Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Daj nam, Panie

     Jakub i Jan synowie Zebedeusza zbliżyli się do Jezusa i rzekli: Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy. On ich zapytał: Co chcecie, żebym wam uczynił? Rzekli Mu: Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie. Jezus im odparł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony? Odpowiedzieli Mu: Możemy. Lecz Jezus rzekł do nich: Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których zostało przygotowane. Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu. (Mk 10,35-45)

     Jezus zbliża się do kresu swojego ziemskiego życia. Chce przygotować uczniów na swoją zbliżającą się śmierć i usunąć z ich serc wszelki lęk przed zgorszeniem krzyża. I w tym momencie dwaj synowie Zebedeusza mówią: "Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczyni! to, o co Cię poprosimy". Już po raz trzeci widzimy, jak apostołowie nie rozumieją słów Zbawiciela. Są więźniami swojej logiki myślenia i postępowania. Najpierw Piotr zaczął zapewniać Jezusa, że nigdy to na Niego nie przyjdzie, za co został skarcony. Potem apostołowie pokłócili się między sobą, kto z nich jest największy. A teraz Jakub i Jan próbują zapewnić sobie przyszłość i załatwić najlepsze stanowiska w królestwie Jezusa.

     Oto jak człowiek może zamknąć swoje serce na głos Boga bądź nas głos drugiego człowieka. Chrystus jak dobry Ojciec poucza i przygotowuje dzieci na swoją śmierć, a one myślą w tym czasie o korzyściach z tego płynących. To tak jakbyśmy przy śmierci swoich najbliższych zapytali o spadek bądź majątek.

     "Daj nam, żebyśmy siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie". W prośbie Jakuba i Jana widzimy próbę wymuszenia i dostosowania woli Boga do woli człowieka. Często sami planujemy swoją przyszłość, a do Boga przychodzimy, aby Go tylko poinformować o naszych decyzjach. Daj mi Boże piękny samochód, wysokie stanowisko w pracy, wspaniały dom, a wtedy pójdę za Tobą. Nie tędy droga. Bóg nie jest od spełniania naszych kaprysów i zachcianek. On pragnie, abyśmy mu do końca zaufali i zdali się na Jego wolę, bo przecież Ojciec wie, czego potrzeba jego dziecku.

     Słyszałem historię życia pewnej kobiety, która gdy była młoda, prosiła Boga, aby dał jej dobrego męża, gromadkę wspaniałych dzieci i dom z pięknym ogrodem. Nie otrzymała nic z tego, o co prosiła. Zachorowała, okazało się, że nigdy nie będzie mogła mieć potomstwa, dlatego też nie wyszła za mąż. Całe swoje życie poświęciła modlitwie w intencji kapłanów, ofiarowując za nich swoje cierpienie, poświęciła się także wielu akcjom charytatywnym. Gdy umierała w Wielki Czwartek, była bardzo szczęśliwa, że Bóg poprowadził ją inną drogą niż ona sama sobie zaplanowała.

     Nie lękajmy się zdać na wolę Tego, który za nas oddał swoje życie i kroczyć tą drogą, którą dla nas przygotował, bo tylko wtedy będziemy szczęśliwi.

ks. Andrzej Jakubaszek

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 października 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej