Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Plik wymiany na drugim dysku

     Jak można poprawić wydajność systemu, gdy mamy co najmniej dwa dyski twarde?

     W przypadku dysków SATA nie ma problemu, ale dyski PATA powinny być podłączone na osobnych taśmach, w dodatku bez napędów CD/DVD, które spowalniają pracę danego kontrolera. To wprowadza pewne ograniczenia, ale może też być tak, że jeden dysk jest SATA, a drugi PATA. Wówczas możemy ustawić plik wymiany na osobnym dysku lub specjalnie utworzonej na nim partycji, co przyspieszy odczyt i zapis danych na innych dyskach, gdy korzystamy z wymagających aplikacji (najbardziej wymagające są gry komputerowe).

     Aby przenieść plik wymiany na inny dysk (partycję), należy najpierw uruchomić właściwości "Mojego komputera". Można użyć do tego celu skrótu klawiaturowego "Win [Start] + Break". Następnie klikamy zakładkę "Zaawansowane", po czym w sekcji "Wydajność" klikamy na przycisk "Ustawienia". W nowym oknie, które się wyświetli, klikamy na "Zaawansowane", a następnie "Pamięć wirtualna - Zmień". Zaznaczamy wybraną partycję (dysk) i "Rozmiar niestandardowy".

     Teraz ustawiamy wielkość pliku wymiany, według wskazówek podanych w poprzednim odcinku cyklu. Zatwierdzamy zmiany, klikając na przycisk "Ustaw". Następnie zaznaczamy dysk systemowy i wybieramy opcję "Bez pliku stronicowania" i znów zatwierdzamy przez przycisk "Ustaw". Pozostaje jeszcze kwestia - jaki system plików powinien mieć dysk (partycja) na plik wymiany? Rzekomo partycja z systemem plików NTFS jest gorsza niż z FAT. Ja jednak bym się z tym nie zgodził. Wystarczy wiedzieć, że w systemie FAT 16/32 nowe dane w pliku wymiany są dopisywane w pierwsze wolne miejsce, natomiast w systemie NTFS nowe dane są nadpisywane jak najbliżej danych, z którymi są powiązane. Zapobiega to wewnętrznej fragmentacji pagefile.sys, który jest tak naprawdę workiem na strony, a jeden plik jest widziany tylko przez użytkownika.


Witold Iwańczak


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

42/2010   


Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej