosłowackich, w których domagał się wolności słowa i swobód obywatelskich. 1 stycznia 1977 r. wraz z 242 innymi osobami podpisał Kartę 77 w sprawie naruszania praw człowieka na terenie Czechosłowacji. Wśród sygnatariuszy tego dokumentu był Vaclav Mały, od 1996 r. biskup pomocniczy w Pradze.

     Za działalność antykomunistyczną Havel był wielokrotnie aresztowany. Po raz ostatni wyszedł z więzienia w maju 1989 r. W więzieniu spotykał duchownych, m.in. o. Dominika Dukę, dominikanina, obecnie biskupa Hradec Kralove. Z nimi prowadził wielogodzinne rozmowy o Bogu. "Doceniłem wówczas uczciwość intelektualną Havla, który próbował odnaleźć sens życia i czuł wyraźnie, że jest on transcendentny wobec bytu" - wspominał po latach bp Duka (KAI). Havel ochrzczony był w Kościele katolickim i publicznie okazywał wiele szacunku dla Kościoła i wartości chrześcijańskich. Wielkim wydarzeniem w życiu Havla była w 1990 r. pierwsza pielgrzymka do Czechosłowacji Jana Pawła II. "Ojcze Święty, nie wiem, czy wiem, co to jest cud. Mimo to ośmielam się powiedzieć, że jestem w tej chwili uczestnikiem cudu" - mówił wzruszony Havel, witając papieża. Zaledwie rok wcześniej opuścił więzienie. Później spotykali się kilkakrotnie, także w Gnieźnie. Gdy Havel ciężko zachorował, Jan Paweł II zapewniał go o swojej modlitwie. Również Episkopat Czech solidaryzował się z prezydentem.

     Havel był prezydentem Czechosłowacji w latach 1989-1993, a Czech do 2003 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 27 grudnia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej