Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chrystus będzie sądził z uczynków miłości (Mt 25, 31-46)

Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 25,31-46

Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?". Król im odpowie: "Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych Mnieście uczynili". Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode mnie, przeklęci w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom. Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie". Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?". Wtedy odpowie im: "Zaprawdę powiadam wam: Wszystko czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Chrystus Król

Kiedy Chrystus mówi o czasach ostatecznych i o tym, jak wraz z aniołami przyjdzie w chwale, aby sądzić wszystkie narody, wskazuje jednocześnie, że Jego Królestwo naprawdę nie jest z tego świata. Ono odnosi się przecież do czasów, kiedy przeminie już jego postać (por. 1 Kor 7, 31).

Nie znaczy to wszakże, aby Królestwo Jezusa nie było związane z tym światem. Owszem, ono już teraz, właśnie na tym świecie szuka miejsca dla siebie. Miejscem tym nie są jednak ani parlamenty ani też gabinety dyplomatyczne. Chrystusowe rządy nie odnoszą się do gry politycznej i do tak często w niej występującej walki o wpływy i władzę. Królestwo Jezusa szuka dla siebie miejsca gdzie indziej - w ludzkich sercach i w człowieczej wrażliwości na potrzeby drugiego: na jego głód i pragnienie, na jego bezdomność i nagość, na jego chorobę i odtrącenie. Ulitować się nad potrzebującym i nachylić się nad jego wieloraką biedą - znaczy to mu usłużyć. Królować wraz z Chrystusem w Jego Królestwie - znaczy to przejąć na siebie choćby tylko cząstkę ciężarów bliźniego.

Taka jest prawda o Chrystusowym Królestwie. Takie jest też kryterium, według którego będzie On nas sądził w Dniu Ostatecznym, "oddzielając jednych od drugich, jak pasterz [który] oddziela owce od kozłów" (Mt 25, 32). Nie jest to prawda abstrakcyjna ani też nie jest to kryterium arbitralnie nam narzucone przez Chrystusa. Ta prawda i to kryterium znalazły bowiem swe najwyższe urzeczywistnienie w samym Jezusie. To On powiedział przecież o sobie: "Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" (Mk 10, 45). Stąd Jezusowe Królestwo jest Królestwem służby a On Królem miłości, ponieważ to On sam nas najpierw umiłował - i to jeszcze wtedy, gdyśmy byli grzesznikami i Jego nieprzyjaciółmi (por. Rz 5, 8).

"Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe" - napisał Paweł w Liście do Galatów, komentując w ten sposób najbardziej podstawową prawdę o Jezusowym Królestwie (Ga 6, 2). Od tej gotowości noszenia brzemion drugiego zależy tak wiele - by Chrystus Król zechciał nas w Dniu Sądu postawić po swojej prawicy.

Bp MAREK JĘDRASZEWSKIWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Jan Józef  Krzyżaśw. Jan Józef od Krzyża

Modlitwa za moją teściowąModlitwa za moją teściową

Dzień teściowejDzień teściowej

Problem z teściowąProblem z teściową

Teściowa z naprzeciwkaTeściowa z naprzeciwka

Pod jednym dachem z teściowąPod jednym dachem z teściową

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej