Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gdy pojawi się problem w Windows XP

     Otrzymałem drogą elektroniczną kilka pytań związanych z różnymi problemami, jakie powstały w pracy z systemem Windows XP. Postaram się teraz na nie odpowiedzieć.

     Jak w Windows XP przywrócić skasowany przypadkowo skrót "Pokaż pulpit"? Aby przywrócić ów skrót, tworzymy przy pomocy np. Notatnika plik o nazwie "pokaż pulpit.scf" lub "showdesktop.scf" (w zależności od wersji językowej systemu Windows) i zapisujemy w nim następującą sekwencję komend (każda musi być w osobnej linii - miejsce podziału na linie oznaczę znakiem |): [Shell] | Command=2 | IconFile=explorer.exe,3 | [Taskbar] | Command=ToggleDesktop. Następnie kopiujemy stworzony plik do folderu: C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Dane Aplikacji\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch.

     Jak szybko znaleźć adres fizyczny karty sieciowej dla operatora sieci komputerowej? Często się zdarza, że operator sieci komputerowej, od którego kupujemy usługę na Internet, prosi nas o tzw. MAC-adres karty sieciowej, czyli jej fizyczny adres. Aby go odczytać, musimy najpierw uruchomić tryb MS-DOS poleceniem cmd w menu Uruchom (bądź z menu Uruchom - Programy - Akcesoria - Wiersz polecenia). Następnie, będąc już w tym trybie, wpisujemy komendę: ipconfig /all i potwierdzamy klawiszem Enter. Wyświetlą się poszukiwane informacje.

     Nie działa klawisz "Caps Lock", nawet po wymianie klawiatury. Co robić? Klawisz "Caps Lock" - podobnie jak wiele innych klawiszy - można zablokować, dokonując odpowiedniego wpisu w rejestrze systemowym. W tym celu w gałęzi: [HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Keyboard Layout] dodawany jest klucz BINARY Scancode Map z przypisaną mu pewną wartością. Aby przywrócić działanie klawisza, należy usunąć wyżej wymieniony klucz Scancode Map.

     Klawiatura nie działa prawidłowo - nie można pisać polskich znaków. Proponowana przez pana kombinacja klawiszy Shift + Ctrl nic nie daje. Co robić? Prawdopodobnie została odinstalowana klawiatura Polski (programisty). Należy wejść do panelu sterowania (menu Start - Ustawienia) i uruchomić "Opcje regionalne i językowe". Tam w zakładce "Języki" wybieramy "Szczegóły". W kolejnym oknie w zakładce "Ustawienia" możemy dodać naszą klawiaturę Polski (programisty).

     Na zakończenie chcę jeszcze przypomnieć, że aby dokonywać zmian w rejestrze systemowym, należy w menu Start - Uruchom wpisać komendę regedit.


Witold Iwańczak


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 16/2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej