Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Plik wymiany na drugim dysku

     Jak można poprawić wydajność systemu, gdy mamy co najmniej dwa dyski twarde?

     W przypadku dysków SATA nie ma problemu, ale dyski PATA powinny być podłączone na osobnych taśmach, w dodatku bez napędów CD/DVD, które spowalniają pracę danego kontrolera. To wprowadza pewne ograniczenia, ale może też być tak, że jeden dysk jest SATA, a drugi PATA. Wówczas możemy ustawić plik wymiany na osobnym dysku lub specjalnie utworzonej na nim partycji, co przyspieszy odczyt i zapis danych na innych dyskach, gdy korzystamy z wymagających aplikacji (najbardziej wymagające są gry komputerowe).

     Aby przenieść plik wymiany na inny dysk (partycję), należy najpierw uruchomić właściwości "Mojego komputera". Można użyć do tego celu skrótu klawiaturowego "Win [Start] + Break". Następnie klikamy zakładkę "Zaawansowane", po czym w sekcji "Wydajność" klikamy na przycisk "Ustawienia". W nowym oknie, które się wyświetli, klikamy na "Zaawansowane", a następnie "Pamięć wirtualna - Zmień". Zaznaczamy wybraną partycję (dysk) i "Rozmiar niestandardowy".

     Teraz ustawiamy wielkość pliku wymiany, według wskazówek podanych w poprzednim odcinku cyklu. Zatwierdzamy zmiany, klikając na przycisk "Ustaw". Następnie zaznaczamy dysk systemowy i wybieramy opcję "Bez pliku stronicowania" i znów zatwierdzamy przez przycisk "Ustaw". Pozostaje jeszcze kwestia - jaki system plików powinien mieć dysk (partycja) na plik wymiany? Rzekomo partycja z systemem plików NTFS jest gorsza niż z FAT. Ja jednak bym się z tym nie zgodził. Wystarczy wiedzieć, że w systemie FAT 16/32 nowe dane w pliku wymiany są dopisywane w pierwsze wolne miejsce, natomiast w systemie NTFS nowe dane są nadpisywane jak najbliżej danych, z którymi są powiązane. Zapobiega to wewnętrznej fragmentacji pagefile.sys, który jest tak naprawdę workiem na strony, a jeden plik jest widziany tylko przez użytkownika.


Witold Iwańczak


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 42/2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej