Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Licencje na oprogramowanie bezpłatne

     Najciekawsze ekonomicznie dla wszystkich użytkowników komputerów jest oprogramowanie na licencji freeware. Licencja taka daje nam możliwość nieodpłatnego korzystania z programu, należy tylko przestrzegać szczegółowych warunków tej licencji.

     Oprogramowanie tego typu możemy dowolnie wykorzystywać w celach domowych do użytku własnego, jednak nie możemy (poza pewnymi wyjątkami – to w licencji jest zawsze ujęte) korzystać z tych programów w celu uzyskiwania korzyści majątkowych. Natomiast wszystko co stworzymy za pomocą takich programów możemy dowolnie upowszechniać nieodpłatnie. Tego typu oprogramowaniem chciałbym się zająć w kolejnych odcinkach mojego cyklu. Teraz jednak jeszcze muszę wspomnieć o innej licencji na darmowe oprogramowanie - adware. Programy tego typu są rozprowadzane darmowo, jednak same w sobie posiadają różnego rodzaju reklamy, banery reklamowe itp. Właśnie dzięki tym reklamom, twórca programu czerpie korzyści majątkowe. Często po uiszczeniu odpowiedniej opłaty można dokonać zakupu programu w wersji pozbawionej reklam.

     Przykładem tego typu oprogramowania może być znany w Polsce komunikator internetowy Gadu-Gadu. Nie płacimy nic za korzystanie z niego, jednak w zamian za to musimy oglądać rożnego typu banery czy wyskakujące okienka. Istnieją programy, które usuwają wszystkie reklamy, jednak jest to już naruszenie praw zawartych w treści licencji adware, co więc jest niezgodne z prawem. Ja jednak najbardziej chcę wszystkich uczulić na pewien haczyk zawarty w programach typu adware. Niektóre (szczególnie te wykorzystywane do odtwarzania plików dźwiękowych czy wideo albo służące do wymiany danych w sieci) zawarte jest coś w rodzaju złośliwych kodów, a mianowicie programów szpiegowskich. Trzeba więc zwracać uwagę na to, co instalujemy wiedząc że dany program opiera się na licencji adware. Proponuję od razu "odhaczać" wszystkie tzw. dodatkowe opcje domyślnie zaznaczone. Apeluję też, by nie instalować bezkrytycznie wszystkiego co nas zainteresuje i rozsądnie wybierać źródła pobierania darmowego oprogramowania.


Witold Iwańczak


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 48/2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej