Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Optymalizacja pliku wymiany

     Mając w komputerze dużą ilość pamięci RAM, możemy zoptymalizować rozmiar pliku wymiany oraz jego położenie.

     Klikamy prawym klawiszem na "Mój komputer" i wybieramy "Właściwości" (można użyć skrótu klawiaturowego "Win [Start] + Break"). Następnie wybieramy "Zaawansowane" - "Wydajność" - "Ustawienia". W kolejnym oknie wybieramy "Zaawansowane" oraz "Pamięć wirtualna" - "Zmień". Ogólne zalecenie w tym względzie głosi, że optymalne ustawienia to: początkowy [minimalny] rozmiar pliku wymiany = Ram*1,5 oraz maksymalny = Ram*3. Według tego założenia przeliczamy wielkość pliku stronicowania - np. jeśli dysponujemy 2GB RAM (2x1024 MB), to powinniśmy ustawić wielkość maksymalną równą 3x2x1024 MB, czyli 6144 MB, a minimalną o połowę mniejszą.

     Początkowy rozmiar pliku stronicowania nie powinien być równy jego maksymalnej wielkości. Są takie opinie ze względu na fakt, że przy równych tych 2 wartościach nie następuje fragmentacja pliku wymiany. Istnieje tu jednak pewien haczyk, polegający na tym, że w momencie, w którym zabraknie miejsca zarówno w pamięci RAM, jak i w pliku wymiany, następuje zawieszenie systemu. Zatem rozmiar maksymalny stanowi w pewnym sensie zawór bezpieczeństwa i nawet jeśli system nie wykorzystuje minimalnej wielkości pagefile, warto pozostawić sobie to wyjście awaryjne.

    Jeśli posiadamy drugi szybki dysk, to warto na początku tego dysku stworzyć małą partycję i na niej osadzić nasz plik. Wiadomo, że fizyczny dysk inny niż systemowy - jako że jest obsługiwany przez inny kanał kontrolera dysku - będzie szybszy niż dysk systemowy, który jest w jakimś stopniu obciążony przez system. Dodatkowo zyskujemy zwiększoną prędkość pierwszych sektorów dysku.

     Pierwsze sektory są szybsze w klasycznych dyskach talerzowych (nie SSD). Plik wymiany można też optymalizować przez parametry rejestru. Otwieramy rejestr (Uruchom - regedit), odnajdujemy następującą gałąź rejestru: [HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ Control\ SessionManager\ Memory Management] i edytujemy dane wartości. Można tu wiele zmienić, ale jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą, to lepiej nie próbować. Dlatego ja polecę tu dokonanie tylko jednej zmiany w "ClearPageFileAtShutdown" - wartość [DWORD] z 0 na 1. Aby tego dokonać, wystarczy kliknąć 2 razy lewym klawiszem myszki na danej wartości - ClearPageFile-AtShutdown i zastąpić zero jedynką. Zmiana ta spowoduje włączenie czyszczenia pliku wymiany przy wyłączaniu komputera. Ma to plusy i minusy. Zwiększa bezpieczeństwo, szybkość działania komputera, ale zmniejsza prędkość wyłączania systemu.


Witold Iwańczak


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 42/2010   

Wasze komentarze:
 Bartłomiej Holczynski: 29.09.2020, 14:09
 XD
(1)


Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej