Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co mam czynić?

     Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę. On Mu rzekł: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości. Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego. A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: Któż więc może się zbawić? Jezus spojrzał na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe. Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Jezus odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. (Mk 10,17-30)

     Upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go. - Czytając ewangelię św. Marka, możemy zobaczyć wiele osób, które przychodzą do Jezusa i "upadają" przed Nim, aby wysłuchał ich błagania. Upadł trędowaty, prosząc o oczyszczenie, Jair, przełożony synagogi, prosił na kolanach o uzdrowienie córeczki. Prosiła kobieta, której córka była opętana przez ducha nieczystego. I wszyscy oni po spotkaniu ze Zbawicielem powrócili do swoich domów szczęśliwi, radośni i uśmiechnięci, bo otrzymali to, o co prosili.

     Dzisiejszy fragment Ewangelii jest chyba jedynym, kiedy człowiek, spotykając Jezusa i padając przed Nim na kolana, spochmurniał... i odszedł zasmucony. Dlaczego? Nauczycielu, co mam czynić? Zachowuj przykazania - odpowiedział Jezus. Przypomnimy w tym miejscu starszego syna z przypowieści o synu marnotrawnym. Starszy syn rozgniewał się na ojca, kiedy ten wyprawił ucztę z okazji powrotu młodszego dziecka. Czynił ojcu wyrzuty, mówiąc: oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi.

     I starszy syn, i młodzieniec z dzisiejszej Ewangelii są młodzi, bogaci, nie przekroczyli prawa - i obaj są nieszczęśliwi. Zabrakło wiary i ufności do Ojca, a pojawił się lęk przed utratą tego, co posiadali. Z zewnątrz byli porządni i poukładani, a w sercu zamiast miłości do bliźniego i Boga, panowała miłość do samego siebie i do swoich dóbr. Każdy, kto stawia rzeczy przed ludźmi, a siebie przed Bogiem, musi odejść smutny od Chrystusa. Dlatego Chrystus na koniec dzisiejszej ewangelii dodaje: jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego.

     Przeżywamy dzisiaj IX Dzień Papieski, w którym kierujemy nasze myśli na nauczanie i osobę Jana Pawła II. To on w swoim nauczaniu wielokrotnie podkreślał, że być w pełni człowiekiem, to znaczy więcej być niż mieć! Już w swoim kazaniu inaugurującym pontyfikat wołał, aby otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi. To znaczy, żeby Boga się nie bać, że On nam niczego nie zabierze, a jeśli coś utracimy, to tylko to, co nas od Niego oddziela, coś, co krępuje naszą wolność, a zarazem miłość. Starajmy się otwierać serca na Chrystusa, nie zagłuszać Jego wezwania: Idź, sprzedaj wszystko, co masz... potem przyjdź i chodź za Mną.

ks. Andrzej Jakubaszek

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 11 października 2009


   

Wasze komentarze:
 Mix : 11.10.2018, 14:11
 Ten poczatek to ja.Co teraz czynic?
 ja: 10.01.2018, 00:11
 Rozdalem wszystko co mialem.Wlacznie z mieszkaniem zona i synem.Reszte rozkradziono.Zostalem chory biedny i bezdomny.Co mam teraz uczynic?
 agn: 14.04.2015, 15:40
 co mam czynić?
 Miś: 30.04.2014, 06:23
 A co z fragmentem: "Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie (...)"? Hiob po próbie otrzymał 2 razy więcej jeszcze za życia. Mógłby się ktoś do tego odnieść?
 ADAM: 23.03.2012, 04:12
 SYNU MIEJ WIARĘ I WIERZ BO ANI OKO NIE WIDZIAŁO ANI UCHO NIE SŁYSZAŁO CO BÓG PRZYGOTOWAŁ SWOIM WYZNAWCĄ.I OTRZE PAN OSTATNIĄ ŁZĘ A SMUTEK NIE JEST PRZYCZYNĄ GRZECHU ALE TWOIM WIELKIM ZAGUBIENIEM W TYM ŚWIECIE LECZ NIE LĘKAJ SIĘ WSZYSTKO PRZEMIJA MÓDL SIĘ I DZIĘKUJ PANU ZA KAŻDY DZIEŃ KTÓRY OTRZYMUJESZ.POZDRAWIAM ADAM
 człowiek: 26.12.2009, 21:56
 Panie mój!jak wielki jest mój smutek,pokazałeś mi jak nikłe są moje uczynki,szukając Ciebie w tym zabieganym życiu nie pomyślałam że czekasz na mnie ,właśnie w tym chorym człowieku,wypatrywałeś mnie ,a ja odkładałam odwiedziny na pózniej,dziś już wiem co straciłam,serce moje przenika boleść ,jak mam żyć kiedy sumienie moje zostało rozdarte na strzępy,kiedy dusza moja ginie w otchłani smutku ,wybacz Panie że oczy moje nie dostrzegły twego cierpienia,a usta moje były martwe ,zatopione nijakości tego świata,myślałam że moja modlitwa wystarczy ,lecz niczym stała się moja modlitwa w obliczu Twego przeistoczenia,wybacz mi Jezu że jestem tylko marnym pyłem ,nijakością tego świata ,naj gorszym sługą ,wybacz bo serce moje tak mocno Ciebie miłuje a dusza dniem i nocą Twych Dłoni potrzebuje ,bo Twoje dłonie Jezu kierują moim życiem ,uczą mnie jak żyć aby nie ominąć Twojej łaski,aby nie przegapić wieczne życie.Dziękuje Ci mój Jezu ,za to że jesteś,całuje Twoje Święte Dłonie,tak Panie to ja najgorszy sługa świata.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej