Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Prośba i dar

     Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: Chcę, bądź oczyszczony! Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich. Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego. (Mk 1,40-45)

     Ile to razy człowiek przedstawia Bogu swoje prośby! Spraw jest cała masa: zmarli, zdrowie, zdany egzamin, szczęśliwe rozwiązanie, praca, dobry mąż czy żona, pogoda, szczęśliwa podróż. Spektrum modlitw jest tak szerokie jak ludzkie życie. W modlitwie jak w zwierciadle odbija się najgłębsza i najbardziej osobista przestrzeń życia. I właśnie dlatego modlitwa może być wielką przygodą i prawdziwym wyzwaniem. Z drugiej strony może się ona okazać zbyt trudna dla tych, którzy ze swoim życiem po prostu nie chcą się zmierzyć.

     Ile odwagi i pokory wykazał trędowaty w swojej prośbie. Jego odwaga to wyjście poza ustalone zasady zachowania chorych służące ochronie innych osób przed zarażeniem, znane nam z kart Starego Testamentu. Zostały przekroczone przez trędowatego, który tak bardzo pragnął zdrowia. Z drugiej strony jego czyn pełen był pokory, gdyż chory uznawał moc Jezusa i Jego wolność. Nie domagał się niczego, zda! się całkowicie na Jezusa: "Jeśli chcesz...". Właśnie taka postawa potrafi najbardziej Pana Boga obezwładnić: człowiek uznający w prostocie serca wielkość Bożego miłosierdzia.

     Czy Ten, który tak nas umiłował, że nas stworzył, obdarował, tak wiele nam przekazał i ciągle chce nas obdarowywać, będzie wstrzymywał dla nas swoje dary, gdy Go prosimy? A jednak nasze doświadczenie pokazuje, że czasem człowiek długo o coś prosi bezskutecznie. Czasem latami zwraca się o coś... i nic! Jak to rozumieć?

     Bóg pragnie nas obdarowywać darami największymi i najlepszymi, ale często ten, kto ma otrzymać łaskę, może nie być w stanie jej przyjąć. Dziecko jest jeszcze za małe, żeby kierować samochodem, nastolatek - za młody, żeby samemu prowadzić dom, nowy pracownik - zbyt niedoświadczony, żeby stać na czele firmy. W tym sensie modlitwa jest drogą, na której Bóg przygotowuje nas na przyjęcie darów. Przez modlitwę dorastamy, dojrzewamy. Im bardziej postępujemy na tej drodze, tym bliżej jesteśmy samego Boga i odkrywamy wreszcie, że to On sam jest dla nas największą nagrodą i celem wszystkich pragnień.

     A zatem to wszystko, co otrzymujemy, co posiadamy i co zdobywamy, ma nas przygotować do przyjęcia tego największego daru, jakim jest sam Bóg. Czyż jednak nie mamy niezwykłej okazji do otrzymania tego największego daru w cza; sie Eucharystii? Co niedzielę możemy nie tylko postępowat na drodze modlitwy, nie tylko prosić, ale już otrzymywać daf najcenniejszy - samego Boga.

ks. Rafał Goliński

Autor jest doktorem teologii,
wikariuszem parafii św. Włodzimierza w Warszawie

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 lutego 2012


   

Wasze komentarze:
 krystyna : 09.01.2015, 13:01
 Jezu!!dziękuję !!!
 Aneta: 06.09.2013, 10:10
 Panie Jezu prrosze cie obdarz mnie laska abys wszystko wszystko przemienil w Lukaszu aby powrocil do mnie
 Justyna : 24.02.2012, 23:18
 Panie obdarz mnie i mojego męża darem rodzicielstwa , uczyń cud poczęcia nowego życia w nas .
 Justyna : 24.02.2012, 22:37
 Panie obdarz mnie i mojego męża darem rodzicielstwa , uczyń cud poczęcia nowego życia w nas .
 Gosia: 23.02.2012, 20:19
 Jesli Panie chcesz to obdarzysz nas dzieckiem, jesli taka wola Twoja, jesli nie to dopomoz zyc zgodnie z Twoja wola i dopomoz rozpoznac nam nasze powolanie. Amen
 Gosia: 23.02.2012, 19:57
 Jesli Panie chcesz to obdarzysz nas dzieckiem, jesli taka wola Twoja, jesli nie to dopomoz zyc zgodnie z Twoja wola i dopomoz rozpoznac nam nasze powolanie. Amen
 Szymon: 20.02.2012, 20:27
 To mi trochę wyjaśniło, zawsze nie wiedziałem jak mam o tym myśleć. Bardzo dziękuję i z Bogiem !!!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Ster życia, czyli o formacji sumieniaSter życia, czyli o formacji sumienia

U progu rajuU progu raju

O cokolwiek poprosisz...O cokolwiek poprosisz...

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej