Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W przyjaźni z Panem Bogiem

     Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. (Mt 5,1-12a)

     Rozlej, Ojcze, laskę Ducha Twego na Kościół głoszący tajemnicę paschalną w świętych, którzy cierpieli ze Zbawicielem i z Nim zostali uwielbieni, aby wszyscy synowie Twoi osiągnęli zbawienie i Ciebie chwalili na wieki. - Liturgia dnia dzisiejszego kieruje każdego z nas ku świętości samego Boga. Zadanie, jakie podejmuje chrześcijanin, aby osiągnąć doskonałość w Bogu, podobne jest do wspinania na wysoką górę. Nie od razu człowiek jest przekonany o swojej gotowości. Postawa woli i rozumu wymaga współdziałania z miłością, jaką Pan Bóg zaszczepił w sercach ludzi.

     Świętość chrześcijanina polega na naśladowaniu i udziale w tej jednej miłości, jaką posiadał Chrystus, oddając swoje życie za każdego z nas. Życie duchem błogosławieństw jest wypełnieniem odwiecznego powołania człowieka do doskonałości, jaka jest w samym Bogu. Święty Augustyn, komentując osiem sentencji z Kazania na Górze, kreśli drogę doskonałości, którą może poruszać się każdy chrześcijanin.

     Błogosławieństwa rozpoczynają się od pokory - dusza poddaje się boskiej powadze, lękając się kary w życiu przyszłym, jeżeli w obecnym dałaby się uwieść fałszywym szczęściem. Wobec bogactwa Słowa zachowuje pobożną cichość, unikając postawy buntu dąży do unikania więzów doczesnych - to jest nałogów i grzechów. Dalej opłakuje stratę Dobra Najwyższego, ponieważ kocha dobra doczesne. Później jest praca nad zerwaniem sideł, które trzymają duszę w niewoli. Kolejny etap to wspieranie słabszych, aby samemu doświadczyć zbawiennej rady. Następnie czystość serca pochodząca z czystego sumienia. Konsekwencją tych działań jest mądrość, jako kontemplacja prawdy utwierdzająca pokój w człowieku. Dopełnieniem wszystkiego jest tajemnica Królestwa Niebieskiego, jako absolutny stan zjednoczenia z Bogiem.

     Czy jestem gotowy wejść na tę drogę wiodącą do Pana Boga? Może czasami się wzbraniam, bo wydaje mi się, że to nie dla mnie? Pomyśl o świętych i zobacz w nich ludzkie oblicze pełne miłości i poświęcenia.

     Ojciec Jacek Salij pisze, że "Święci są niejako naszymi starszymi braćmi w rodzinie Bożej. Braćmi, którzy nas biorą za rękę i mówią: jeśli mógł ten i tamten dojść do świętości, dlaczego nie ty?"

ks. Grzegorz Kucharski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 1 listopada 2009


   

Wasze komentarze:
 człowiek: 13.01.2010, 12:39
 Boże mój!czy można odrzucić Ciebie,skoro tyle dobra ofiarowałeś człowiekowi ,dałeś nam wszystko ,pozwoliłeś nam pokochać i zrozumieć największą wartość życia,wystarczy tylko miłość a nasza pielgrzymka do domu Pana stanie się czuwaniem serca,modlitwą duszy ,radością nieba.Spraw Panie aby Duch Święty oświecał umysły nasze ,aby nasze życie było zapisane w księdze błogosławieństw.Żyć tak aby nigdy nasz Najukochańszy Stwórco nie musiał się smucić ,aby nasze życie dawało Trójcy Świętej nie określoną radość ,byśmy swoim życiem zgromadzili armie błogosławionych przez Chrystusa,bądźmy światłem Boga na ziemi.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej