Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Twoje Kafarnaum

     A kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: Rabbi, kiedy tu przybyłeś? W odpowiedzi rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec. Oni zaś rzekli do Niego: Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże? Jezus odpowiadając rzekł do nich: Na tym polega dzieło /zamierzone przez/ Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał. Rzekli do Niego: Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba. Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu. Rzekli więc do Niego: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba! Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. (J 6,24-35)

     Niespokojne jest serce człowieka, póki nie spocznie w Bogu - powiedział św. Augustyn. Ludzie z dzisiejszej ewangelii zaniepokoili się, kiedy zauważyli, że Jezusa nie ma pośród nich. Nie ma Go na tym miejscu, gdzie rozmnożył chleb, którym najedli się do sytości. W trudnej sytuacji najczęściej stawiane pytanie brzmi: "gdzie jest Pan Bóg?".

     Człowiek zawsze czuje niepokój, kiedy zaczyna mu czegoś lub kogoś brakować, a nawet kiedy przewiduje, że może mu zabraknąć. Zaczyna się wtedy szybciej krzątać, działać, biec, żeby nie powiedzieć: panikować. Czy oni szukali Jezusa, czy chleba? Czy nie jest to znak dzisiejszych czasów, że człowiek często bardziej dąży do świata rzeczy, dóbr niż ludzi?

     "Wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam Go szukali", a gdy znaleźli, rzekli do Niego: "Rabbi, kiedy tu przybyłeś?". Jezus doskonale zna ich serca i wie, co w nich się kryje. Wie, że nie z tym przyszli, o co pytają. Chcą raczej wiedzieć, dlaczego od nich odszedł i co będą jeść? To jest chyba najważniejszy wniosek z dzisiejszej ewangelii: stawaj w prawdzie przed Jezusem. Twoim Kafarnaum jest sakrament pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Mów Mu o wszystkim, przed Nim nie musisz grać, udawać, że jesteś lepszy, grzeczniejszy i że chodzi ci o sprawy bardziej wzniosłe niż chleb. Jeśli tak jest, to stań w prawdzie i powiedz, że zamartwiasz się o ten powszedni chleb, a Jezus może cię wszystkim hojnie obdarować.

     Kiedy i w jakiej sytuacji ogarnia cię niepokój, zdenerwowanie, lęk? W jakiej sytuacji czujesz zagrożenie? Czego boisz się tak naprawdę? Bardziej tego, że zabraknie ci chleba powszedniego i na chleb, czy tego, że zabraknie ci Jezusa - chleba Bożego, który z nieba zstępuje i daje życie światu? W dzisiejszych czasach świat dotyka kryzys, a więc brak, deficyt ekonomiczny. Ale czyż nie dlatego, że wcześniej dotknął nas kryzys duchowy, kryzys wartości? Zamiast szukać doraźnych sposobów rozwiązania tych wszystkich spraw, które cię niepokoją, zatrzymaj się przed Chrystusem, Chlebem żywym i prawdziwym, który sam Jeden potrafi zaspokoić każdy brak i ukoić niepokój. Zatrzymaj się na adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Przed tym Chlebem, który z Nieba jest nam dany!

Ks. Marek Kołodziejski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Ania: 09.08.2009, 12:33
 Kocham Cię Chlebie Żywy, nasz Ukochany Jezu - Zbawicielu
 KAsia: 05.08.2009, 14:06
 Kocham Cię Panie Jezu
(1)


Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej